Міністерство економіки України

Аукціонний комітет ініціюватиме внесення змін для встановлення об’єктивного коефіцієнту барелізації при розрахунку стартової ціни нафти та газового конденсату
16.11.2015 | 09:05 | Прес-служба Мінекономрозвитку

Різниця між фактичними та декларованими показниками спричиняє збитки найбільшій нафтовидобувній компанії України до 9 мільйонів доларів щорічно. Фактичний розрахунковий рівень коефіцієнту барелізації нафти ПАТ "Укрнафта", встановлений в результаті перевірки, становить 7,45.

Цього висновку дійшли експерти Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”   при перевірці даних, що вносяться ПАТ "Укртранснафта" до журналів актів прийому-здачі нафти по вузлах обліку нафти, у листопаді 2015 року.

Зараз, при здійсненні розрахунку стартової ціни нафти та газового конденсату, Аукціонним комітетом з продажу нафти  сирої  і  газового конденсату власного видобутку серед інших критеріїв використовується коефіцієнт барелізації сирої нафти українських родовищ на рівні 7,35, що в свою чергу відповідає густині нафти на рівні 855 кг/м3 при 150 С.

Але, відповідно до висновків перевірки, при внесенні до формули визначення коефіцієнту барелізації реальних значень густини української нафти – фактичний розрахунковий рівень коефіцієнту становить 7,45. Адже було встановлено, що фактична густина нафти українських родовищ виробництва ПАТ "Укрнафта", яка транспортувалась системою магістральних нафтопроводів у період з 01.01.2015 по 05.11.2015 рр., у середньому становить 841,1  кг/м3 при 200С (844,7 кг/м3 при 150С відповідно).

Якщо середньорічна вартість 1 барелю нафти – 50 доларів США, то різниця у вартості 1 тонни нафти між коефіцієнтами 7,35 та 7,45 складає 5 доларів на тонні. Враховуючи річний обсяг реалізованої нафти на аукціонах на рівні 1,8 млн тонн, найбільша нафтовидобувна компанія України недоотримує близько 9 мільйонів доларів США або близько 205 млн грн на рік.

На цій підставі, Аукціонним комітетом з продажу нафти сирої, газового конденсату і скрапленого газу, який очолює Міністр економічного розвитку і торгівлі України, прийнято рішення ініціювати внесення змін до Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. № 570, в частині встановлення об’єктивного коефіцієнту барелізації при розрахунку стартової ціни нафти та газового конденсату.

До складу Аукціонного комітету також входять представники Мінекономрозвитку, Міненерговугілля та Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".

Довідково

На сьогодні продовжують існувати два судових провадження за адміністративними позовами ПАТ "Укрнафта" до Мінекономрозвитку, Міненерговугілля, Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" стосовно визнання протиправними та скасування рішень Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату і скрапленого газу від 27.01.2015, 31.01.2015 р. та 05.02.2015 р. За результатами судового розгляду Вищий адміністративний суд України у справі № 826/2857/15 і Окружний адміністративний суд м. Києва у справі № 826/2131/15 ухвалили рішення на користь ПАТ "Укрнафта".

Згідно з інформацією на сайті ПАТ "Укрнафта", за дорученням Голови Правління Марка Роллінза було подано клопотання про відкликання адміністративних позовів у цих справах. Але, оскільки ці клопотання були отримані судом після прийняття рішень по суті позовних вимог, їх подання жодним чином не вплинуло на позицію ПАТ "Укрнафта" у вищезазначених справах. Судовий розгляд вищевказаних справ триває.