Міністерство економіки України

Будпешт_4.10
Право на працю в умовах війни: зменшення ризиків для українців обговорили на міжнародному семінарі
04.10.2022 | 18:37 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації

У Будапешті відбувся міжнародний семінар, присвячений ситуації на ринку праці України, країн ЄС та інших держав, де рятуються від війни українські біженці. 

Захід спільно провели Міжнародна організація праці (ILO) та Європейське управління праці (ELA), а його основною темою стало зменшення ризиків трудової експлуатації, торгівлі людьми, примусової праці та незадекларованої праці переміщених осіб з України.

До дискусії за участю керівників міжнародних організацій, а також спеціалізованих відомств і установ країн Європи онлайн доєдналася заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна

Пані Тетяна подякувала всій європейській спільноті за щиру і безпрецедентну підтримку України та її людей у цей складний час. Та розповіла про значну шкоду, яку збройна агресія рф завдала економіці, інфраструктурі і бізнесу України. І, як наслідок, спричинила негативні наслідки для ринку праці.

Зокрема, заступниця міністра акцентувала, що за міжнародними експертними оцінками понад 6,4 мільйона українців виїхало за кордон через війну. Близько 7,7 мільйона людей стали внутрішньо переміщеними особами.

5 млн ВПО втратили робочі місця, близько 3 млн осіб, які належать до робочої сили, через війну досі залишаються за кордоном.

“Переважна більшість українців, які виїхали за межі України - це жінки, діти та особи старші 60 років. За оцінками ILO, 2,75 мільйона осіб, які виїхали, перебувають у працездатному віці. З них 43,5% (або 1,2 млн) працювали до початку бойових дій і залишили або втратили роботу згодом. Дві третини таких українців мають вищу освіту, а майже половина (49%) – були зайняті у висококваліфікованих професіях”, - зазначила Тетяна Бережна.

Заступниця міністра економіки України наголосила, що з огляду на ситуацію, поряд з традиційними для ООН гуманітарними та соціальними напрямками співпраці, доцільно реалізовувати заходи, які спрямовані на підтримку та розвиток ринку праці:

“Створення умов для реалізації громадянами України права на працю та отримання від неї доходів як в Україні, так і за її межами. Підтримка міжнародних партнерів у покращенні гуманітарного становища мирного населення, налагодження та інтенсифікація отримання Україною міжнародної технічної, фінансової та гуманітарної допомоги сприятиме відновленню економіки України”.

Під час семінару учасники виробили рекомендації, які мають допомогти вчасно та ефективно реагувати на ризики, які війна спричиняє на ринку праці. Набір рекомендацій містить напрацювання у чотирьох основних сферах - запобігання, захист, доступ до правосуддя та міжнародна співпраця.

Довідково

За даними системи моніторингу кількості наявного населення, що опирається на дані мобільних операторів (Дашборд переміщення населення), щоденно кількість осіб, яка знаходились за межами України упродовж квітня-вересня 2022 року становила близько 3 млн осіб. Станом на 25.09.2022 вона досягла 3,2 млн осіб. При цьому розподіл за соціальним статусом був таким: 42% становили працюючі особи, 17%не працюючі, 8%студенти, 23%пенсіонери, 10% – не вдалось визначити.

За віковими групами вище зазначена кількість осіб, які знаходились за кордоном, розподілилась наступним чином: 7% становили особи віком до 20 років, 11%20-29 років, 21%30-39 років, 16%40-49 років, 33% – більше 50 років, 12% – не вдалось визначити.