Шість міст - Хмельницький, Івано-Франківськ, Львів, Вінниця, Тернопіль та Чернігів є містами з найбільш сприятливим бізнес-кліматом та ефективним економічним врядуванням. Такими є результати дослідження “Індекс конкурентоспроможності міст України (ІКМ) 2019/2020”, яке провела Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) “Конкурентоспроможна економіка України” (КЕУ) спільно з компанією Інфо Сапієнс, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій. Повний звіт ІКМ 2019/2020 та рейтинг усіх міст можна переглянути за посиланням www.ier.com.ua/ua/mci/Report_19-20.
Для вимірювання ІКМ 2019/2020, Програма USAID КЕУ у партнерстві з компанією Інфо Сапієнс провела масштабне опитування, перша хвиля якого охопила 23 обласні центри України та місто Київ. Опитано 5 тис. 115 суб'єктів підприємницької діяльності, які висловили думки про бізнес-клімат та про зусилля міської влади у створенні сприятливого середовища.
За результатами проведеного опитування та зібраних статистичних даних з міст, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій підготовлено звіт та рейтинг міст-учасників. Різниця у значенні ІКМ для 1-го та 24-го місця більше ніж подвійна, - 72,69 до 31,62, що свідчить про суттєву різницю у діловому кліматі, політиці місцевих рад, та як результат, - конкурентоспроможності кожного міста. Наступні дві хвилі опитування заплановані на 2021 та 2023 роки у 45 та 60-ти найбільших містах України.
На відкритті презентації Директор місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні та Білорусі, Джеймс Хоуп, зазначив: “Цей індекс є віхою в зусиллях Агентства США з міжнародного розвитку у допомозі українській економіці, щоб зробити її більш конкурентоспроможною та привабливою для інвесторів. Це неупереджений та керований даними інструмент для оцінки бізнес-клімату, який призначений як для державного, так і для приватного секторів.”
Заступниця Міністра економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства України, Ірина Новікова, підкреслила: “ІКМ є прикладним інструментом для Міністерства для планування та розробки більш адресних, точних економічних політик, що базуватимуться на достовірних, а головне “живих” даних, отриманих безпосередньо від головних стейкхолдерів - місцевого бізнесу, який у своїй переважній більшості є малим та середнім”
Заступник Міністра розвитку громад та територій України, В’ячеслав Негода зауважив: “Дуже вдалим та корисним в ІКМ є проведення дослідження саме у містах, що враховує унікальні особливості та контекст кожного з них, чітко визначаючи слабкі та сильні сторони, а це є надзвичайно важливим для ефективної діяльності міської влади у забезпеченні сталого економічного розвитку громади та розкриття її потенціалу. Сподіваюся, що методологія та результати дослідження стануть прикладом для всіх новостворених громад під час розроблення ними своїх стратегій розвитку, зокрема в частині економічного врядування.”
Презентуючи результати ІКМ 2019/2020 в розрізі міст і компонентів, Оксана Кузяків, виконавча директорка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, зазначила: “ІКМ - це не просто дані, це, перш за все, - можливість перейняти досвід інших у створенні сприятливого середовища для розвитку бізнесу та поділитися власними успіхами, розповісти усій країні про привабливість свого міста для роботи та життя.”
Міський голова Хмельницького, - лідера ІКМ 2019/2020, Олександр Симчишин зазначив, що ІКМ є корисним інструментом для подальшої роботи у місті, а міська влада хоче бачити динаміку подальших змін стосовно міста Хмельницький, та інших міст також, адже сильні міста - це сильна Україна. Андрій Садовий, міський голова Львова, який є містом номер один за компонентами ”Ресурси для розвитку” та “Підтримка інновацій” додав, що працюють над поліпшенням бізнес-клімату та готові ділись досвідом з іншими містами. Заступниця міського голови Краматорська Світлана Ніконенко, яке є лідером за компонентом “Безпека ведення бізнесу”, подякувала за можливість долучитись до досліження ІКМ та висловила готовність міста брати участь у програмі підтримки міст-учасників ІКМ. Міський голова Кропивницького, який є лідером за компонентом “Започаткування бізнесу”, Андрій Райкович, доповнив, що міська влада прибирає корупцію та бар'єри для бізнесу, а також розширює спектр надання адміністративних послуг.
***
ІКМ - аналітичний інструмент для оцінки місцевого бізнес-клімату та ефективності економічного врядування. Його мета - стимулювати лідерство місцевої влади в економічному розвитку, виявляти регуляторні бар’єри, корупцію та непрозорість, подолання яких підвищить успішність бізнесу. Для інвесторів ІКМ може стати основою для прийняття рішень щодо доцільності інвестицій у містах, які беруть участь в ІКМ. А міській владі ІКМ дозволить ідентифікувати кращі практики та відмінності у бізнес-кліматі міст, виявити «слабкі місця» та можливості для покращення. Індекс може стати інструментом діалогу між містами та Урядом України, сприятиме покращенню бізнес-клімату та поширенню кращих регуляторних практик на місцевому та національному рівнях.
ІКМ складається з 10 компонентів для оцінки різних аспектів конкурентоспроможності міст:
-
Започаткування бізнесу
-
Доступ до публічного майна
-
Прозорість та відкритість даних
-
Вартість дотримання законодавства
-
Податки та збори
-
Неформальні платежі та корупція
-
Безпека ведення бізнесу
-
Лідерство міської влади
-
Ресурси для розвитку
-
Підтримка інновацій
Довідково:
Програма USAID “Конкурентоспроможна економіка України” (КЕУ) підтримує стартапи й малі та середні підприємства (МСП) з метою підвищення їхньої конкурентоспроможності на внутрішньому ринку України та на міжнародних ринках, допомагає в розбудові спрощеного та прозорого бізнес-клімату, а також сприяє формуванню ефективної торгової політики, щоб забезпечити МСП можливістю скористатись перевагами від міжнародної торгівлі.