З липня 2022 року Уряд запровадив проект єРобота, за яким можна отримати від держави безповоротну грантову допомогу для започаткування чи розширення бізнесу. Одна з грантових програм - для переробних підприємств «Новий рівень», за якою підприємці можуть отримати до 8 млн грн на розвиток бізнесу. Знайомимо вас з героями-переможцями цієї програми.
Олена Тараненко – директорка хлібозаводу “Чанта Маунт” у Нових Петрівцях Вишгородського району на Київщині. У березні 2022 року хлібозавод постраждав через обстріл російськими військами. Лінія з виробництва хліба була майже повністю знищена, лінія з виробництва круасанів зруйнована частково – у приміщення влучили шість снарядів. Збитки, завдані бізнесу, оцінили в понад 5 мільйонів євро. До війни на підприємстві працювали 140 людей, зараз – до 40 працівників.
“Лінію з виробництва хліба зруйнували російські війська обстрілом градами 16 березня 2022 року. Епіцентр вибуху був у частині, де ми заморожуємо та пакуємо хліб. Напередодні того дня ми готували продукцію для створення запасів Збройним Силам та населенню найбільш постраждалих від обстрілів регіонів України, де були перебої з постачанням хліба, бо ми є стратегічним підприємством. Лише тому, що була комендантська година впродовж доби, наші люди не були на роботі і не постраждали. Ми одразу розуміли, що самотужки нам не впоратися з відновленням, тож потрібно шукати грантові можливості”, – розповіла Олена Тараненко.
Аби відновити потужності, керівництво компанії подало заявку на участь в урядовій програмі безповоротних грантів для переробних підприємств від Мінекономіки. Компанія отримає максимальну суму гранту – вісім мільйонів гривень. За ці гроші планують закупити холодильне обладнання, аби відновити виробництво хліба.
“Крім восьми мільйонів гривень від Мінекономіки, ми маємо зробити свій внесок – чотири мільйони гривень. Грантові гроші підуть на закупівлю морозильного та холодильного обладнання. Я бачу, як держава долучається до відновлення бізнесу, від цього є віра та надія, що ми все зможемо”, – зазначила Олена.
Крім того, для запуску лінії хлібів потрібно облаштувати обладнанням пакувальне відділення та побудувати склад готової продукції. На це потрібно два мільйони євро. Відновлення планують провести за власні та грантові гроші. У компанії очікують, що навесні 2024 року повноцінно відновлять виробництво. І хліб поставлятимуть, як і до війни, у замороженому вигляді супермаркетам національної мережі України – АТБ, Сільпо, Фора, Новус, МЕТРО, АШАН, Епіцентр, Варус.
А лінія з виробництва круасанів вже працює. Круасани, які тут виготовляють, мають різноманітні начинки (шоколад, солона карамель, бринза, шпинат, сир, курка) та виготовлені на голландському маслі. У замороженому вигляді їх продають національним торговельним мережам, пекарням, кав’ярням, супермаркетам та на експорт. Наразі випікають до 1,5-2 тонни щодня, але потенційно можуть робити більше – до 400 кг на годину.
Нагадаємо, урядовий проект єРобота включає грантові програми, спрямовані на стимулювання підприємницької діяльності та створення робочих місць. Зокрема, це програми мікрогрантів на відкриття чи розвиток власного бізнесу, грантів на створення й розвиток переробних підприємств, закладки саду та виноградарства, тепличного господарства. Подати заявку на отримання гранту можуть як діючі підприємці, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу. Наразі прийом заявок на всі напрямки програми єРобота триває. Подача заявки здійснюється через портал Дія.