Повернення українців, що вимушено виїхали за кордон через війну, - ключове завдання уряду на найближчий час і відповідну політику та механізми необхідно напрацьовувати вже зараз, до закінчення війни. Про це домовились під час наради щодо обговорення проекту з розвитку людського капіталу, яка відбулась в Мінекономіки під головуванням Першого віцепрем'єр-міністра України – Міністра економіки України Юлії Свириденко з представниками міністерств, органів державної влади та громадських організацій.
«Наразі за кордоном за різними оцінками знаходиться від 5,3 до 6,2 мільйонів українських вимушених мігрантів, в тому числі близько 1,5 мільйони – в країнах-агресорах. Серед дорослих вимушених мігрантів більшість становлять жінки у віці 25-49 років, левова частка з яких мають вищу освіту та працювали до початку повномасштабного вторгнення. Це наш тимчасово втрачений людський капітал, який ми маємо повернути. Саме тому вже зараз, ще до закінчення війни, Уряд напрацьовує відповідну політику. Окрім того, повернення наших громадян є важливим для забезпечення швидкого та стійкого економічного відновлення України, адже після перемоги потреба в трудових ресурсах суттєво зросте», - зазначила Юлія Свириденко.
На сьогодні, згідно з даними опитувань, більшість вимушених мігрантів схиляються до повернення в Україну, переважно після перемоги, проте 7%-10% біженців вже вирішили залишитись за кордоном.
Припинення війни, розвиток економіки та відбудова інфраструктури й житла, а також можливості для працевлаштування є основними факторами, які сприятимуть поверненню українців додому. В ході дискусії учасники наради на важливості питання забезпечення реалізації мотиваційного механізму сприяння поверненню біженців, визначили інструменти заохочення їх повернення з урахуванням потреб та інтересів, а також обговорили порядок взаємодії органів державної влади та дотичних інституцій.