Світова спільнота має постійно посилювати санкційний тиск на державу-терориста, а нанесені агресором Україні збитки росія має компенсувати. На цьому наголошували учасники Київського міжнародного економічному форуму (КМЕФ), що відбувся в столиці України 17 листопада 2022 року.
«Падіння російської економіки до кінця року становитиме за прогнозами 4,5-4,6%. Падіння української – без урахування ракетних ударів жовтня та листопада - вже 30%. І, вірогідно, через удари по енергетичній інфраструктурі доведеться коригувати макропрогноз до кінця року. Тому ми стверджуємо: санкції працюють не так швидко і не так ефективно, як це має бути, їх потрібно посилювати», - зазначила Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко.
В свою чергу професор політичних наук при Стенфордському університеті, колишній посол США в рф Майкл МакФол зазначив, що союзники України роблять все можливе, щоб зменшити ресурси росії для продовження вторгнення в Україну.
«Санкційний контроль над експортом технологій має руйнівний вплив на економіку росії – і його необхідно продовжувати та посилювати. Так само працюють і решта елементів санкцій: індивідуальні санкції, енергетичні санкції, фінансові санкції. І я знаю, що вони діють, коли кожен божий день отримую електронного листа від росіянина із санкційного списку, який запитує у мене, як він може вийти зі списку…
Але водночас, на мою думку, Захід робить недостатньо. Щодня, коли армія росії намагається окупувати Україну, мають бути нові санкції. Кожен день. Це як зі штрафами за паркування: якщо ви запаркуєте машину неправильно, вам одразу випишуть штраф. Вчора був жахливий напад на вашу країну - 93 ракети. Чому сьогодні не було реакції у вигляді санкцій? Не через тиждень, не через місяць, не через три місяці, це треба робити сьогодні», - зазначив Майкл МакФол.
Говорячи про перспективи отримання Україною репарацій від росії, учасники дискусії висловили переконання, що Україна має право на їх отримання. А нещодавнє рішення Генасамблеї ООН заклало міцні юридичні основи для подальшої роботи у цьому напрямку.
«Чи можемо ми розраховувати на те, щоб заморожені російські активи йшли на відновлення української економіки? Ми маємо повне моральне право на це», - зазначила Юлія Свириденко.
Заступник Керівника Офісу Президента України Ростислав Шурма в свою чергу підкреслив, що українська влада має чітке бачення, що потрібно робити надалі.
«Потрібно протискати механізм конфіскації активів, зокрема й приватних. Зараз такого механізму немає. Але є розуміння, що і як ми будемо робити. Як з точки зору міжнародних договорів – двосторонніх та багатосторонніх. Так і адаптацій національних законодавств, які передбачатимуть зняття суверенного імунітету на суверенні активи. Що є дуже важливим в міжнародних фінансових відносинах», - зазначив Ростислав Шурма.