Міністерство економіки України

Свириденко-санкції
Розплата для “жандарма Януковича”: Уряд зробив крок до стягнення активів колишнього міністра МВС Захарченка
02.09.2022 | 18:50 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації

Розплата для “жандарма Януковича”: Уряд зробив крок до стягнення активів колишнього міністра МВС Захарченка

Кабінет Міністрів України ухвалив розпорядження, яке дозволить стягнути на користь держави майно та активи колишнього міністра внутрішніх справ часів Януковича - Віталія Захарченка.

Відповідним документом, затвердженим урядом 2 вересня, пропонується винести на розгляд РНБО питання щодо застосування санкції до Захарченка В.Ю. у вигляді блокування активів згідно зі змінами до Закону України «Про санкції», які вступили в дію 24.05.2022.

Питання щодо необхідності блокування активів підсанкційних осіб, згідно чинних норм законодавства, було актуалізоване під час першого засідання Міжвідомчої робочої групи з питань реалізації державної санкційної політики під головуванням Першого віцепрем’єр-міністра України – Міністра економіки Юлії Свириденко.

«Завдання, яке стоїть сьогодні перед нами, – зробити санкційну політику України максимально ефективною. Особи, що підпадають під дію Закону «Про санкції»,  - вороги нашої держави, які розв’язали агресію, сприяють їй чи підтримують - мають максимально болісно відчути наслідки своїх дій. Робота триває. Зовсім незабаром українці матимуть гарні, а окремі представники країни-агресора, відповідно, не дуже гарні новини від Міжвідомчої робочої групи та уряду», - зазначила Юлія Свириденко.

Санкції стосовно Віталія Захарченко, зокрема у вигляді блокування активів,  тимчасового обмеження права користуватися та розпоряджатися належним йому майном, були ухвалене рішенням РНБО від 26 лютого 2021 року згідно законодавства, чинного на той час. Проте зміни до санкційного законодавства, що набули чинності у травні 2022 року, містять більш потужні та ефективні інструменти застосування санкцій. Зокрема, застосування блокування активів у новій редакції Закону України «Про санкції» дає можливість Міністерству юстиції звернутися до Вищого антикорупційного суду з поданням щодо стягнення активів. Також блокування активів може поширюватись не лише на підсанкційну особу, але й на людей, що пов’язані з нею.

Нагадаємо, на засіданні 2 вересня Кабінет Міністрів України ухвалив також низку інших рішень щодо санкцій. Так, Уряд запропонував РНБО розглянути застосування санкцій проти російської державної корпорації «Росатом» та пов’язаних з нею більш ніж 700 юридичних (близько 350) та фізичних (також 350) осіб.

До запропонованого списку потрапили, зокрема, керівники російської держкорпорації “Росатом” та її дочірніх підприємств,  які беруть безпосередню участь в ухваленні рішень та здійсненні актів ядерного тероризму на території України.

Іншим рішенням санкції пропонується ввести проти 82 фізичних та 52 юридичних осіб, причетних до незаконного поширення освітніх стандартів Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях України. У переліку – вищі навчальні заклади рф та їх керівники.

Також уряд запропонував РНБО розглянути застосування санкцій проти 132 фізичних та 172 юридичних осіб російської федерації та Республіки Білорусь, що сприяли широкомасштабній збройній агресії рф проти України, беруть участь в організації «схем» обходу санкцій, застосованих США та ЄС, створюють загрози національним інтересам і національній безпеці України. В цьому переліку - 132 фізичні і 179 юридичних осіб. 

Вже увечері 2 вересня відбулось друге засідання Міжвідомчої робочої санкційної групи, де обговорили нові санкційні кроки.  Вже найближчим часом чергові санкції будуть запропоновані до розгляду уряду, далі - РНБО. Й стануть чинними після введення рішення Ради нацбезпеки й оборони в дію Указом Президента України.