Міністерство економіки України та Міністерство соціальної політики України спільно розробляють комплексну урядову політику, спрямовану на всебічний розвиток людського капіталу в процесі підготовки Плану України в рамках програми Ukraine Facility від Європейського Союзу.
Серед політик, спрямованих на розвиток людського капіталу, План України передбачає розбудову безпечного та інклюзивного освітнього середовища для доступу до якісної освіти, трансформацію професійної освіти, удосконалення системи реабілітації осіб з інвалідністю, покращення охорони здоров'я, гендерної рівності, реалізацію житлових програм на кшталт доступної іпотеки “єОселя”, реформу соціального захисту, створення сталої системи переходу від військової служби до цивільного життя, розробку демографічної та міграційної стратегій, пенсійну реформу. Зокрема, однією з реформ передбачене питання покращення системи соціальної інфраструктури та деінституціоналізація догляду за дітьми, особами з інвалідністю та особами похилого віку.
«Уряд приділяє значну увагу розвитку людського капіталу в Плані України. Це стосується не лише питань повернення українців, які виїхали за кордон, але й довгострокових викликів. Ми потребуємо зваженої інклюзивної політики, зокрема й у сфері деінституціоналізації догляду за дітьми, літніми людьми та особами з інвалідністю, спрямованої на покращення умов для їхнього догляду, а також залучення усіх продуктивних сил для розвитку і відновлення національної економіки. Критичну необхідність цього підкреслюють і профільні громадські організації та міжнародні агенції», — зазначив заступник Міністра економіки України Олексій Соболев.
Протягом наступного десятиріччя очікується дефіцит близько 4,5 млн осіб на ринку праці. З економічної точки зору дуже важливо, аби всі сьогоднішні діти в майбутньому були соціалізовані, брали активну участь в соціально-економічному житті суспільства і були учасниками ринку праці, а сім’ї, у складі яких є особа з інвалідністю, мали професійний догляд і можливість працювати та мати власний дохід.
«Безумовною складовою Українського плану у розділі «Людський капітал» є створення можливостей для всіх дітей, які залишились без батьківського піклування і сьогодні знаходяться в інституціях, жити в родині, отримувати тепло і увагу в сім'ї або сімейних формах виховання. А також - забезпечення умов для людей, які потребують догляду (наприклад, люди похилого віку, особи з інвалідністю) отримувати такий догляд не в інституціях, а вдома, чи в форматі, наближеному до родинного. Тому реформа деінституалізації є ключовою для Мінсоцполітики - і від початку була складовою Плану України. Мова йде про реалізацію стратегії по деінституалізації, а також про розвиток інструментів надання соціальних послуг для всіх людей, які їх потребують», – наголосила Перший заступник Міністра соціальної політики Дарія Марчак.
Уряд планує завершити підготовку Плану України в рамках програми Ukraine Facility від Європейського Союзу до початку листопада 2023 року.