Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Додаткове меню / Прес-центр / Новини
Консультативна рада з економічних питань при Мінекономіки обговорила стратегію та необхідні кроки для відновлення України
19.09.2023 | 09:10 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації.

Заступник Міністра економіки України Олексій Соболев взяв участь у зустрічі Консультативної ради з економічної політики, організованій за підтримки Київської школи економіки, до якої долучилися 24 міжнародних економісти. Зустріч була присвячена стратегії та архітектурі відновлення, а також необхідним для цього реформам.

«Швидке відновлення та розвиток України – це виклик не лише для нашої держави, а великий проект цивілізованого світу. І саме тому ми розробляємо архітектуру відновлення у постійних консультаціях з бізнесом, іноземними інвесторами, громадськістю, нашими міжнародними партнерами. Консультативна рада при Міністерстві економіки стала потужним експертним органом, об’єднавши провідних економістів, професорів західних та українських університетів, нобелівських лауреатів. Робота групи допоможе повністю розкрити потенціал нашої економіки», - зазначив Олексій Соболев.

Учасники Ради одностайно відзначили важливість координації донорської допомоги та вироблення єдиної, узгодженої позиції міжнародної спільноти щодо підтримки відбудови України. Водночас саме Україна повинна визначати пріоритети процесу відновлення. Для ефективної відбудови необхідна комплексна стратегія, що охоплюватиме архітектуру відновлення, послідовність реформ та механізми фінансування.

«Стратегія відновлення України має чітко доносити ключовий принцип: повернення до статус-кво недостатньо. План має передбачати відбудову краще, ніж було до руйнувань. Встановлення чітких цілей, визначення джерел фінансування та опис процедур закупівель – необхідні передумови для залучення донорів та приватного сектору до процесу відбудови та розвитку держави», - зазначив Юрій Городніченко, професор Департаменту економіки Університету Каліфорнії в Берклі.

Програма Ukraine Facility від Європейського Союзу передбачає надання 50 млрд євро фінансової підтримки протягом 4 років. Реалізація передбаченого програмою Плану України, який розробляється Урядом у консультаціях з ЄС, має наблизити європейську інтеграцію України та прискорити економічне зростання. 

Водночас передбачений програмою обсяг підтримки не зможе забезпечити всі потреби стійкого відновлення, оскільки основна частина коштів (39 млрд євро) буде спрямована на макрофінансові потреби. При цьому, за попередньою оцінкою, дефіцит бюджету лише у 2023 році становить близько 40 млрд евро. Тому залучення додаткового фінансування залишається ключовим пріоритетом. 

Серед потенційних джерел отримання коштів обговорювалася можливість конфіскації російських активів. Окремі експерти групи наголошують, що цей крок має вирішальне значення для забезпечення потреб відбудови. Водночас швидкість конфіскації може виявитися недостатньою для забезпечення актуальних потреб. 

В умовах, коли підтримка від державних донорів та міжнародних організацій буде перш за все спрямована на покриття необхідних витрат, учасники групи погодились, що залучення коштів від приватного сектору є ключовим для забезпечення росту економіки. Запорукою для цього є створення сприятливих умов для ведення бізнесу, а також можливість отримати кредитування в українських банках.

Серед інших заходів, учасники обговорили важливість проведення судової реформи та децентралізації. Судова реформа зокрема дозволить забезпечити здорову конкуренцію, тоді як продовження децентралізації є важливою складовою регіонального відновлення та розвитку. 

Нагадаємо, Консультативна рада була створена за ініціативою Першого віцепрем'єр-міністра - Міністра економіки України Юлії Свириденко. До нового консультативного органу при Мінекономіки увійшли провідні світові економісти, нобелівські лауреати, професори університетів та керівники міжнародних компаній. Раду очолив професор Департаменту економіки Університету Каліфорнії в Берклі Юрій Городніченко. Організаційну допомогу в роботі групи надає Київська школа економіки.

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2