Підготовка до переведення всіх державних закупівель в електронний формат відбувається згідно з графіком, встановленим Законом «Про публічні закупівлі». Команда ProZorro вже тестує нові функції, які будуть доступні в електронній системі вже з березня. Крім того, запрацював оновлений сайт ProZorro, який значно полегшує пошук тендерів.
Повний перехід на електронний формат державних закупівель затверджено Законом «Про публічні закупівлі». Це системний документ, який закріплює правові засади реформи сфери державних закупівель – нові правила гри, які дозволять знизити корупційні ризики до мінімуму. Ключові положення Закону були сформульовані на базі результатів роботи пілоту електронної системи державних закупівель ProZorro.
ProZorro: підсумки першого року роботи
«Система працює рівно рік, і за цей час продемонструвала вражаючі результати», - розповів заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов.
«ProZorro поки що працює на допорогових закупівлях (до 200 тис грн для товарів і послуг, та до 1,5 млн грн для робіт). Але вже в пілоті заведено понад 50 тис. тендерів на суму 12 млрд грн. При цьому економія бюджетних коштів перевищила 680 млн грн», - розповів він.
Головне досягнення системи – це збільшення конкуренції. «Ми спростили доступ бізнесу до тендерів, зробили всі рішення прозорими та публічними. Як результат – довіра до системи збільшується, і перемога великих міжнародних гравців, таких як Metro Cash&Carry, які раніше не могли розраховувати на перемогу, доводить, що система працює», - додав Максим Нефьодов.
Але ще півтора року тому такі результати здавалися занадто оптимістичними, зазначив секретар Національної ради реформ, заступник глави Адміністрації Президента України Дмитро Шимків. «На початку реформи було важко закріпити всі зміни законодавчо. Саме тоді й виникла ідея запустити електронну систему на допорогових закупівлях. Це дозволяло налагодити електронну систему, не чекаючи законодавчих змін – для початку вистачало постанови Кабінету Міністрів. Взагалі, команда, яка працювала над ProZorro, зробила все, аби ідея перетворилась на мейнстрім», - розповів він.
Розвиток системи відбувався паралельно із законодавчим забезпеченням реформи, основою якої став Закон «Про публічні закупівлі», який Президент України підписав на цьому тижні. «З підписанням документу розпочинається найважливіший етап реформи – повний перехід державних закупівель в електронний формат. Як і на початку роботи системи, голова держави буде забезпечувати всіляку підтримку та сприяння цій важливій реформі», - підкреслив заступник глави Адміністрації Президента України.
Від самого початку головним принципом побудови ProZorro була прозорість. На розвиток системи не було витрачено жодної копійки з бюджету. Підтримку реформи здійснювали міжнародні організації, в першу чергу, фонд Western NIS Enterprise Fund (WNISEF), завдяки допомозі якого влітку 2015 року систему ProZorro вдалося вивести на новий рівень, і який продовжує активно підтримувати проект. Крім того, активну допомогу реформі здійснюють USAID, Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), Британський департамент міжнародного розвитку, Федеральне міністерство економічного співробітництва та розвитку, GIZ, а також міжнародний Фонд “Відродження”.
Контроль за використанням коштів забезпечувала авторитетна міжнародна антикорупційна організація Transparency International. Саме Transparency International належали права на систему ProZorro, поки вона працювала у пілотному режимі, що дозволяє гарантувати прозорість і публічність роботи системи. Крім того, система побудована на відкритому коді (open source), тож будь-хто може завантажити код і перевірити його на відсутність багів.
ProZorro 2.0: головні зміни в роботі системи
З нового року права на систему було передано державному підприємству «Зовнішторгвидав України», яке підпорядковано Міністерству економічного розвитку і торгівлі України. Саме ДП «Зовнішторгвидав України» керує порталом tender.gov.ua, на якому, згідно з законодавством, повинні публікуватися всі тендерні заявки на державні закупівлі. За останній рік держпідприємство було докорінно реформовано, після чого на базі «Зовнішторгвидаву» було засновано офіс ProZorro.
Один із ключових принципів системи – зручність як для замовників, так і для постачальників. Саме з цією метою був розроблений новий сайт ProZorro, розповів генеральний директор ДП «Зовнішторгвидав України» Олександр Наход. «Ми намагалися наблизитися до формату електронного каталогу, який широко використовується в інтернет-магазинах. А саме, «живі підказки» по частині слова, або напису, пошук по комбінаціях та приблизних співпадіннях, єдиний пошук для електронних та паперових закупівель», – зазначив він.
Крім того, було оновлено стиль системи ProZorro. «Маркетингу державних закупівель раніше приділялося занадто мало уваги. Можна навіть сказати, що його фактично не існувало. Але успіх реформи суттєво залежить від залучення нових постачальників, від правильної та відкритої комунікації, від активного просування переваг і можливостей системи. Саме тому ми приділяємо так багато уваги маркетингу та розвитку бренду ProZorro», - пояснив Олександр Наход.
Всі успішні реформи базуються на підтримці громадських організацій, і реформа держзакупівель – яскравий цьому приклад, вважає старший аналітик Transparency International Україна Віктор Нестуля. Він нагадав, що реформа держзакупівель розпочалася ще за часів Майдану, після чого група громадських активістів зайнялася розробкою концепції електронної системи дрежзакупівель. Деякі з цих активістів згодом перейшли в Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, щоб продовжити реалізацію реформи в якості державних службовців. При цьому вони зберегли ключові підходи волонтерського руху: прозорість, публічність, нетерпимість до корупції.
«Саме ці принципи забезпечують успіх реформи і системи ProZorro. Власне, прозорість закладено навіть у назву системи, і ця назва повністю виправдана – будь-хто охочий може дізнатися інформацію про заявлені тендери, предмети закупівель, планову та фінальну вартість лотів тощо», - пояснив Віктор Нестуля. Завдяки найсучаснішому модулю бізнес-аналітики http://bi.prozorro.org/ можна відслідковувати результати тендерів за замовниками, постачальниками, а також в розрізі регіонів.
«Це забезпечує безпрецедентну можливість для журналістів, волонтерів і активістів – можна контролювати закупівлі окремих міністерств, відомств, державних компаній чи місцевих органів влади. Ми вже відслідковуємо найбільш підозрілі тендери, і перевіряємо їх на предмет потенційних порушень. Але саме активний громадський контроль дозволить навести лад у найбільш корупційній сфері державних закупівель», - додав представник Transparency International Україна. Наразі команда ProZorro планує провести цикл семінарів для волонтерів і журналістів щодо використання даних електронних тендерів.
Реформа державних закупівель: що далі?
“За рік від старту пілотної системи вдалося отримати дійсно вражаючі результати, але реформа держзакупівель ще далека від завершення”, - зазначив Олександр Стародубцев, директор департаменту регулювання державних закупівель Мінекономрозвитку. На черзі важливий крок – переведення всіх державних закупівель в електронний формат, що дозволить розповсюдити ефект пілотного проекту ProZorro на всі закупівлі в країні. Повний перехід відбудеться протягом 2016 року у два етапи: з 1 квітня всі закупівлі переведуть в електронний режим органи центральної влади та державні підприємства, а з 1 серпня – решта державних замовників.
«Підписання Закону «Про публічні закупівлі» - це важливий сигнал для замовників і постачальників, підтвердження того, що перехід на ProZorro невідворотний. Але нормативне забезпечення реформи на цьому не закінчується. На основі Закону ми розробили низку підзаконних актів Кабміну, які вкрай необхідно затвердити до 1 квітня», - розповів Олександр Стародубцев.
Він підкреслив, що технічна підготовка системи до повного переходу йде відповідно до графіка. Система доопрацьовується, і з 1 квітня вийде з новим функціоналом. Наразі проводиться навчання для окремих держзамовників – державних компаній, місцевих органів влади. Частина регіональних адміністрацій перейшла на ProZorro добровільно, проте далеко не всі держзамовники підтримують реформу. «Впровадження електронної системи стикається з небувалою протидією. Влада окремих регіонів відмовляється добровільно переходити на електронні закупівлі, наводячи вкрай дивні та нелогічні аргументи. В системі росте число спроб саботувати торги чи відсіяти «небажаних» постачальників», - каже директор департаменту регулювання державних закупівель.
Команда ProZorro потребує всебічної підтримки, інакше існує ризик втратити всі досягнення у цій сфері. «Ми отримали публічну підтримку від Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка і Президента України Петра Порошенка. Ми дуже розраховуємо на те, що політичні лідери дотримуються своїх обіцянок і дозволять успішно завершити реформу держзакупівель», - підкреслив Олександр Стародубцев.
Завантажити презентацію «ProZorro 2.0. Вихід на новий рівень» можна за посиланням: http://bit.ly/1Tu6vsd
Оновлений сайт ProZorro: http://prozorro.org/
Інформаційні ресурси
Повідом про корупцію |
Розрахунок середньоринкової вартості автомобілів |
Бази даних у сфері технічного регулювання; |
Єдиний державний портал адміністратівніх послуг |
Державні закупівлі |
Міністерство економіки України |
01008, Україна, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2 |