Кабінет Міністрів України на засіданні в середу ухвалив нову редакцію постанови №1221 «Деякі питання збирання, видалення, знешкодження та утилізації відпрацьованих мастил (олив)», яка спрощує процедуру поводження з відпрацьованими мастилами. Запроваджені зміни значно зменшують корупційні ризики в системі переробки та утилізації даного виду відходів.
Проект змін до постанови, розроблений спільно Міністерством екології та природних ресурсів України та Міністерством економічного розвитку і торгівлі України за сприяння Державної регуляторної служби України, є одним із важливих аспектів здійснення плану дерегуляції. Крім того, до роботи над документом були широко залучені представники бізнесу: імпортери, виробники та переробники мастил.
За даними учасників ринку, порядок регулювання даної сфери був далеким від досконалості та залишав значний простір для зловживань та неправомірних перешкод щодо імпорту мастил та укладання договорів переробки. «Складна і бюрократична система утилізації мастил створювала підґрунтя для корупції. Ми значно спростили процедуру та звели корупційні ризики до мінімуму. Це полегшить роботу як імпортерам, так і виробникам мастил», - зазначив Міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичус.
Постанова передбачає, що імпортери (77,6% ринку) та виробники мастил (22,4% ринку) зобов’язані укладати договори щодо переробки або утилізації відпрацьованого продукту. Повна оплата послуг має здійснюватися під час імпорту або за результатами першого продажу за мінімальною ціною у 0,8 грн (+ НДС) за 1 літр ввезеного або виробленого мастила.
При цьому переробку мастил мають право здійснювати виключно компанії, які отримали відповідні ліцензії в Мінекології та мають необхідні виробничі потужності для безпечного поводження з таким видом відходів. Для цих суб’єктів господарювання встановлюється обов’язкова мінімальна норма переробки у розмірі 40% від обсягів оплачених мастил. Такий рівень не є остаточним та буде зростати у майбутньому, відповідно до положень Директив Європейського Союзу.
«Сфера утилізації відходів є одним із найбільших осередків корупції. Ми зареєстрували спільний наказ Мінекономрозвитку, Мінприроди та Мінфіну про скасування вимог до оформлення імпорту тари. Це дозволило остаточно ліквідувати корупційну схему на цьому ринку. Тепер прийшов час розібратися зі схемами в утилізації мастил», - додав заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов.
Наступним кроком у комплексному реформуванні системи збирання та утилізації відходів має стати внесення змін до законодавства на рівні адміністративної відповідальності за порушення порядку поводження з відпрацьованими мастилами. Сьогодні на ринку існує чимало «сірих» переробників, які працюють без відповідних ліцензій та без дотримання вимог екологічного законодавства. Часто послуги з переробки та утилізації фактично не надаються та не підлягають контролю. Мінекології та Мінекономрозвитку розробляють відповідний законопроект, який містить, серед іншого, положення про суттєве збільшення фінансової відповідальності за «сіру» переробку (до 600 тис. грн.).
Інформаційні ресурси
Повідом про корупцію |
Розрахунок середньоринкової вартості автомобілів |
Бази даних у сфері технічного регулювання; |
Єдиний державний портал адміністратівніх послуг |
Державні закупівлі |
Міністерство економіки України |
01008, Україна, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2 |