22 - 23 квітня 2021 року відбулося чергове засідання Комітету СОТ з питань спрощення процедур торгівлі (далі – Комітет).
На початку засідання учасниками розглянуто близько 30 нотифікацій, поданих членами СОТ у відповідності до вимог статей Угоди.
Представниця США виступила з низкою ініціатив, які, на її думку, могли б значно прискорити процес імплементації Угоди і також сприяти міжнародній торгівлі.
Зокрема, було розглянуто питання діяльності відділу сприяння імплементації положень Угоди (Trade Facilitation Agreement Facility – TFAF): його функції, обов'язки, повноваження та підзвітність. За інформацією представниці США, зазначене питання неодноразово порушувалося на Комітеті з питань бюджету, фінансів та адміністрування, обговорювалося на зустрічах з міжнародними організаціями – донорами, відділом Секретаріату з питань доступу до ринків. Результатом таких дискусій є пропозиція щодо підпорядкування TFAF Комітету СОТ з питань спрощення процедур торгівлі, що максимально забезпечить прозорість його діяльності, фінансування та надання донорської допомоги членам, що її потребують. Низка країн (Бразилія, Мексика, Норвегія та інші) в цілому підтримали пропозицію США, проте окремі питання, наприклад, щодо мікроменеджменту між цими двома одиницями, на думку представниці Норвегії, потребує додаткового обговорення.
США та Норвегія внесли на загальний розгляд спільну ініціативу про перегляд вимог щодо обов'язковості отримання окремих дозволів в консульствах країн під час здійснення експортно-імпортних операцій. З метою усунення невиправданих обмежень і так званих "вузьких місць" членів СОТ закликано скористатися цією можливістю, щоб переглянути свою поточну практику, формальності та вимоги до документації цим самим зменшити час і витрати трейдерів, особливо для мікро-, малого та середнього бізнесу. Такі дії в повній мірі відповідатимуть вимогам пункту 1 статті 10 Угоди "Формальності та вимоги до документації". Учасники засідання підтримали ініціативу, наголосивши при цьому на необхідності більш глибокого аналізу зазначеного питання кожною країною.
У ході засідання учасниками обговорено питання підготовки до започаткування огляду стану імплементації членами СОТ положень Угоди відповідно до статті 23.1.6. Так, за інформацією Голови Комітету, проєкт документу щодо процедури такого огляду буде розіслано членам СОТ для опрацювання в травні 2021 року.
Під час обговорення питання стосовно обміну досвіду щодо імплементації окремих положень Угоди було представлено ініціативи Глобального Альянсу зі спрощення процедур торгівлі (побудова довіри через публічно-приватне партнерство), Камбоджі, а також Туреччини (митне оформлення із застосуванням електронних систем).
Наступне засідання Комітету відбудеться в липні 2021 року.