Шостий Огляд торговельної політики Китайської Народної Республіки було проведено 20 та 22 липня 2016 року під час засідання Органу СОТ з огляду торговельної політики.
Китай став членом СОТ з 11 грудня 2001 року, і зазначений захід дозволив спільно з іншими членами цієї міжнародної організації в черговий раз проаналізувати та оцінити зміни і тенденції розвитку економічної, торговельної та інвестиційної політики цієї країни.
Під час зазначеного заходу обговорювалися два основні документи – звіти, підготовлені Урядом Китаю (документ WT/TPR/G/342) та Секретаріатом СОТ (документ WT/TPR/S/342), а також запитання, які становили торговельний інтерес для інших країн (всього було завчасно надано понад 1800 письмових запитань), та відповіді на них від КНР.
В обговоренні взяли участь представники 59 делегацій, які були поінформовані про досягнення державної політики Китаю в макроекономічній та інших сферах. Зокрема, відзначалося, що незважаючи на уповільнення зростання реального ВВП в КНР, починаючи з 2013 року, значення цього показника залишається достатньо високим і складає 6,5 - 7 відсотків щорічно завдяки, в першу чергу, значному внутрішньому попиту.
Представники Уряду Китаю повідомили про структурні зміни в економіці, які мають забезпечити економічне зростання, обумовлене розвитком сектору послуг та галузей промисловості, що базуються на знаннях. У цьому зв’язку деякі учасники зазначили, що така трансформація потребуватиме нових ринкових підходів до розподілу інвестицій та ресурсів. При цьому деякі учасники висловили занепокоєння щодо уповільнення реформ через наявність певних бар’єрів для здійснення іноземних інвестицій, особливо у сферах, визначених стратегічно важливими або пов’язаними з національною безпекою (наприклад, заборона іноземного інвестування у процесі виробництва, розповсюдження та демонстрування фільмів; регулювання поширення іноземної аудіовізуальної продукції; стандарти банківської діяльності та страхування; доступ до ринку телекомунікаційних та фінансових послуг).
Тому представники країн – членів СОТ закликали до створення більш відкритого, прогнозованого та прозорого режиму іноземного прямого інвестування, що дозволить Китаю більш повно скористатися його перевагами, і сприятиме швидкому розвитку сектору послуг та подальшому зростанню економіки.
У своїх виступах учасники засідання також привертали увагу Уряду Китаю до необхідності подальшого підвищення транспарентності та повноти нотифікаційного процесу, інтеграції державних торгових підприємств до ринкових відносин, посилення контролю за виконанням критеріїв виробничих потужностей в секторах випуску сталі, цементу тощо, посиленню заходів захисту прав інтелектуальної власності, забезпечення імплементації тарифних зобов’язань тощо.
Було відзначено такі ініціативи КНР, як створення нових пілотних спеціальних економічних зон (у тому числі безмитних зон) та спрощення митних процедур.
Ураховуючи те, що Китай є важливим торговельним партнером для України, Мінекономрозвитку разом з зацікавленими центральними органами виконавчої влади було підготовлено письмові запитання і від української сторони, які були окреслені у виступі представника України під час першої сесії засідання (тези виступу та відповіді Китаю на запитання від України додаються).
Закриваючи засідання, Глава Органу СОТ з огляду торговельної політики закликала делегацію Китаю до продовження подальшої системної роботи в напрямі підвищення транспарентності торговельної політики Уряду та завершення реалізації реформ, у тому числі у напрямі забезпечення зменшення ролі держави в експортно-орієнтованих виробничих відносинах.