12 червня 2023 року у гібридному форматі відбулось чергове засідання Комітету СОТ з торгівлі та навколишнього середовища (далі – Комітет).
На початку засідання представниця України закликала членів СОТ об’єднати зусилля для того щоб покласти край здатності Російської Федерації фінансувати війну проти України, нести смерть та страждання, і підривати нормальне функціонування міжнародної торговельної системи.
Учасників засідання, крім іншого, було поінформовано про реальні та потенційні наслідки російських злочинів, у тому числі підриву Каховської ГЕС, зокрема для навколишнього середовища, життя та здоров’я людей, забезпечення продовольчої та енергетичної безпеки, провадження міжнародної торгівлі.
Крім цього, вчергове було відзначено, що негативні наслідки розв’язаної РФ війни, особливо для навколишнього середовища, не залишаться лише в межах українських кордонів, а ядерні погрози країни агресора загрожують усьому світу.
Низка членів СОТ, а саме: Австралія, Велика Британія, ЄС, Молдова, Нова Зеландія, Норвегія, США, Швейцарія та Японія рішуче засудили незаконне, неспровоковане та невиправдане вторгнення РФ в Україну, а також висловили підтримку суверенітету та територіальної цілісності України.
Під час засідання Комітету учасники, відповідно до порядку денного заходу, приділили увагу обговоренню, зокрема, таких питань:
- Розробка та імплементація пропозицій із захисту споживачів від оманливих і незрозумілих екологічних позначень на продуктах, а також щодо просування вимог до ремонтопридатності широкого спектру товарів в рамках Європейського зеленого курсу.
Крім цього, представник ЄС надав оновлену інформацію щодо запланованого впровадження механізму коригування вуглецю на кордоні (СВАМ) та розробки і імплементації правил щодо надання доступу на внутрішній ринок ЄС деяких сировинних товарів та продуктів, пов’язаних із вирубкою і деградацією лісів.
- Результати роботи неформального діалогу щодо забруднення відходами пластику та екологічно сталої торгівлі пластиком, а також структурованих дискусій заінтересованих членів СОТ з питань торгівлі та сталого розвитку навколишнього середовища.
- Можливий внесок Комітету у роботу 13-ї Конференції міністрів СОТ, проведення якої заплановано на лютий 2024 року, та пропозиції і занепокоєння Великобританії, ЄС, Індії та Південної Африки, Китаю та Колумбії.
- Проведення Тижня торгівлі та навколишнього середовища, в рамках якого були організовані заходи, присвячені зокрема питанням розробки та функціонування СВАМ, визначення рівня викидів і збору даних для досягнення металургійної промисловості з нульовим рівнем викидів, регламенту ЄС щодо товарів та продуктів, виробництво яких не призводить до знеліснення і деградації лісів, енергетичного переходу і ролі торговельної політики у цьому, угоди СОТ про субсидії у галузі рибальства, можливостей розвитку сталого сільського господарства та збереження біорізноманіття.
- Переговори щодо укладення Угоди про зміну клімату, торгівлю та сталий розвиток (ACCTS) між Ісландією, Коста-Рікою, Новою Зеландією, Норвегією, Фіджі та Швейцарією, а також Угоди про зелену економіку між Австралією та Сінгапуром.
- Підготовка до 28-ї сесії Конференції сторін Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату (СОР 28).
Чергове засідання Комітету відбудеться 11-12 жовтня 2023 року.
Довідково. Комітет СОТ з торгівлі та навколишнього середовища – орган в системі СОТ, підзвітний Генеральній раді, є постійним форумом, що присвячений діалогу між урядами щодо впливу торговельної політики на навколишнє середовище та екологічної політики на торгівлю. Засідання Комітету відбуваються не рідше ніж раз на рік.