Міністерство економіки України -> Засідання -> Інформація щодо участі в роботі засідання Комітету СОТ з питань технічних бар’єрів в торгівлі (21-23 червня 2023 року)

Міністерство економіки України

Інформація щодо участі в роботі засідання Комітету СОТ з питань технічних бар’єрів в торгівлі (21-23 червня 2023 року)
07.07.2023 | 09:24 | Департамент торговельних угод та розвитку експорту

21 - 23 червня 2023 року в м. Женеві (Швейцарська Конфедерація) відбулось чергове офіційне засідання Комітету СОТ з питань технічних бар’єрів в торгівлі (далі – Комітет).

Під час засідання Комітету українською стороною було поінформовано членів СОТ про поточну ситуацію щодо здійснення заходів у сфері технічного регулювання в умовах воєнного стану в Україні. ЄС, США, Канада, Велика Британія, Молдова, Японія, Швейцарія, Республіка Корея, Австралія та Нова Зеландія відзначили відданість України принципам СОТ, засудили збройну агресію РФ проти України і порушення РФ норм міжнародного права, а також висловили підтримку територіальної цілісності України та готовність участі у подальшій відбудові її знищеної та пошкодженої інфраструктури.

На засіданні було розглянуто 68 специфічних торговельних занепокоєнь, 10 з яких обговорювались вперше. Розглянуті торговельні занепокоєння, включаючи й нові, стосувались, вимог кібербезпеки до товарів з цифровими елементами; реєстрації, оцінки, авторизації, дозволів та обмежень для хімічних речовин; пакування сільськогосподарської продукції; маркування та контролю за обігом алкогольних напоїв; маркування та адміністрування медичних виробів; застосування максимально допустимих рівнів залишків для пестицидів; контролю якості взуття, текстильних виробів, іграшок, кондиціонерів і холодильного обладнання; заходів популяризації здорового харчування; випробування та сертифікації телекомунікаційних систем; утилізації відпрацьованих батарейок та енергозбереження тощо.

У рамках Комітету було проведено дві тематичні сесії.

Перша тематична сесія була присвячена питанням регуляторного співробітництва з питань нематеріальних цифрових товарів. У рамках зазначеної сесії були обговорені актуальні проблеми регулювання нових цифрових технологій, таких як штучний інтелект та пов’язаних з ними нематеріальних цифрових товарів. Було зазначено, що відповідні виклики пов’язані зі зміною властивостей цих товарів у процесі їхнього розвитку, а також з тим, що регулювання цифрових технологій охоплює такі питання, як конфіденційність та етика, які менше піддаються гармонізації, що збільшує ймовірність значних регуляторних розбіжностей серед членів СОТ. В умовах, коли на національному та регіональному рівнях розробляються різноманітні нормативні акти щодо нових цифрових технологій, було відмічено ключову роль міжнародних стандартів у вирішенні проблем регуляторної сегментації. Учасники сесії відзначили також важливу роль Угоди з питань ТБТ та Комітету у забезпеченні регуляторної гармонізації за допомогою міжнародних стандартів або, коли це неможливо, у сприянні узгодженості та уникненні невиправданих торговельних бар’єрів, що особливо є важливим для мікро-, малих та середніх підприємств, для яких спрощені, гармонізовані на міжнародному рівні правила сприятимуть покращенню дотримання нормативних вимог у цій сфері.

Друга тематична сесія була присвячена питанням регуляторного співробітництва з питань кібербезпеки. У ході сесії було зазначено про активне використання членами СОТ регуляторних заходів у боротьбі з кіберзагрозами, а також наголошено на необхідності вироблення спільного розуміння існуючих і майбутніх ризиків кібербезпеки, що дозволить країнам більш ефективно протистояти викликам кібербезпеки. Учасники сесії відмітили ключову роль міжнародних стандартів у протидії загрозам безпеки, а також важливість співпраці з органами стандартизації для вирішення проблем кібербезпеки та цифрового урядування.

 

Наступне засідання Комітету та тематичні сесії з питань належної регуляторної практики та взаємодії електронної комерції й оцінки відповідності  відбудуться 7 – 10 листопада 2023 року.

Комітет СОТ з технічних бар'єрів в торгівлі (ТБТ) – орган у системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угод СОТ про технічні бар'єри в торгівлі, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов'язаних із виконанням зобов'язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сферах технічних бар'єрів в торгівлі.

Члени СОТ використовують механізм внесення торговельних занепокоєнь на розгляд Комітету ТБТ у випадках, коли не вдається врегулювати питання шляхом двосторонніх консультацій. Також привертається увага всіх членів СОТ до можливих порушень зобов’язань за Угодою ТБТ, і використовується можливість залучення інших заінтересованих членів організації для підтримки та впливу на невиправдані технічні бар’єри в торгівлі.