Міністерство економіки України -> Участь у засіданнях Комітету з питань сільського господарства -> Інформація щодо участі України в роботі засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства (26–27 листопада 2024 року)

Міністерство економіки України

Інформація щодо участі України в роботі засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства (26–27 листопада 2024 року)
24.12.2024 | 14:26 | Департамент торговельних угод та розвитку експорту

110-те офіційне засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства (далі – Комітет) відбулось 26 – 27 листопада 2024 року в м. Женеві (Швейцарська Конфедерація) у гібридному форматі.

Під час засідання Комітету було порушено 243 питання щодо нотифікацій членів СОТ та виконання членами СОТ зобовʼязань за Угодою про сільське господарство. Питання, які були порушені вперше, стосувалися імпортної політики Анголи щодо м’яса птиці та свинини, нової ініціативи інтелектуального сільського господарства Австралії, імпортної політики Бангладеш щодо м’яса, політики Бразилії з підтримки ферм, фонду продовольчої безпеки Канади, проєкту технічної та фінансової допомоги, що надається КНР, підтримки ЄС деяких держав-членів, пакету допомоги Франції для органічних ферм, механізму ЄС із закупівлі продуктів харчування, експортних обмежень Гани на соєві боби, субсидій Індії на бавовну та сою, програми підтримки цін на рис М’янми, політики доступу на ринок Нігерії, фонду сільськогосподарського обладнання та технологій Великої Британії, а також різноманітних програм США.

Україна разом з іншими співавторами порушили питання щодо обмежень на експорт пшениці та рису, які застосовуються Індією з середини 2022 року, та обмежень на імпорт пшениці та експорт пшеничної муки, запровадженими Пакистаном у червні 2024 року. Представниця української делегації закликала Пакистан надати відповіді на запитання співавторів та зазначила, що кількісні обмеження імпорту сільськогосподарської продукції прямо заборонені статтею 4.2 Угоди про сільське господарство. Крім того, вона наголосила на тому, що експортні обмеження мають бути прозорими та обмеженими у часі, як це передбачено правилами СОТ.

Усі запитання, порушені під час засідання, містяться у документі G/AG/W/251.

Під час зазначеного засідання делегація США від імені деяких членів СОТ (Австралії, Аргентини, Канади та України) представили контр-нотифікацію щодо підтримки Індією ринкових цін на рис та пшеницю протягом 2021/22 та 2022/23 маркетингових років (G/AG/W/250). У документі стверджується, що рівні підтримки ринкових цін в Індії – понад 87% від вартості виробництва для рису та 67–75% для пшениці – значно перевищують ліміт у 10% для членів, що розвиваються, та вказується на розбіжності між звітністю Індії та вимогами щодо розрахунку рівнів підтримки, які встановлюються Угодою про сільське господарство.

Представниця української делегації у своєму виступі зазначила, що Україна, як член, що розвивається, та як значний експортер пшениці та інших ключових сільськогосподарських товарів, заінтересована у стабільній та передбачуваній торговельній системі. Вона наголосила на тому, що значні обсяги цінової підтримки, які надаються Індією для цих двох продуктів, значно спотворюють виробництво і торгівлю. Крім того, представниця України зауважила, що питання функціонування політик підтримки ринкових цін впливають на перебіг переговорів, що ведуться у СОТ відповідно до статті 20 Угоди про сільське господарство, прогрес у рамках яких наразі фактично заблоковано.

Делегації деяких членів СОТ (ЄС, Парагваю, Нової Зеландії) висловили підтримку контр-нотифікації як корисному інструменту для вирішення системних проблем у сільськогосподарській політиці Індії та забезпечення дотримання правил СОТ. Представник делегації Індії назвав дані, представлені у контр-нотифікації, необґрунтованими. Він також розкритикував залежність від застарілих зовнішніх довідкових цін і наголосив на необхідності їх оновлення. Крім того, він закликав співавторів надавати пріоритет подачі своїх власних прострочених нотифікацій з внутрішньої підтримки.

У рамках обговорення пункту порядку денного 1.С “Відкладені відповіді” делегації Канади, ЄС, США, Великої Британії, Австралії, Нової Зеландії, Японії, Норвегії та Ісландії підтримали територіальну цілісність та суверенітет України, висловили готовність підтримувати населення України та її сільськогосподарський сектор та закликали рф вивести свої війська з території України.

Представниця делегації України виголосила виступ, у якому зазначила про серйозне та системне занепокоєння щодо використання Росією Комітету СОТ з питань сільського господарства для поширення дезінформації щодо впливу російської військової агресії проти України на світові сільськогосподарські ринки та сектор сільського господарства України. Представниця делегації України поінформувала членів СОТ про системні атаки російських військ на іноземні судна, залучені до експорту аграрної продукції з України, та наслідки збройної агресії Росії проти України для галузі сільського господарства України. Вона зазначила, що Росія цілеспрямовано перешкоджає доставці сільськогосподарської продукції на світові ринки, яка є важливою складовою глобальної продовольчої безпеки. Крім того, представниця української делегації продовжила інформування членів СОТ про зусилля, які спрямовуються українським урядом для очищення сільськогосподарських земель, висловила вдячність міжнародним організаціям та країнам за підтримку аграрного сектору України, та вкотре зазначила про факти викрадення Росією зерна з тимчасово окупованих територій України. 

У рамках розділу ІІ порядку денного засідання Комітету делегації членів СОТ, що мають тарифні квоти у Графіках поступок і зобовʼязань, зокрема Україна, надали відповіді на запитання від делегації Парагваю, які стосувалися виконання положень Рішення Балі. За словами представника делегації Парагваю, зазначені відповіді будуть скомпільовані та використанні у рамках подальших обговорень щодо удосконалення форми нотифікації МА:1, що використовується для надання інформації про порядок адміністрування тарифних квот.

Крім того, члени провели щорічні консультації щодо їхньої участі у зростанні світової торгівлі сільськогосподарською продукцією в рамках зобов’язань з експортних субсидій. Вони також розглянули оновлений довідковий документ Секретаріату СОТ (G/AG/W/32/Rev.23), який містить дані про обсяги експорту та вартість низки сільськогосподарських продуктів.

Інформація стосовно результатів засідання також доступна на сайті СОТ.

Комітет СОТ з питань сільського господарства – орган у системі СОТ, підзвітний Раді з питань торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди про сільське господарство, надання членам СОТ можливості консультуватися з питань, пов'язаних із виконанням зобов’язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері сільського господарства.