Існує декілька способів дізнатися, які зміни у торговельних режимах країн-членів СОТ очікуються найближчим часом, щоб заздалегідь підготуватись до здійснення зовнішньоторговельних операцій, уточнити певні деталі регламентації та відстояти свої економічні інтереси, у випадку, якщо нове регулювання, на думку експортера, суперечить чинним міжнародним нормам, зокрема, Угодам СОТ.
Все, що необхідно зробити – це скористатись однією із доступних систем пошуку документів, обрати необхідний документ, вивчити умови, що впливатимуть на режим торгівлі з тим чи іншим закордонним партнером, а у разі виникнення питань чи коментарів – адресувати їх Мінекономіки, що, в свою чергу, звернеться з коментарями та проханням надати роз’яснення до відповідного члена СОТ.
Розглянемо більш детально деякі з доступних систем пошуку:
Сайт СОТ
На сайті Світової організації торгівлі існує декілька способів та інструментів пошуку документів СОТ, які містять інформацію про зміни в торговельних режимах членів СОТ. Зокрема, можна шукати документи за допомогою кореневого тематичного каталогу СОТ в кожному розділі, у якому, як правило, є посилання на пошук документів, та загальної системи пошуку документів.
Пропонуємо також скористатись швидким та зручним інструментом для перегляду останніх надходжень документів комітетів та органів СОТ, а також нотифікацій членів СОТ. Для цього необхідно у кореневому каталозі сайту СОТ https://www.wto.org обрати розділ “Documents, data and resources”, перейти в ньому до підрозділу “Official documents”, у якому обрати вкладення “Latest documents”. Угорі діалогового вікна, що з’явиться, також можна обрати тематику пошуку, щоб звузити діапазон вибору необхідних документів.
Євролєкс
Онлайн платформа доступу до нормативно-правової бази Європейського Союзу надає можливість ознайомитись з останніми змінами в Регламентах, Директивах ЄС тощо. Ресурс доступу.
Мінекономіки
На сайті Мінекономіки у розділі “Діяльність”, підрозділі “Діяльність України у Світовій організації торгівлі”, рубриці “Центр обробки запитів членів СОТ та нотифікування” є підрубрика “Інформація за повідомленнями з країн-членів СОТ”, в якій можна знайти стислі аналітичні матеріали з приводу останніх змін у сфері регламентації норм СОТ з технічних бар’єрів в торгівлі (ТБТ) та санітарних і фітосанітарних заходів (СФЗ) членів СОТ, які оновлюються відділом нотифікацій та обробки запитів на постійній основі.
ePing SPS&TBT
У 2016 році Департаментом ООН з економічних і соціальних питань (DESA), Світовою організацією торгівлі (СОТ) і Міжнародним торговим центром (ITC) з метою сприяння розвитку торгівлі було запущено нову систему онлайн оповіщення “ePing” .
Початково систему онлайн оповіщення “ePing” (веб-сайт: www.epingalert.org) було розроблено спеціально для сприяння торгівлі та розвитку експорту. Ця система дозволяє відслідковувати останню інформацію про зміни нормативних вимог міжнародної торгівлі членів СОТ у сферах СФЗ та ТБТ та доступна для кожного – урядових і неурядових організацій, представників бізнесу.
У березні 2022 року Секретаріатом СОТ було представлено оновлену платформу ePing SPS&TBT, яка об’єднує всі інструменти прозорості СФЗ/ТБТ та систему онлайн оповіщення “ePing”. Ця платформа включає різні функції, пов’язані з повідомленнями, специфічними торговельними занепокоєннями, обміном інформацією та об’єднала інструменти пошуку документів у сфері ТБТ та СФЗ.
Платформа є доступною як для урядових органів, так і для широкого загалу, і передбачає реєстрацію користувачів (опція “register” у верхньому правому куті
веб-сайту https://eping.wto.org/). Така реєстрація дозволяє отримувати доступ до нотифікацій членів СОТ з питань технічних бар’єрів в торгівлі та санітарних і фітосанітарних заходів, а також можливість користуватись іншими перевагами платформи. Користувачі платформи ePing SPS&TBT оперативно отримують інформацію про зміни, що впливають на ринки і продукти, які становлять для них зацікавленість. Під час реєстрації є можливість вказати продукцію та країни, що становлять торговельний інтерес. Відповідно до заданих параметрів пошуку (періодичність отримання інформації, країна, продукція) на вказану електронну адресу будуть надходити відповідні повідомлення про зміни в торговельних режимах країн-імпортерів.
Крім можливості підписатися на розсилку новин у згаданих сферах, іншими перевагами платформи є наступні:
- пошук відповідних нотифікацій;
- додання вибраних нотифікацій у закладки;
- додання спеціальних фільтрів до розсилки;
- розповсюдження нотифікацій серед користувачів системи;
- ознайомлення/розповсюдження файлів, пов’язаних з нотифікаціями;
- участь у дискусійному форумі учасників та обміні файлами;
- доступ до контактних даних пунктів запиту інших країн тощо.
Інструкцію англійською мовою щодо користування платформою ePing SPS&TBT можна знайти за посиланням. Також за цим посиланням можна ознайомитись із відео презентаціями, присвяченими висвітленню переваг і механізмів роботи платформи.