08–10 листопада 2023 року в м. Женеві (Швейцарська Конфедерація) відбулось чергове офіційне засідання Комітету СОТ з питань технічних бар’єрів в торгівлі
(далі – Комітет).
Під час засідання українська сторона інформувала членів Комітету про поточний стан здійснення заходів у сфері технічного регулювання в умовах воєнного стану в Україні, а також про заплановані заходи для подальшої відбудови України. Представники делегацій ЄС, США, Канади, Великої Британії, Японії, Швейцарії, Республіки Корея, Австралії та Нової Зеландії відзначили відданість України принципам СОТ, засудили збройну агресію РФ проти України і порушення РФ норм міжнародного права, а також висловили підтримку територіальної цілісності України.
На засіданні було розглянуто 65 торговельних занепокоєнь, 11 з яких обговорювались вперше. Торговельні занепокоєння, включаючи й нові, стосувались стандартів, маркування, безпеки та реклами алкогольних напоїв, маркування харчових продуктів та пакування сільськогосподарської продукції; маркування пральних машин, персональних комп’ютерів і продуктів, що містять лазери, маркування та адміністрування медичних виробів та електричного обладнання, вимог до тестування моторних насосів і фармацевтичної продукції тощо.
Членам Комітету були представлені “Проект Декларації Міністрів СОТ про посилення регуляторного співробітництва з метою зменшення технічних бар'єрів у торгівлі”, підготовлений КНР та ініціатива Бразилії “Посилення продовольчої безпеки через реформування сільського господарства та використання існуючих гнучких можливостей”. Члени СОТ рекомендували ініціаторам документів продовжити обговорення вказаних документів із зацікавленими членами. Організації-спостерігачі також надали членам Комітету оновлену інформацію про діяльність, пов’язану зі стандартами та регламентами.
У рамках Комітету було проведено дві тематичні сесії.
Перша сесія була присвячена питанням використання цифрових технологій та інструментів у належній регуляторній практиці, на якій було зазначено, що цифрові інструменти дедалі частіше використовуються для управління процесами регулювання та підвищення інформованості й доступності населення стосовно регуляторних актів. Були також окреслені виклики щодо використання цифрових технологій та інструментів для регулюючих органів, серед яких відзначено необхідність опрацювання величезних обсягів зворотного зв’язку, що генерується у цифровому форматі, еволюційний характер цифрових технологій, необхідність постійного розвитку технічних навичок, необхідних для використання цифрових інструментів.
Друга сесія стосувалась тематики оцінки відповідності та електронної комерції, під час якої були розглянуті проблеми, пов’язані з оцінкою відповідності товарів в електронній торгівлі та придбання через Інтернет, внаслідок чого споживачі можуть натрапити на контрафактну та неякісну продукцію, що становить серйозний ризик для безпеки, здоров'я та конфіденційності. Були обговорені різні практики/методи, способи регулювання для забезпечення якості й безпечності товарів, придбаних онлайн, а також інструменти та підходи, здатні підвищити довіру до електронної комерції, зокрема такі як електронне маркування та акредитація.
Проведення наступного офіційного засідання Комітету заплановане 13–15 березня 2024 року.
Комітет СОТ з технічних бар'єрів в торгівлі (ТБТ) – орган у системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угод СОТ про технічні бар'єри в торгівлі, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов'язаних із виконанням зобов'язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сферах технічних бар'єрів в торгівлі.
Члени СОТ використовують механізм внесення торговельних занепокоєнь на розгляд Комітету ТБТ у випадках, коли не вдається врегулювати питання шляхом двосторонніх консультацій. Також привертається увага всіх членів СОТ до можливих порушень зобов’язань за Угодою ТБТ, і використовується можливість залучення інших заінтересованих членів організації для підтримки та впливу на невиправдані технічні бар’єри в торгівлі.