23.06.2021 року у віртуальному форматі відбулось засідання Комітету СОТ з торгівлі та навколишнього середовища (далі – Комітет).
Під час заходу члени СОТ розглянули такі теми, як торговельні аспекти Європейського зеленого курсу, впровадження циркулярної моделі економіки, протидія забрудненню відходами пластику та екологічно стала торгівля пластиком, стале рибальство, сталий розвиток та виробництво продуктів харчування, а також реформування субсидування викопних видів палива.
ЄС представив оновлену інформацію щодо Європейського зеленого курсу, а саме щодо заходів, які планується впровадити в рамках законодавчого пакету "Fit for 55" (механізм коригування вуглецю на кордоні, посилена та розширена система торгівлі викидами та ін.). Зазначений законодавчий пакет планується представити найближчим часом. Також було повідомлено про прийняття Європейською комісією Плану дій з розвитку органічного виробництва та Плану дій з нульового рівня забруднення.
Довідково. У робочій програмі Європейської комісії на 2021 рік зміни до європейського законодавства та ініціативи в рамках Європейського зеленого курсу, направлені на боротьбу зі зміною клімату, які, зокрема, мають на меті до 2030 року на 55% скоротити викиди парникових газів порівняно з 1990 роком, представлені в рамках законодавчого пакету "Fit for 55".
Низка членів СОТ, в тому числі і Україна, закликали ЄС продовжувати розробку механізму коригування вуглецю на кордоні (СВАМ) у прозорій спосіб та із забезпеченням його відповідності положенням Паризької угоди та угод СОТ. Кілька членів наголосили на необхідності враховувати різні рівні розвитку країн задля мінімізації викривлення торгівлі. ЄС зазначив, що СВАМ розробляється з урахуванням правил, встановлених угодами СОТ.
Делегація України також наголосила на глобальному характері проблеми забруднення відходами пластику та необхідності активізації міжнародних зусиль задля її вирішення, а також використання органів СОТ в якості платформ, що надасть можливість зрозуміти конкретні проблеми країн в процесі впровадження циркулярної моделі економіки та заходів, спрямованих на подолання забруднення відходами пластику.
Крім того Секретаріат СОТ презентував новий навчальний онлайн-курс на освітній платформі СОТ щодо торгівлі та циркулярної економіки, в якому представлена інформація щодо взаємозв’язку циркулярної економіки та торговельної політики, а також ролі СОТ в сфері прискорення переходу до глобальної циркулярної моделі економіки.
Також була підкреслена необхідність активізації роботи в рамках Комітету задля представлення конкретних результатів діяльності на 12-ій Конференції міністрів СОТ, яка відбудеться 30.11 - 03.12.2021 у м. Женева, Швейцарська Конфедерація.
За результатами заходу голова Комітету наголосив на нагальній потребі в обговоренні логістики роботи Комітету до 12-ої Конференції міністрів СОТ та продовження дискусій з таких нагальних питань, як зміна клімату, вирішення проблеми забруднення пластиком та реформування субсидування викопних видів палива.
Довідково. Комітет СОТ з торгівлі та навколишнього середовища – орган в системі СОТ, підзвітний Генеральній раді, є постійним форумом присвячений діалогу між урядами щодо впливу торговельної політики на навколишнє середовище та екологічної політики на торгівлю. Засідання Комітету відбуваються не рідше ніж раз на рік.