8 квітня 2025 року Україна та держави ЄАВТ (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія) підписали модернізовану Угоду про вільну торгівлю (УВТ). Угода сприятиме стійкості, відновленню та економічному зростанню України, а також зміцненню зв'язків між Україною та державами ЄАВТ, приносячи вигоду економічним операторам у різних секторах.
УВТ підписали в м. Києві Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко, Міністр торгівлі Норвегії Сесилія Мюрсет, Міністр культури, інновацій та вищої освіти Ісландії Логі Ейнарсон, Посол Ліхтенштейну Франк Бюхель та Посол, Спеціальний представник Федеральної ради з питань реконструкції в Україні Жак Гербер.
Юлія Свириденко, Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України, зазначила:
“Підтримка, яку Україна отримала від держав ЄАВТ, є неоціненною. Ми впевнені, що ця модернізована Угода про вільну торгівлю принесе відчутні переваги Україні та державам ЄАВТ, створюючи умови для ще більш тісної співпраці, відкриваючи нові можливості для бізнесу та сприяючи підвищенню рівня життя наших народів у ці складні часи.”
Після підписання Міністр Сесилія Мюрсет як Глава ЄАВТ зазначила таке:
“Держави-учасники ЄАВТ зобов’язані підтримувати Україну в цей критичний час, і ця модернізована Угода про вільну торгівлю підтверджує це зобов’язання. Нова угода є важливим кроком на шляху до посилення інтеграції України до європейського ринку.”
Довідково
Модернізована Угода про вільну торгівлю включає нові глави з питань електронної комерції, малих та середніх підприємств, торгівлі та сталого розвитку, а також переглянуті положення з питань торгівлі товарами, застосування санітарних та фітосанітарних заходів, спрощення процедур торгівлі, державних закупівель, співробітництва та захисту інтелектуальної власності. За Угодою також оновлено умови доступу до ринків товарів та лібералізовано торгівлю певними категоріями товарів. Це поглибить торговельні відносини та забезпечить кращий доступ до ринків для бізнесу обох сторін.
У 2024 році двостороння торгівля товарами між Україною та державами ЄАВТ досягла майже 1,3 млрд євро. При середньому темпі зростання протягом останніх п’яти років у 4,9% для імпорту та 9,3% для експорту, позитивне сальдо торгівлі держав ЄАВТ продовжувало збільшуватися. Основними статтями імпорту до держав ЄАВТ були жири та олії (37 млн євро), дорогоцінні камені та метали (26 млн євро), тканий одяг або аксесуари до одягу (22 млн євро), меблі, матраци та аналогічні меблі (20 млн євро), алкогольні та безалкогольні напої (20 млн євро). Основними статтями експорту до України були риба та ракоподібні (229 млн євро), фармацевтична продукція (143 млн євро), зброя та боєприпаси (77 млн євро), транспортні засоби (77 млн євро) та електричні машини (44 млн євро).