Мета реформи
Прискорення працевлаштування особливих категорій безробітних
Реформа у цифрах і фактах
Послугами Державної служби зайнятості (далі – Служба) протягом 2022 року скористалися 176,7 тис. осіб, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню відповідно до статті 14 Закону України «Про зайнятість населення», з них мали статус безробітного 168,5 тис. осіб, а працевлаштовано 31,2 тис. осіб (57,0 % від кількості працевлаштованих у 2021 році).
У 2022 році за сприяння Служби працевлаштовано:
16,0 тис. внутрішньо переміщених осіб (у 4,1 раза більше порівняно з 2021 роком);
3,3 тис. учасників бойових дій (55,9 % від кількості працевлаштованих у 2021 році);
8,9 тис. осіб з інвалідністю (63,6 % від кількості працевлаштованих у 2021 році);
69,0 тис. осіб молоді у віці до 35 років (52,9 % від кількості працевлаштованих у 2021 році).
Що передбачає реформа? Етапи впровадження реформи
Прийняття необхідних нормативно-правових актів для запуску компенсацій роботодавцям за працевлаштування УБД, молоді, осіб з інвалідністю, ВПО, інших категорій, а також забезпечення надання якісних послуг зареєстрованим безробітним, пошукачам роботи та роботодавцям адміністраторами центрів зайнятості, кар’єрними радниками, спеціалізованими кар’єрними радниками.
Етапи:
1. З метою організації надання соціальних послуг суб’єктам ринку праці кар’єрними радниками, спеціалізованими кар’єрними радниками, консультантами по роботі з роботодавцями центрів зайнятості на основі клієнтоорієнтованого підходу прийнято постанову від 17 березня 2023 р. № 237 «Про затвердження Порядку надання соціальних послуг суб’єктам ринку праці кар’єрними радниками, спеціалізованими кар’єрними радниками, консультантами по роботі з роботодавцями».
2. З метою визначення умов, механізму виплати роботодавцю компенсацій за працевлаштування зареєстрованих безробітних, визначених статтями 26, 261 та частиною четвертою статті 29 Закону України “Про зайнятість населення”, зокрема, з числа молоді, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю, осіб передпенсійного віку, довготривалих безробітних, молоді, прийнято постанову від 10 лютого 2023 р. № 124 «Про затвердження Порядку надання роботодавцям компенсацій за працевлаштування зареєстрованих безробітних».
3. Для ефективної організації та зацікавленості роботодавців у працевлаштуванні внутрішньо переміщених осіб постановою Кабінету Міністрів України від 10.01.2023 № 33 внесені зміни до Порядку надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні.
Також для забезпечення зайнятості внутрішньо переміщених осіб прийнято постанову
від 27.01.2023 № 67 Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку здійснення заходів сприяння зайнятості, повернення коштів, спрямованих на фінансування таких заходів, у разі порушення гарантій зайнятості для внутрішньо переміщених осіб».
Що вже змінилось завдяки реформі?
Збільшення кількості роботодавців, які отримали компенсацію витрат за працевлаштування безробітних. Зокрема, за 2022 рік компенсацію отримали 10,3 тис. роботодавців, що забезпечило працевлаштованння 16,5 тис. осіб з числа ВПО.. Протягом 2023 року планується працевлаштувати 23 тис ВПО. Станом на 27.03.23 отримано 1999 заявок роботодавців на отримання компенсації ( з них по 1789 прийнято позитивне рішення.). Таким чином з початку 2023 року працевлаштовано 3677 ВПО. По іншим програмам на сьогодні збираються заявки роботодавців.
Загалом, планується надати компенсації 35 000 роботодавців за працевлаштування 60 000 осіб з числа вразливих категорій.
Стратегічні цілі
Налагодження ефективного механізму, спрямованого на пришвидшеного працевлаштування безробітних з числа вразливих категорій, повернення їх до трудового життя
Цілі та завдання на поточний рік
Запуск у повній мірі компенсацій роботодавцям за працевлаштування УБД, молоді, осіб з інвалідністю, ВПО, інших категорій;
Надання якісних послуг зареєстрованим безробітним, пошукачам роботи та роботодавцям адміністраторами центрів зайнятості, кар’єрними радниками, спеціалізованими кар’єрними радниками
Відповідальні за впровадження реформи
Мінекономіки
Додаткові матеріали (матеріали за темою, посилання на інформаційні ресурси)
Більше інформації про реформу ринку праці за посиланням