7 грудня 2013 року члени Світової організації торгівлі завершили переговори щодо Угоди про спрощення процедур торгівлі (далі – Угода, УСПТ). 27 листопада 2014 року Генеральна рада СОТ офіційно прийняла Протокол про доповнення Угоди про заснування СОТ Угодою про спрощення процедур торгівлі.
Основні цілі УСПТ, які визначають зобов’язання членів СОТ – зменшення часу та вартості митного контролю, підвищення прозорості та ефективності операцій державних органів, збільшення торговельних потоків, державних доходів і прямих іноземних інвестицій, зниження рівня корупції, розширення співпраці між учасниками приватного та державного секторів, поліпшення розвитку малого та середнього бізнесу.
Більшість положень цієї Угоди узгоджуються з положеннями Міжнародної конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур (переглянута Кіотська конвенція Всесвітньої митної організації). Проте УСПТ, як і всі угоди СОТ, стосується всього комплексу питань торгівлі, а не лише митних процедур.
Угода набрала чинності після її ратифікації двома третинами членів СОТ (110 із 164), що відбулось 22 лютого 2017 року.
Україна ратифікувала УСПТ 04 листопада 2015 року (Закон України “Про ратифікацію Протоколу про внесення змін до Марракеської угоди про заснування Світової організації торгівлі” від 04.11.2015 № 745-VIII), що значно поліпшило її імідж в СОТ та стало сигналом для міжнародного торговельного та інвестиційного співтовариства про серйозність намірів України покращити свій торговельний та інвестиційний клімат.
Період, необхідний для імплементації Угоди та набрання чинності окремими положеннями, визначається індивідуально для кожної країни в залежності від стану економічного розвитку (країна, що розвивається чи найменш розвинута країна) та від категорії зобов’язань:
- категорія А – положення, які член визначив для імплементації з моменту набрання Угодою чинності (або, у випадку найменш розвинутих країн, протягом одного року з моменту набрання чинності Угодою);
- категорія В – положення, які член визначив для імплементації після перехідного періоду, необхідного для їх реалізації;
- категорія С – ті положення, для забезпечення імплементації яких члену необхідні перехідний період і відповідна технічна допомога для формування або зміцнення відповідної спроможності.
Інформацію про нотифікації України за цими категоріями розміщено тут.