04 – 08 листопада 2024 року в м. Женеві (Швейцарська Конфедерація) відбулось засідання Комітету СОТ з питань технічних бар’єрів в торгівлі (далі – Комітет).
На засіданні Комітету у рамках розгляду пункту порядку денного, що стосується обміну інформацією між членами СОТ, представником української делегації було поінформовано членів організації про поточний стан здійснення заходів у сфері технічного регулювання в умовах воєнного стану в Україні. Делегації членів СОТ, а саме: ЄС, Великої Британії, США, Канади, Нової Зеландії, Японії, Австралії, Швейцарії та Республіки Корея відзначили відданість України принципам СОТ, засудили повномасштабне військове вторгнення Росії в Україну та висловили непохитну підтримку суверенітету та територіальній цілісності України.
Основна частина засідання Комітету була присвячена розгляду торговельних занепокоєнь, внесених членами СОТ. На засіданні загалом було розглянуто 62 торговельних занепокоєння, 11 з яких були внесені на обговорення вперше. Нові занепокоєння стосувалися, зокрема, методики розрахунку та верифікації вуглецевого залишку акумуляторних батарей електромобілів, контролю якості віскозної штапельної пряжі, повторної класифікації олії чайного дерева, трикотажного або в’язаного полотна із синтетичних волокон, вимог щодо циклічності при проектуванні транспортних засобів та утилізації відпрацьованих транспортних засобів тощо.
У рамках засідання Комітету:
- на основі пропозицій членів СОТ затверджено звіт про десятий трирічний перегляд дії та виконання Угоди про технічні бар’єри у торгівлі (документ G/TBT/56), в якому окреслені основні досягнення Комітету за останні три роки та узгоджено ключові напрямки роботи на наступні три роки, серед яких:
- оцінка регуляторного впливу;
- технічне регулювання медичних виробів та літій-іонних батарей;
- вимоги до простежуваності нерозфасованих сільськогосподарських товарів;
- критичні нові технології, такі як штучний інтелект, біопаливо, виробництво та зберігання чистої енергії, а також напівпровідникові матеріали;
- стандарти декарбонізації в металургії.
Довідково: у рамках реалізації зазначених напрямків передбачається спільна робота з іншими органами СОТ, у тому числі з Комітетом з питань Угоди про інформаційні технології, Комітетом з питань торгівлі та розвитку, Комітетом з питань торгівлі та навколишнього середовища, Комітетом з питань спрощення процедур торгівлі.
- надано оновлену інформацію щодо заходів, спрямованих на забезпечення цілісного підходу щодо підвищення прозорості шляхом покращення використання платформи ePing, яка дозволяє оперативно відслідковувати заходи у сфері технічного, санітарного та фітосанітарного регулювання.
- поінформовано про здійснені та заплановані заходи з надання технічної допомоги з питань технічних бар’єрів у торгівлі.
З нагоди відзначення 30 – річчя Угоди з питань ТБТ у спеціальному засіданні взяли участь понад 300 представників членів СОТ, міжнародних організацій зі стандартизації, бізнесу, які обговорили питання впливу Угоди з питань ТБТ і роботи Комітету на вирішення нових глобальних викликів, на діяльність компаній, що беруть участь у міжнародній торгівлі, зокрема у сферах виробництва медичних приладів, одягу та аксесуарів, харчової промисловості.
Довідково: з програмою та записом засідання присвяченого 30-річчю Угоди з питань по ТБТ можна ознайомитися за посиланням.
Проведення наступного офіційного засідання Комітету заплановане
26 – 28 березня 2025 року, якому передуватиме проведення неформального засідання, присвяченого тематичним сесіям.
Комітет СОТ з питань технічних бар’єрів в торгівлі (ТБТ) – орган у системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди з питань технічних бар’єрів в торгівлі, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов’язаних із виконанням зобов’язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері технічних бар’єрів в торгівлі.
Члени СОТ використовують механізм внесення торговельних занепокоєнь на розгляд Комітету з питань ТБТ у випадках, коли не вдається врегулювати питання шляхом двосторонніх консультацій. Також привертається увага всіх членів СОТ до можливих порушень зобов’язань за Угодою з питань ТБТ, і використовується можливість залучення інших заінтересованих членів організації для підтримки та впливу на невиправдані технічні бар’єри в торгівлі.