19-21 червня 2018 року у м. Женева (Швейцарська Конфедерація) відбулись чергові неформальне та офіційне засідання Комітету СОТ з технічних бар‘єрів в торгівлі (далі – Комітет).
У рамках неформального засідання Комітету були розглянуті пропозиції членів СОТ до проекту 8-го трирічного огляду стану виконання Угоди СОТ про технічні бар‘єри в торгівлі (далі – Угода ТБТ), зокрема пропозиція Канади щодо впорядкування посилань на стандарти (документ G/TBT/W/529), пропозиція Тайваню щодо процедур оцінки ризиків (G/TBT/W/530), пропозиції США та Бразилії щодо процедур оцінки відповідності (G/TBT/W/531, G/TBT/W/533), пропозиція Канади щодо гендерної рівності в технічному регулюванні (G/TBT/W/532), пропозиція ЄС щодо вимог з маркування товарів (G/TBT/W/534), пропозиції США, Швейцарії та Австралії щодо забезпечення прозорості (G/TBT/W/535, G/TBT/W/536, G/TBT/W/537), а також пропозиція Філіппін та Маврикію щодо технічної допомоги (G/TBT/W/538).
Основна частина офіційного засідання Комітету традиційно була присвячена розгляду торговельних занепокоєнь, внесених членами СОТ. Загалом було розглянуто 61 специфічне торговельне занепокоєння, у тому числі 8 нових, що стосуються, зокрема маркування напоїв, вина та виноградних похідних; тестування та сертифікації телеграфу; сертифікації обладнання для перевірки безпеки; стандартів збереження енергії для компресорів; стандартів безпеки та якості алкогольних напоїв тощо.
Українською стороною були порушені такі питання:
- щодо проекту Технічного регламенту Російської Федерації стосовно безпеки алкогольних напоїв (питання порушено спільно з делегацією ЄС). Занепокоєння було підтримане представником Гватемали;
- щодо правил сертифікації цементу в Російській Федерації (порушено спільно з делегацією ЄС). Занепокоєння було підтримане делегацією Мексики.;
- щодо проекту рішення Ради Євразійської економічної комісії (ЄЕК) стосовно загальних вимог до безпеки та ефективності медичних виробів (спільно з делегацією ЄС);
- щодо змін до Технічного регламенту Митного союзу стосовно безпечності дитячих іграшок (спільно з ЄС, підтримано США та Канадою). Делегації членів СОТ в черговий раз наголосили на відсутності належного наукового обґрунтування у запропонованих змінах до вказаного Технічного регламенту. Також українська сторона приєдналася до занепокоєння, виголошеного делегацією ЄС (підтримано Швейцарією, Канадою і Таїландом) щодо запровадженого Єгиптом порядку реєстрації імпортерів.
У числі питань, щодо яких висловлювались занепокоєння в ході засідання, варто відзначити ініціативу ЄС стосовно можливого обмеження обігу та допуску на ринок товарів із вмістом ендокринних дезінтеграторів (питання порушено США, Канадою та Аргентиною, підтримано 10-ма делегаціями). Представник ЄС поінформував, що у квітні 2018 року Європейською Комісією ухвалено рішення про визначення критеріїв ідентифікації ендокринних дезінтеграторів, які з липня 2018 року почнуть застосовуватись при розгляді заявок про надання дозволів з допуску на ринок або продовження раніше отриманих дозволів щодо пестицидів.
Наступне засідання Комітету заплановане на 14-15 листопада 2018 року.
Довідково:
Комітет СОТ з технічних бар'єрів у торгівлі (ТБТ) – орган у системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угод СОТ про технічні бар'єри у торгівлі, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов'язаних із виконанням зобов'язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сферах технічних бар'єрів у торгівлі.
Члени СОТ використовують механізм внесення торговельних проблем на розгляд Комітету ТБТ у випадках, коли не вдається врегулювати питання шляхом двосторонніх консультацій. Також привертається увага всіх членів СОТ до можливих порушень зобов’язань за Угодою ТБТ, і використовується можливість залучення інших заінтересованих членів організації для підтримки та впливу на невиправдані технічні бар’єри у торгівлі.