Міністерство економіки України -> Участь України у Регіональній Конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження -> Участь України у Регіональній Конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження

Міністерство економіки України

Участь України у Регіональній Конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження
02.05.2023 | 13:50 | Департамент економічного співробітництва з Європейським Союзом та країнами світу

Україна є учасницею Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження (набула участі 1 лютого 2018 року).

Регіональна конвенція (Пан-Євро-Мед, РК ПЄМ) – інструмент, який встановлює ідентичні правила походження товарів, що застосовуються в рамках угод про вільну торгівлю, укладених між її Договірними сторонами.

Учасниці Регіональної конвенції Пан-Євро-Мед: ЄС, країни ЄАВТ (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Швейцарія), Албанія, Алжир, Боснія і Герцеговина, Грузія, Єгипет, Ізраїль, Йорданія, Ліван, Косово, Північна Македонія, Марокко, Молдова, Палестина, Сербія, Сирія, Туніс, Туреччина, Україна, Фарерські острови та Чорногорія.

На момент набуття участі Україною було укладено угоди про вільну торгівлю з наступними учасниками Конвенції: Грузія, ЄАВТ, Північна Македонія, Молдова, Чорногорія. Створення зони вільної торгівлі передбачено також Угодою про асоціацію між Україною та ЄС. Ці угоди містили протоколи про походження товарів із власними відмінностями, характерними для кожної з них.

 

Українська сторона здійснює роботу щодо заміни згаданих протоколів правилами походження Конвенції Пан-Євро-Мед.

Україна – Європейський Союз

01.01.2019 розпочато застосування положень Конвенції між Україною та ЄС у двосторонній торгівлі (Рішення Підкомітету Україна – ЄС з  питань митного співробітництва щодо заміни Протоколу І “Щодо визначення концепції “походження товарів” і  методів адміністративного співробітництва” до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС на правила походження Конвенції).

Рішенням Ради ЄС від 07.12.2020 № 2020/2075 схвалено проект Рішення Підкомітету Україна – ЄС з питань митного співробітництва, яким передбачено запровадження на двосторонньому рівні з Україною модернізованих (альтернативних) правил преференційного походження Регіональної конвенції Пан-Євро-Мед. 16.02.2021 Генеральний Директорат ЄК “Оподаткування та Митний Союз” (DG GROW) офіційно направив українській стороні (Державній митній службі України) проект Рішення Підкомітету. Відповідно, Міністерством фінансів України  розроблено проект Закону України “Про альтернативне застосування правил походження Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження”, який передбачає можливість застосування альтернативних правил походження Регіональної конвенції.

На засіданні Підкомітету Україна – ЄС з питань митного співробітництва, яке відбулось 30.11.2022, сторони обговорили можливі варіанти запровадження Рішення Підкомітету. Міністерство фінансів України в даний час здійснює роботу, спрямовану на визначення остаточного варіанту запровадження альтернативних правил походження Регіональної конвенції Пан-Євро-Мед у двосторонній торгівлі між Україною та ЄС.

 

Україна – Грузія

26.03.2020 набрав чинності Протокол між Урядом України та Урядом Грузії про внесення змін до Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Грузія про вільну торгівлю від 9 січня 1995 року, вчинений 21.05.2019 (ратифікований Законом України від 14 січня 2020 року № 450-ІХ та постановою Парламенту Грузії від 17 березня 2020 року № 5780-II).

30.09.2020 в Офіційному журналі Європейського Союзу опубліковано повідомлення Європейської Комісії (2020/C 322/03) про застосування Регіональної конвенції або протоколів про правила походження, які передбачають застосування діагональної кумуляції між договірними сторонами Конвенції (матриця РК ПЄМ).

Оновлена матриця РК ПЄМ містить позначення щодо застосування діагональної кумуляції походження товарів між Україною та Грузією. Таким чином фактично створено умови для розвитку додаткових експортних можливостей у трикутнику Україна – ЄС – Грузія.

Україна – Республіка Молдова 

10.04.2023 на засіданні Верховної Ради України був прийнятий Закон України № 3028-IX “Про ратифікацію Протоколу між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Молдова про внесення змін до Угоди про вільну торгівлю між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Молдова від 13 листопада 2003 року”.

Реалізація Протоколу дасть можливість у двосторонній торгівлі між Україною та Молдовою при визначенні походження товарів керуватися положеннями Регіональної конвенції Пан-Євро-Мед або альтернативними правилами походження згаданої Регіональної конвенції. Альтернативні правила застосовуватимуться доти, поки зміни до Регіональної конвенції, на яких базуються альтернативні правила, не наберуть чинності.

Україна – ЄАВТ

Зі Стороною ЄАВТ опрацьовуються зміни до Угоди про вільну торгівлю і двосторонніх угод про сільське господарство між Україною та Швейцарською Конфедерацією, Норвегією та Ісландією, що вчинені 24.06.2010. Водночас, принцип діагональної кумуляції вже поширено на певні види товарів.

Правила походження Конвенції Пан-Євро-Мед автоматично будуть застосовуватись у нових угодах з її учасницями з моменту набуття чинності цими угодами.

З 1 січня 2021 року набрала чинності Угода про вільну торгівлю між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Ізраїль.

 

З метою цифровізації процесів підтвердження походження у рамках Регіональної конвенції Генеральним директоратом Європейської Комісії “Оподаткування та Митний Союз” (DG GROW), як секретаріатом РК ПЄМ, на постійній основі проводяться засідання робочих груп щодо:

  • створення та запровадження єдиної електронної системи митного оформлення;
  • розробка дизайну електронних сертифікатів походження;
  • основних процесів запровадження електронних сертифікатів походження (вимоги до даних, інтерфейсу, завантаження інформації, її конфіденційності та безпеки);
  • організації бізнес-процесу для роботи стейкхолдерів;
  • можливостей, шляхів та методів цифровізації процесів підтвердження преференційного походження.