9 – 11 березня 2022 року відбулось чергове офіційне засідання Комітету СОТ з технічних бар’єрів в торгівлі (далі – Комітет ТБТ).
Основна частина засідання Комітету ТБТ була присвячена розгляду торговельних питань, які викликають занепокоєння членів СОТ, і стосуються стандартизації та технічного регулювання, а також обміну досвідом й інформацією щодо змін у національних законодавствах членів СОТ у відповідній сфері.
Загалом на засіданні було розглянуто 80 торговельних занепокоєнь, з яких 20 – нові. Водночас значна кількість занепокоєнь стосувалась питань цифровізації.
Під час засідання представниця України привернула увагу членів СОТ до неспровокованого та невиправданого військового вторгнення рф в Україну всупереч нормам і принципам міжнародного права, поінформувала про його наслідки та можливість української сторони брати участь у засіданнях СОТ, а також закликала до вжиття обмежувальних торговельних заходів щодо російської федерації.
Низка членів СОТ взяли слово, щоб висловити свою рішучу незгоду із вторгненням росії в Україну. Так, представники делегацій США, Великої Британії, ЄС, Австралії, Канади, Японії, Кореї, Швейцарії, Норвегії, Нової Зеландії, Туреччини, Аргентини, Парагваю та інших країн у своїх виступах жорстко засудили дії рф.
Крім цього, країни-партнери (у т.ч. ЄС, Канада, США, Австралія) відкликали всі свої торговельні занепокоєння до рф, оскільки наразі не вступають з російською стороною у двосторонні переговори чи переговори у форматі малих груп.
Також у ході обговорення торговельного занепокоєння щодо вимог Єгипту до продукції Халяль, яке було підтримано Україною, представницею України було вчергове привернуто увагу до ситуації в Україні. Українська сторона подякувала Єгипту за відповідь/інформацію та відзначила, що буде надалі по можливості відслідковувати це питання.
Проведення наступного засідання Комітету заплановане 13-15 липня 2022 року.
Комітет СОТ з технічних бар'єрів у торгівлі (ТБТ) – орган у системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угод СОТ про технічні бар'єри у торгівлі, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов'язаних із виконанням зобов'язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сферах технічних бар'єрів у торгівлі.
Члени СОТ використовують механізм внесення торговельних проблем на розгляд Комітету ТБТ у випадках, коли не вдається врегулювати питання шляхом двосторонніх консультацій. Також привертається увага всіх членів СОТ до можливих порушень зобов’язань за Угодою ТБТ, і використовується можливість залучення інших заінтересованих членів організації для підтримки та впливу на невиправдані технічні бар’єри у торгівлі.