15.09.2023 Європейський Союз скасував заборону на імпорт певних груп сільськогосподарських товарів з України, запроваджену Імплементаційними Регламентами Європейської Комісії від 02.05.2023 № 2023/903 та від 05.06.2023 № 2023/1100.
Водночас, 15.09.2023 Словацька Республіка, Республіка Польща та Угорщина продовжили заборону на імпорт сільськогосподарських товарів з України.
В результаті таких дій українські експортери вже зазнали та продовжують зазнавати значних збитків через простої, додаткові витрати, неможливість виконання зовнішньоекономічних угод тощо.
Вбачаючи у зазначеному порушення переліченими країнами ЄС їх міжнародних зобов’язань, суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності України було направлено до Мінекономіки заяву щодо проведення розслідування з метою встановлення фактів дискримінаційних та/або недружніх дій з боку окремих країн ЄС щодо України.
Довідково: 4 червня 2022 року набув чинності Регламент Європейського Парламенту та Ради № 2022/870 про тимчасові заходи з лібералізації торгівлі з Україною, яким тимчасово призупинено дію мит, квот та деяких інших заходів щодо сільськогосподарської продукції.
Також, односторонні дії країн-членів ЄС у сфері торгівлі неприйнятні й усі країни-члени блоку мають координувати та узгоджувати торговельну політику в рамках ЄС.
Згідно з частиною п’ятою статті 29 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» з метою встановлення фактів дискримінаційних та/або недружніх дій інших держав, митних союзів або економічних угруповань центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, проводить відповідне розслідування у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку проведення розслідувань з метою встановлення фактів дискримінаційних та/або недружніх дій з боку інших держав, митних союзів чи економічних угруповань щодо законних прав та інтересів суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 1999 р. № 2120, дискримінаційними вважаються дії, що призводять до погіршення становища суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності України порівняно з іноземними суб’єктами господарювання і обмежують їх законні права та інтереси.
Відповідно до установленої процедури, Мінекономіки здійснює аналіз поданих матеріалів і доказів з метою встановлення факту (фактів) дискримінаційних дій, заподіяння шкоди або створення загрози її заподіяння державі та/або суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності України, та за результатом відповідний висновок буде розглянутий Міжвідомчою комісією з міжнародної торгівлі для прийняття рішення про наявність або відсутність факту (фактів) дискримінаційних дій.
У разі встановлення факту (фактів) дискримінаційних дій, у відповідь на такі дії можуть застосовуватися адекватні заходи, зокрема запровадження спеціального мита, запровадження режиму ліцензування зовнішньоекономічних операцій, встановлення квот та інші заходи, передбачені законами та міжнародними договорами України.
Мінекономіки докладає всіх зусиль для захисту прав та інтересів суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності в торговельно-економічній сфері в рамках міжнародних угод України, та готове до конструктивних кроків з метою якнайшвидшого врегулювання цього питання.