Головна » Діяльність » Діяльність України у Світовій організації торгівлі » Багатосторонні переговори » Робоча програма для мікро-, малих та середніх підприємств

Календар подій

19
Жовтня
Назад Вперед
Пн Вт С Чт Пт Сб Н
4 5 6 7 8 9 10
Переглянути за період:
з
по

Підписка на новини

E-mail
Робоча програма для мікро-, малих та середніх підприємств
17.05.2021 | 12:05 | Департамент багатосторонніх та двосторонніх торговельних угод

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Мікро-, малі та середні підприємства (далі – ММСП) відіграють важливу роль у економічному та соціальному розвитку країн світу. 

Малі та середні підприємства визначаються як компанії, де працюють від 10 до 250 осіб. Підприємства, які мають до 10 працівників, зазвичай називають мікропідприємствами.

Незважаючи на появу нових можливостей для виходу на світові ринки, участь ММСП у міжнародній торгівлі є дуже обмеженою. Низка досліджень показали, що торговельні перешкоди більше впливають на ММСП, ніж на великі компанії. Деякі перешкоди включають нетарифні бар'єри, громіздке регулювання та митні процедури, складність із доступом до фінансування та відсутність прозорості.

РОЗГЛЯД ПИТАНЬ ММСП У СОТ

У рамках СОТ питання ММСП було відсутнє на порядку денному торговельних переговорів. Лише деякі угоди СОТ містять положення, які впливають на скорочення торговельних витрат для ММСП (Угода про технічні бар’єри у торгівлі, Угода про санітарні і фітосанітарні заходи, Угода про спрощення процедур торгівлі).

Разом з тим з огляду на внесок ММСП у торгівлю заінтересовані члени СОТ протягом останніх років активно розпочали обговорення питань, які стосуються усунення перешкод для участі ММСП у світовій торгівлі. Зокрема, влітку 2016 року група членів "Друзі ММСП" подали пропозицію, яка заохочує членів розглядати питання ММСП у СОТ як частину порядку денного, орієнтованого на розвиток.

За підсумками роботи 11-ої Конференції міністрів СОТ, яка проходила в 2017 році у Буенос-Айресі, Аргентинська Республіка, 88 членів СОТ прийняли Спільну заяву – Декларацію щодо створення неформальної робочої програми СОТ для ММСП.

Відповідно до зазначеної декларації члени погодилися створити неформальну робочу групу в рамках СОТ з питань ММСП, метою якої є ухвалення формальної робочої програми щодо ММСП під час наступної Конференції міністрів.

При цьому члени домовились, серед іншого, зосередитися на розгляді питань покращення доступу до інформації; створення передбачуваного регуляторного середовища; сприяння доступу до фінансування для ММСП, зокрема й через співпрацю з іншими багатосторонніми інституціями; зменшення витрат на торгівлю, включно зі спрощенням процедур торгівлі; процедур та вимог щодо походження; визначення питань, що можуть становити особливий інтерес для ММСП тощо.

Довідково. На початок 2021 року група нараховує 91 члена СОТ: Австралія, Албанія, Антигуа і Барбуда, Аргентина, Афганістан, Беліз, Бразилія, Бруней-Даруссалам, В'єтнам, Вірменія, Гайана, Гватемала, Гондурас, Гонконг, Гренада, Домініка, Домініканська республіка, Еквадор, Європейський Союз (а також 27 його членів), Ізраїль, Ісландія, Казахстан, Канада, Катар, Кенія, Киргизька Республіка, Китай, Тайвань, Колумбія, Королівство Бахрейн, Коста-Ріка, Кот-д'Івуар, Лаос, Ліхтенштейн, Малайзія, Мексика, Монголія, М'янма, Нігерія, Нікарагуа, Нова Зеландія, Норвегія, Пакистан, Парагвай, Перу, Північна Македонія, Республіка Корея, Республіка Молдова, Російська Федерація, Сальвадор, Сент-Вінсент і Гренадини, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсія, Сінгапур, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Туреччина, Україна, Уругвай, Філіппіни, Чилі, Чорногорія, Швейцарія та Японія.

ЗАСІДАННЯ НЕФОРМАЛЬНОЇ РОБОЧОЇ ГРУПИ

Протягом 2018 року відбулось сім засідань, присвячених питанням доступу до інформації та торговельного фінансування, спрощенню процедур торгівлі, технічної допомоги, використання Інтернету як інструменту виходу на нові ринки тощо.

У 2019 і 2020 роках неформальна робоча група працювала зокрема над такими питаннями:

1. Підвищення прозорості

Було запропоновано розглядати питання ММСП у рамках механізму огляду торговельної політики членів шляхом включення відповідних розділів у звіти, що готуються Секретаріатом СОТ та урядами членів СОТ.

2. Створення онлайн-платформи з питань ММСП

Члени планують створити онлайн-платформу, яка б забезпечувала інформацією як представників малого і середнього бізнесу, так і державних службовців, залучених до формування державної політики у цій сфері.

Планується, що на платформі буде розміщено якомога більше інформації, зокрема про діяльність робочої групи СОТ з питань ММСП, бази даних положень стосовно ММСП у регіональних торговельних угодах та в оглядах торговельної політики членів СОТ, дослідження та статистика з питань ММСП, програми державної підтримки, конференції та семінари, а також розміщено посилання на інші корисні ресурси.

Запуск платформи заплановано здійснити під час наступної 12-ої Конференції міністрів СОТ.

3. Удосконалення платформи Global Trade Helpdesk

Global Trade Helpdesk – база даних торговельної інформації, заснована на відповідних ресурсах СОТ, ЮНКТАД та МТЦ. Зазначена ініціатива покликана сприяти ММСП у доступі до інформації, необхідної для виходу на зовнішні ринки.

Завдяки опитуванню, проведеному серед користувачів порталу Global Trade Helpdesk у деяких країнах, вдалося покращити доступ до джерел інформації стосовно податків, нетарифних бар’єрів, ринкових цін, процедур у внутрішній торгівлі, основних майданчиків для електронної торгівлі, установ, що здійснюють торговельне фінансування, національних порталів, які стосуються торгівлі, даних про компанії тощо.

Крім вищевказаного, заінтересовані члени СОТ розглянули положення, які стосуються ММСП, у регіональних торговельних угодах, укладених між членами СОТ, та можливості покращення доступу малого і середнього бізнесу до торговельного фінансування; ознайомилися з найкращими практиками країн щодо формування політики з питань ММСП, оцінками регуляторного впливу на такі компанії та з роботою, спрямованою на підтримку і розвиток ММСП, яку здійснюють такі організації, як Міжнародна торговельна палата,, ОЕСР, Міжнародний союз електрозв’язку, Альянс спеціалістів з питань світової торгівлі.

За результатами засідань та на основі питань, які обговорювалися, члени групи розповсюдили Декларацію щодо мікро-, малих та середніх підприємств (INF/MSME/4.Rev.1), яка включає пакет рекомендацій для членів СОТ, які зосереджені на таких питаннях:

  • збір та актуалізація інформації, пов'язаної з ММСП;
  • сприяння ММСП у доступі до інформації, зокрема шляхом наповнення бази даних Global Trade Helpdesk;
  • імплементація Угоди СОТ про спрощення процедур торгівлі з урахуванням інтересів ММСП;
  • залучення ММСП до регуляторної діяльності у сфері торгівлі;
  • наповнення комплексної бази даних СОТ;
  • вирішення питань доступу ММСП до фінансування та транскордонних платежів.

У 2021 році робота у рамках неформальної робочої групи зосереджено на питаннях моніторингу імплементації пакету рекомендацій, передбаченого Декларацією щодо ММСП, на основі існуючих зобов’язань, окреслення повного переліку ключових тем для проведення їх подальших обговорень та визначення кінцевих цілей неформальної робочої групи у контексті підготовки до 12-ої Конференції міністрів СОТ, яка відбудеться 30.11 – 03.12.2021 у м. Женева, Швейцарська Конфедерація.

ІНШІ ІНІЦІАТИВИ У СОТ

14 травня 2020 року низка членів СОТ, зокрема Україна, розповсюдили заяву щодо важливості підтримки мікро-, малих та середніх підприємств (ММСП) під час пандемії COVID-19.

У вказаному документі члени визнали необхідність глобальної координації зусиль зі стабілізації економіки та допомоги ММСП, які постраждали внаслідок пандемії, домовилися співпрацювати з метою збереження відкритості ринків, забезпечувати передбачуваність середовища міжнародної торгівлі, обмінюватися найкращими практиками стосовно допомоги ММСП у подоланні наслідків цієї кризи.

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

СОТ: ММСП та торгівля


Опитування

Оцініть діяльність Міністерства економіки України

Результати опитування

До списку голосувань

http://freegeoip.net/json