Держава буде компенсувати для ветеранів війни та сімей загиблих Захисників України процентну ставку по єОселі до пільгових 3%. Відповідні зміни до програми 17 червня ухвалив Кабінет Міністрів України. Постанова була прийнята з відтермінуванням набуття чинності до 17 липня, отже нові норми почнуть діяти з другої половини липня.
«Ми послідовно налаштовуємо єОселю так, щоб програма була більш адресною і краще відповідала житловим потребам людей. Ці зміни поєднують кілька важливих речей: розширення доступу до пільгової іпотеки для ветеранів і сімей загиблих, оновлення норм на площу житла та спрощення перевірок через державні реєстри для всіх позичальників. Для людини це означатиме менше зайвих процедур та більш чіткий і зрозумілий процес придбання житла», — зазначив міністр економіки, довкілля та сільського господарства України Олексій Соболев.
Що нового?
За рішенням Уряду держава буде компенсувати ветеранам війни та сім’ям загиблих Захисників і Захисниць України процентну ставку до 3% річних впродовж перших 10 років дії кредитного договору та до 6% річних — з 11-го року.
До цієї категорії належатимуть учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни, сім’ї загиблих або померлих ветеранів війни, а також сім’ї загиблих або померлих Захисників і Захисниць України.
Належність позичальника до цієї категорії банк перевірятиме лише на етапі ухвалення рішення про надання кредиту. Повторно підтверджувати її впродовж строку дії кредитного договору не потрібно. Нові умови не поширюватимуться на кредити, які були видані до набрання чинності постановою.
Що ще змінилось?
В перелік учасників, які матимуть право на компенсацію процентної ставки до 3%, а з 11 року до 6%, також включені військовослужбовці із числа резервістів в особливий період, а також члени сімей цієї категорії громадян.
Для військовослужбовців із числа резервістів, призваних в особливий період, також передбачено перехідне правило. Якщо вони уклали кредитний договір з 11 січня 2026 року до дати набрання чинності цією постановою, то їм перерахують суму кредиту за новими умовами з дати укладення договору — за умови відповідності правилам програми.
Уряд також оновив норми площі в єОселі. Нагадаємо, що податися на програму можна, якщо у власності заявника та членів його сім’ї є менше житла, ніж визначено правилами програми. За єОселею можна купити житло, площа якого також має відповідати визначеним програмою нормам.
Житло на територіях активних бойових дій, тимчасово окупованих територіях, а також знищене внаслідок війни майно не враховуватимуться під час подання на програму.
Для квартир нормативна площа становитиме:
52,5 кв. м — для однієї людини;
73,5 кв. м — для сім’ї з двох або трьох людей;
додатково 21 кв. м — на кожного наступного члена сім’ї, починаючи з четвертого.
Максимальна нормативна площа квартири — 115,5 кв. м.
Для житлових будинків нормативна площа становитиме:
62,5 кв. м — для однієї людини;
83,5 кв. м — для сім’ї з двох або трьох людей;
додатково 21 кв. м — на кожного наступного члена сім’ї.
Максимальна нормативна площа житлового будинку — 125,5 кв. м.
Також оновлюється підхід до складу сім’ї. Для участі в програмі враховуватимуться діти, які не досягли 21 року.
Зміни також деталізують механізм поручительства. Під час оцінки платоспроможності можна буде враховувати поручителів, які не є членами сім’ї заявника. Також вводиться поняття майнового поручителя — людини, яка може передати власне житло або майнові права як додаткове забезпечення за кредитом. Її відповідальність обмежується вартістю такого майна.
За згодою заявників, членів їхніх сімей та поручителів Укрфінжитло зможе отримувати частину необхідної інформації через державні реєстри. Зокрема, йдеться про дані для перевірки доходів і платоспроможності позичальників, членів їхніх сімей та поручителів. Такий обмін даними відбуватиметься через систему електронної взаємодії державних реєстрів або інші захищені інформаційні системи.
Довідково
Програма єОселя є однією зі складових політики «Зроблено в Україні», яка спрямована на стимулювання попиту на українські продукти та одночасно на створення сприятливих умов для розвитку виробництва. Реалізовують її Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства спільно з Міністерством цифрової трансформації та ПрАТ «Укрфінжитло». Банками-партнерами єОселі є Ощадбанк, ПриватБанк, Укргазбанк, Глобус Банк, Sky Bank, Sense Bank, Банк Кредит Дніпро, ТАСКОМБАНК, BISBANK, Радабанк.