31 липня проект Prozorro презентував Індекс найкращих практик, що створить можливості для більш ефективного аналізу публічних закупівель за допомогою електронної системи. Інструмент створено за підтримки фахівців Transparency International Україна.
Перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов: “Ми постійно перебуваємо в межах дихотомії “зради” і “перемоги” - якщо закупівля пройшла ідеально, без сумнівів це є перемога, а зрада - це вже корупція. Утім, більшість замовників знаходяться у так званій “сірій зоні” і вони неідеальні. Наш Індекс дозволить оцінювати схожих між собою замовників - наприклад, за допомогою нього можна порівняти успішність проведення закупівельних процедур різними управліннями освіти по всій країні. Подібна оцінка потрібна самим замовникам та органам їхнього управління задля розуміння можливих шляхів підвищення ефективності закупівельної діяльності організації.”
Індекс складається з 4 категорій оцінки закупівельних практик, які визначаються для кожного замовника торгів через систему, а саме:
- прозорість;
- доступності;
- якості процедур;
- заохочення конкурентності.
Відповідно до задумів розробників, Індекс розраховується на основі даних, отриманих за останні 365 днів. Зазначений показник покликаний створити методологічну базу для порівняння схожих між собою замовників у групах. Замовники будуть розподілені на 11 тематичних груп, наприклад: відділи освіти, лікувальні заклади, міські і районні ради тощо. За результатами підрахунку показника індексу вибудовується рейтинг всередині груп. У кожній із них виокремлено 3 найкращих і 3 найгірших замовника.
Індекс дозволить замовникам торгів та їхнім органам управління скерувати свої зусилля на покращення ситуації в тій або іншій категорії та загалом. У свою чергу, всі зацікавлені особи за допомогою індексу та наборів індикаторів зможуть порівняти замовників між собою.
Дмитро Паламарчук, розробник індексу пояснює: “Задача індексу не оцінити те, що купляє замовник. Його мета - оцінка конкурентності процедур, доступності їх для бізнесу та їх прозорість. Нам необхідно мати якісні процедури, які не порушують закон”.
Віктор Нестуля, директор програми інноваційних проектів Transparency International Україна в свою чергу зазначив: “Цей індекс створений для того, щоб ринок міг орієнтуватись в якому саме напрямі рухатись, аби підвищувати якість внутрішніх закупівельних процесів, що впливають на ефективність публічних закупівель. Чим якісніше замовник готує закупівлю, оголошує її, оприлюднює тендерну документацію, тим ефективніше буде проведена конкретна закупівля.”
Інформаційні ресурси
Повідом про корупцію |
Розрахунок середньоринкової вартості автомобілів |
Бази даних у сфері технічного регулювання; |
Єдиний державний портал адміністратівніх послуг |
Державні закупівлі |
Міністерство економіки України |
01008, Україна, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2 |