Міністерство економіки України

Роз’яснення Мінекономіки щодо Консенсус-прогнозу

 

10 липня 2020 року Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України оприлюднило другий в цьому році випуск Консенсус-прогнозу за тематикою “Вплив COVID-19 на економіку і суспільство – постпандемічний розвиток”. Наголошуємо, що  Консенсус-прогноз не є офіційним прогнозом Мінекономіки та Уряду.

Консенсус-прогноз – це усереднені значення основних прогнозних показників економічного розвитку України, які розраховані як медіана на основі експертних оцінок учасників опитування провідних фахівців у сфері макроаналізу та прогнозування (орієнтовно 14 організацій). Липневий консенсус-прогноз розраховано на базі матеріалів, наданих, зокрема, експертами ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України", Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, Міжнародного центру перспективних досліджень, Інвестиційної банківської компанії ICU, Dragon Capital, CASE Україна, АТ "УКРСИББАНК" та іншими. 

Так, експерти погіршили свій прогноз розвитку економіки України у 2020 році, зокрема за липневими оцінками падіння ВВП становитиме 6% проти раніше прогнозованих 4,2%. Головним консенсус-меседжем є те, що високо вірогідним є настання другої хвилі пандемії COVID-19 у ІІ півріччі 2020 року. Саме від масштабів її поширення значною мірою залежать і дії влади щодо запровадження карантинних заходів та рівень економічної активності в країні. 

На відміну від експертів, Мінекономіки не погіршувало урядовий прогноз. 

По-перше, прогноз Уряду на 2020 рік був гіршим, ніж квітневий (попередній) консенсус-прогноз експертів (падіння ВВП на 4,8% проти падіння на 4,2% відповідно). По-друге, аналізуючи реакцію економіки України на карантинні заходи та на їх послаблення, Мінекономіки відмітило, що наші попередні оцінки виявились дещо песимістичнішими, ніж факт. Так, враховуючи оприлюднені Держстатом підсумки І півріччя 2020 року, Мінекономіки оцінює падіння ВВП у ІІ кварталі 2020 року на рівні 11% (п/п), що є кращим показником ніж очікувалося раніше – падіння на рівні 14%. З урахуванням даних за І квартал 2020 року (за уточненими даними Держстату падіння ВВП становило 1,3% (п/п)) падіння ВВП у І півріччі 2020 року становить орієнтовно 6,5% проти прогнозованих 8,1%. Отже, очікуване Мінекономіки скорочення ВВП на рівні 4,8% у 2020 році виглядає наразі цілком реалістичним. Кращі, ніж ми очікували, результати розвитку економіки у І півріччі та погіршення прогнозу на ІІ півріччя, врахувуючи експертну думку та підвищення вірогідності поширення 2-ої хвилі пандемії, дозволили  зберегти оцінку року в цілому на попередньому рівні – скорочення ВВП на 4,8%.

Нагадаємо, що 29 липня 2020 Уряд схвалив розроблений  Мінекономіки разом з іншими органами виконавчої влади Прогноз економічного і соціального розвитку України на 2021-2023 роки.

Головна мета цього документа - формування уявлення щодо найбільш вірогідного «рестарту» економіки після поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, траєкторії та характеру переходу до сталого позитивного розвитку у середньостроковій перспективі з урахуванням впливу реформ відповідно до пріоритетів, визначених у стратегічних документах Уряду. Саме розробленню цього урядового прогнозу і передувало складання консенсус-прогнозу, що дозволяє нам врахувати позицію експертів і підвищити якість прогнозування. Основною відмінністю урядового прогнозу на 2021-2023 роки від консенсус-прогнозу стало одне ключове припущення – підвищення мінімальної заробітної плати.

Менше половини прогнозуючих організацій наразі врахувало у своєму прогнозі її підвищення до 5000 грн. у цьому році та 6500 грн. у наступному. Відповідно до урядового прогнозу зростання ВВП прогнозується на рівні 4,6% у 2021 році, 4,3% у 2022 році та 4,7% у 2023 році.

Ознайомитися з офіційним макроекономічним прогнозом та консенсус-прогнозом можна на вебсайті Мінекономіки: https://www.me.gov.ua/?lang=uk-UA

Повна версія урядового прогнозу на 2021-2023 роки буде розміщена на вебсайті Мінекономіки найближчим часом. 





 

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json