Уряд інтенсифікує впровадження реформи держпідприємств
12.06.2015 | 17:44 | Прес-служба МінекономрозвиткуРеформа держпідприємств - нагальна необхідність, оскільки існуючий стан цих компаній не дає можливості побороти корупцію у цій сфері та веде до подальшої втрати конкурентоспроможності держпідприємств. На цьому наголосив Міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичус під час брифінгу в Будинку Уряду 12 червня.
«Реформа держпідприємств в Україні вкрай необхідна: механізми корпоративного управління або слабкі, або взагалі відсутні, бюрократія веде до неефективності, незадовільних фінансових результатів, корупції. А у перспективі – фіскальні ризики від держпідприємств, втрата конкурентоспроможності. Тому Уряд почав комплексну реформу у секторі держпідприємств. Це пріоритет і для Уряду, і для Мінекономрозвитку, до того ж входить до пакету домовленостей з МВФ», - сказав Айварас Абромавичус.
Кінцеве завдання реформи – зростання ефективності держпідприємств. Досягти цього планується за рахунок:
- посилення бюджетного контролю,
- розподілу функцій Уряду як власника й регулятора,
- посилення корпоративного управління (прозорість і аудити, прозорість призначень і зарплатні директорів, спостережні ради і незалежні директори, чіткі цілі й контроль),
- реструктуризації та реорганізації держпідприємств.
У Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України для більш успішного впровадження реформи була створена цільова команда з реформування держпідприємств, у склад якої входять обізнані експерти – аналітики інвестбанків, юристи, консультанти з управління, що займаються щоденною роботою щодо реалізації реформ, готують проекти законів і нормативних документів, тобто встановлюють нові правила гри для держпідприємств.
Вже сьогодні 146 найбільших держпідприємства будуть проходити аудиторську перевірку аудиторських фірм, що мають незаплямовану репутацію у світі. За новою процедурою (через міністерські комісії та Комітет з призначень) мають бути обрані гендиректори 50 потужних держпідприємств. На сьогодні всі державні компанії, що підпорядковані Мінекономрозвитку, вже опублікували фінансові звіти на сайті відомства.
У рамках стратегії реформування держпідприємств підготовлена низка змін до законодавства, що стосуються наглядових рад і незалежних директорів, корпоратизації унітарних підприємств та інші. Зокрема, розроблений проект Постанови Уряду який встановлює спрощений порядок корпоратизації держпідприємств.
«Це перетворення держпідприємств у державні акціонерні товариства. Корпоратизації будуть підлягати близько 90 крупних держпідприємств», - пояснив Айварас Абромавичус.