Міністерство економічного розвитку і торгівлі України випустило черговий, вже 4-й випуск відеоблогу за участю Міністра Айвараса Абромавичуса. Цього разу Міністр докладно розповів про реальний стан справ у державних компаніях.
За словами Міністра, близько половини з них, — а це біля 2 тис. підприємств — зараз не працюють і проходять процедуру санації, банкрутства або ліквідації. Ще 1827 компаній, хоча номінально й управляються державою, та суттєвого прибутку в казну не приносять. 30 найбільших держкомпаній зазнали понад 100 млрд гривень збитків за підсумками 2014 року. Держава надала їм субсидій та податкових пільг на 13,7 млрд гривень. Тим часом, у бюджет країни за цей же період компанії держсектора перерахували всього 1,2 млрд гривень у формі дивідендів — це лише 0,3% від доходів держбюджету.
«Головне завдання топ-менеджменту будь-якої компанії — підвищення її підсумкової ринкової вартості. Але за нинішньої мотиваційної системи в держкомпаніях, до цієї мети ніхто не йде», — підкреслює Міністр Айварас Абромавичус.
Щоб виправити ситуацію, Міністр економічного розвитку і торгівлі України має намір зробити ряд кроків.
Всі держкомпанії планується розділити на три групи: стратегічні, комерційні та некомерційні. У першу категорію буде віднесено об'єкти, які держава збереже у своїй власності. Управлінням великими стратегічними компаніями повинні зайнятися фахівці з міжнародним досвідом, які раніше не працювали у держсекторі. Підприємства, які виконують більшою мірою комерційні функції - приватизують, а некомерційні держпідприємства залишаться у державній власності. При цьому їх операційна ефективність повинна зрости, а витрати зменшитись.
Для держпідприємств має запрацювати сучасна система корпоративного управління: наглядові ради й незалежні директори будуть контролювати роботу керівництва держкомпаній. Не менш важливо, що для держпідприємств підсилено вимоги до розкриття інформації й прозорості. Крім фінансової звітності держкомпанії будуть звітувати про всі значні операції, в т.ч. з пов'язаними особами. Відповідний законопроект вже схвалено на Урядовому комітеті й незабаром його буде подано до Кабінету Міністрів України.
«Зазвичай керівник компанії звітує перед наглядовою радою, перед акціонерами, перед банками й, іноді, перед біржею, яка оцінює вартість його компанії й результати його роботи. В Україні ж управлінці держкомпаній не звітують ні перед ким — бірж немає, банки кредитів не дають, а міністри постійно змінюються. Тобто дуже зручна для них ситуація», — сказав у відеоблозі Міністерства Айварас Абромавичус.
Змінено буде й систему оплати праці для керівників держпідприємств. За новою моделлю 25% зарплати топ-керівників складатиме фіксована частина, а 75% — буде залежати від показників роботи компанії.
«Ми не можемо дозволити керівникам, які не створили серйозну додану вартість на підприємстві, платити додаткові гроші. Думаю, це чесно», — підкреслив Міністр.
Механізм відкритого конкурсного відбору нових керівників найбільших держкомпаній через Комітет з призначень уже запущено. З 20 вакантних на сьогодні позицій у держкомпаніях 3 топ-менеджери було призначено в Укргазвидобування, Укргазбанк і Укрнафту. В 6 компаніях тривають конкурси й у вересні вони отримають нових керівників. Ще в 6 держкомпаніях конкурси розпочнуться найближчим часом.
Нагадаємо, що перший випуск відеоблогу команда Мінекономрозвитку представила 28 липня. Головна мета: щотижня у випусках інформувати про перебіг реформ, які змінюють українську економіку.
Інформаційні ресурси
Повідом про корупцію |
Розрахунок середньоринкової вартості автомобілів |
Бази даних у сфері технічного регулювання; |
Єдиний державний портал адміністратівніх послуг |
Державні закупівлі |
Міністерство економіки України |
01008, Україна, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2 |