МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
18.05.2009 № 457
Київ
Про рішення щодо скарги
товариства з обмеженою відповідальністю “Сверон”
Відповідно до Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 № 921 (зі змінами), наказу Міністерства економіки України від 30.01.2009 № 65 “Про затвердження Порядку розгляду скарг, поданих учасниками до моменту укладення договору про закупівлю”
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити висновок щодо розгляду скарги товариства з обмеженою відповідальністю “Сверон” стосовно організації та здійснення комунальним підприємством “Ладижинський комбінат комунальних підприємств” процедури закупівлі за державні кошти продукції розсадників та квітництва згідно з оголошенням № 06245 в інформаційному бюлетені “Вісник державних закупівель” № 9(345)/03.2009, що додається.
2. Задовольнити скаргу товариства з обмеженою відповідальністю “Сверон” частково.
3. Визнати результати процедури закупівлі за державні кошти продукції розсадників та квітництва згідно з оголошенням № 06245 в інформаційному бюлетені “Вісник державних закупівель” № 9(345)/03.2009, проведеної комунальним підприємством “Ладижинський комбінат комунальних підприємств”, недійсними.
4. Департаменту державних закупівель довести цей наказ до відома товариства з обмеженою відповідальністю “Сверон”, комунального підприємства “Ладижинський комбінат комунальних підприємств” і
Вінницької філії комерційного банку “Приватбанк” протягом п’яти робочих днів з дня його прийняття.
Міністр економіки України Б. М. Данилишин
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства економіки України
18.05.2009 № 457
ВИСНОВОК
щодо розгляду скарги товариства з обмеженою відповідальністю “Сверон” стосовно організації та здійснення комунальним підприємством “Ладижинський комбінат комунальних підприємств” процедури закупівлі за державні кошти продукції розсадників та квітництва
За результатом розгляду скарги товариства з обмеженою відповідальністю “Сверон” (далі – Скаржник) стосовно організації та здійснення комунальним підприємством “Ладижинський комбінат комунальних підприємств” (далі – Замовник) процедури закупівлі за державні кошти продукції розсадників та квітництва і на підставі наданих Скаржником і Замовником матеріалів установлено.
1. Відповідно до абзацу третього пункту 6 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 № 921 (зі змінами) (далі – Положення), закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється виключно у безпосередніх виробників товарів, виконавців робіт і надавачів послуг або їх офіційних представників (дилерів, агентів, дистриб’юторів тощо).
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ “Прикінцеві положення” Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо мінімізації впливу фінансової кризи на розвиток вітчизняної промисловості” (далі – Закон) з метою захисту вітчизняної економіки від наслідків світової фінансово-економічної кризи тимчасово, до 01.01.2011, встановлено, що закупівля товарів, робіт і послуг за державні кошти здійснюється у вітчизняних виробників цих товарів, робіт і послуг (юридичних і фізичних осіб), крім товарів, які не виробляються в Україні.
Водночас абзацом третім підпункту 4.3.2 тендерної документації на закупівлю продукції розсадників та квітництва, затвердженої рішенням тендерного комітету Замовника від 20.02.2009 (протокол № 2), копію якої надано Замовником Мінекономіки (лист від 17.04.2009 № 142) (далі – тендерна документація), передбачено, що технічна частина тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі обов’язково повинна містити підтверджувальну інформацію, що учасник є офіційним представником виробника (договір дилерства, агентський договір, договір дистриб’юторства, довіреність від виробника). При цьому не передбачено можливість та не вказано, яке документальне підтвердження повинно бути надано безпосереднім виробником товару. Таким чином, зазначена умова щодо обов’язкового включення до тендерної пропозиції виключно зазначених документів, які підтверджують, що учасник є офіційним представником виробника, фактично надає можливість участі у процедурі закупівлі лише офіційним представникам виробника та виключає можливість участі у процедурі закупівлі безпосередніх (вітчизняних) виробників товарів. Ураховуючи викладене, абзац третій підпункту 4.3.2 тендерної документації не відповідає нормам Положення та Закону.
Разом з тим технічна частина копії тендерної пропозиції учасника-переможця, надана Замовником Мінекономіки (лист від 17.04.2009 № 142), не містить документів, які б підтверджували, що учасник є офіційним представником виробника, а саме: договору дилерства, агентського договору, договору дистриб’юторства, довіреності від виробника, що не відповідає вимогам підпункту 4.3.2 тендерної документації, та одночасно не містить документів, які б підтверджували, що учасник є безпосереднім виробником продукції розсадників та квітництва, згідно з додатком 5 “Технічне завдання” до тендерної документації.
Відповідно до пункту 61 Положення Замовник відхиляє тендерну пропозицію у разі, коли учасник не надав документального підтвердження того, що він є виробником товарів, виконавцем робіт і надавачем послуг або його офіційним представником.
2. З метою підтвердження відповідності учасників установленим кваліфікаційним вимогам пунктом 5 тендерної документації передбачено перелік документів, які надаються учасниками у складі тендерної пропозиції, зокрема оригінал довідки з податкової інспекції про відсутність заборгованості перед бюджетами всіх рівнів, чинної на дату її подання учасником, оригінал довідки, виданої агентством з питань банкрутства (або установою, уповноваженою видавати вказані довідки), про відсутність визнання учасника в установленому порядку банкрутом чи порушення проти нього справи про банкрутство, копія фінансової звітності за формою 1, 2 за три останні звітні періоди.
Копія тендерної пропозиції учасника-переможця, надана Замовником Мінекономіки (лист від 17.04.2009 № 142), містить довідку від 31.03.2009 з податкової інспекції про відсутність заборгованості перед бюджетом, чинну на дату її подання учасником та на дату розкриття тендерних пропозицій.
Одночасно копія тендерної пропозиції учасника-переможця не містить оригіналу довідки, виданої агентством з питань банкрутства (або установою, уповноваженою видавати вказані довідки), про відсутність визнання учасника в установленому порядку банкрутом чи порушення проти нього справи про банкрутство та копії фінансової звітності за формою 1, 2 за три останні звітні періоди. При цьому вимогами чинного законодавства України, зокрема Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку № 25 “Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва”, затвердженим наказом Мінфіну від 25.02.2000 № 39, не передбачено необхідності складання зазначеної фінансової звітності за формою 1, 2 фізичними особами-підприємцями, про що водночас не зазначається в підпункті 6 пункту 5 тендерної документації.
Таким чином, Скаржником доведено наявність з боку Замовника порушень установленого порядку проведення процедури закупівлі, що вплинули на об’єктивність визначення переможця процедури закупівлі.
Водночас пунктом 61 Положення передбачено, що замовник може відхилити всі тендерні пропозиції до акцепту тендерної пропозиції, якщо це передбачено в тендерній документації. При цьому відповідно до пункту 62 Положення в разі відхилення всіх тендерних пропозицій торги Замовником відміняються. Згідно з пунктом 1 протоколу № 7 засідання тендерного комітету Замовника від 07.04.2009 переможцем процедури закупівлі визнано фізичну особу-підприємця Лучка В. М. При цьому 07.04.2009 Замовником було надіслано повідомлення учаснику-переможцю про акцепт його тендерної пропозиції. Разом з тим згідно з протоколом № 11 засідання тендерного комітету Замовника від 14.04.2009 (далі – протокол) було прийнято рішення про відхилення всіх тендерних пропозицій учасників процедури закупівлі, що не відповідає нормам пункту 61 Положення. Крім того, згідно з протоколом одночасно було прийнято рішення про визнання торгів такими, що не відбулися, оскільки здійснення закупівлі не відповідає державним потребам унаслідок виникнення непередбачуваних об’єктивних обставин. Водночас Положенням не передбачено можливість прийняття рішення Замовником про визнання торгів такими, що не відбулися, після акцепту тендерної пропозиції.
Ураховуючи викладене, зазначене рішення Замовника не відповідає нормам Положення.
Відповідно до пунктів 89, 90 Положення, пункту 13 Порядку розгляду скарг, поданих учасниками до моменту укладення договору про закупівлю, затвердженого наказом Мінекономіки від 30.01.2009 № 65, та з урахуванням зазначеного скаргу товариства з обмеженою відповідальністю “Сверон” задоволено частково.
_________________________
Директор департаменту державних закупівель В. А. Новик