МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
18.05.2009 № 455
Київ
Про рішення щодо скарги
товариства з обмеженою відповідальністю
“Науково-виробниче об’єднання “Аграрні та індустріальні оливи”
Відповідно до Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 № 921 (зі змінами), наказу Міністерства економіки України від 30.01.2009 № 65 “Про затвердження Порядку розгляду скарг, поданих учасниками до моменту укладення договору про закупівлю”
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити висновок щодо розгляду скарги товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче об’єднання “Аграрні та індустріальні оливи” стосовно організації та здійснення державним спеціалізованим комплексним підприємством “Чорнобильська Пуща” процедури закупівлі за державні кошти продуктів нафтоперероблення рідких: бензин А-76 – 30700 л, А-95 – 26800 л, паливо дизельне – 51800 л (згідно з оголошенням № 06007 в інформаційному бюлетені “Вісник державних закупівель” № 9 (345) від 02.03.2009), що додається.
2. Задовольнити скаргу товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче об’єднання “Аграрні та індустріальні оливи”.
3. Зобов’язати державне спеціалізоване комплексне підприємство “Чорнобильська Пуща”:
скасувати протокол оцінки тендерних (цінових) пропозицій (від 09.04.2009);
здійснити повторний розгляд та оцінку тендерних пропозицій учасників відповідно до чинного законодавства з урахуванням висновку, що додається.
4. Департаменту державних закупівель довести цей наказ до відома товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче об’єднання “Аграрні та індустріальні оливи”, державного спеціалізованого комплексного підприємства “Чорнобильська Пуща” та Державного казначейства України протягом п’яти робочих днів з дня його прийняття.
Міністр економіки України Б. М. Данилишин
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства економіки України
18.05.2009 № _455
ВИСНОВОК
щодо розгляду скарги товариства з обмеженою відповідальністю
“Науково-виробниче об’єднання “Аграрні та індустріальні оливи”
стосовно організації та здійснення державним спеціалізованим
комплексним підприємством “Чорнобильська Пуща”
процедури закупівлі за державні кошти продуктів нафтоперероблення рідких: бензин А-76 – 30700 л, А-95 – 26800 л, паливо дизельне – 51800 л
За результатом розгляду скарги від 15.04.2009 № 285/03 (далі – скарга) товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче об’єднання “Аграрні та індустріальні оливи” (далі – Скаржник) стосовно організації та здійснення державним спеціалізованим комплексним підприємством “Чорнобильська Пуща” (далі – Замовник) процедури закупівлі за державні кошти продуктів нафтоперероблення рідких: бензин А-76 – 30700 л, А-95 – 26800 л, паливо дизельне – 51800 л, на підставі наданих Скаржником і Замовником матеріалів, з урахуванням пояснень, наданих уповноваженими представниками Скаржника і Замовника під час розгляду скарги, установлено.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ “Прикінцеві положення” Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо мінімізації впливу фінансової кризи на розвиток вітчизняної промисловості” та з метою захисту вітчизняної економіки від наслідків світової фінансово-економічної кризи тимчасово, до 01.01.2011, встановлено, що закупівля товарів, робіт і послуг за державні кошти здійснюється у вітчизняних виробників цих товарів, робіт і послуг (юридичних і фізичних осіб), крім товарів, які не виробляються в Україні.
Пунктом 5 додатка 2 “Перелік документів, які вимагаються для підтвердження відповідності пропозиції Учасника кваліфікаційним та іншим вимогам Замовника” (далі – додаток 2) до тендерної документації на закупівлю продуктів нафтоперероблення рідких, затвердженої протоколом засідання тендерного комітету Замовника від 10.03.2009 № 2 (зі змінами від 23.03.2009 –протокол № 3) (далі – Тендерна документація), визначено, що для підтвердження того, що учасник є безпосереднім вітчизняним виробником товару, він повинен надати в складі своєї тендерної пропозиції нотаріально завірені копії документів (чинних на момент розкриття), що підтверджують статус учасника як вітчизняного виробника (сертифікат відповідності товару, виданий даному виробнику або сертифікат на систему управління якістю ISO 9001 тощо).
Відповідно до протоколу оцінки тендерних (цінових) пропозицій (від 09.04.2009) тендерна пропозиція товариства з обмеженою відповідальністю “Артанія” (далі – Переможець) була визнана найбільш економічно вигідною. Водночас згідно з протоколом про розкриття тендерних (цінових) пропозицій (від 07.04.2009), письмовими поясненнями Замовника та копією тендерної пропозиції Переможця, надісланими Замовником у листі від 24.04.2009 № 34-5/03-260, Переможець не надав у складі своєї тендерної пропозиції документів, передбачених пунктом 5 додатка 2 до Тендерної документації.
Згідно з пунктами 56 та 61 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 № 921 (зі змінами) (далі – Положення), замовник відхиляє тендерну пропозицію у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації; при цьому Замовник визначає переможця торгів з числа учасників, тендерні пропозиції яких не були відхилені, на підставі критеріїв і методики оцінки тендерних пропозицій, зазначених у тендерній документації.
Таким чином, рішення Замовника про визнання тендерної пропозиції Переможця найбільш економічно вигідною за результатами оцінки суперечить нормам Положення.
Ураховуючи викладене, Скаржником доведено наявність з боку Замовника порушень установленого порядку проведення процедури закупівлі.
Відповідно до пункту 89 Положення, пункту 13 Порядку розгляду скарг, поданих учасниками до моменту укладення договору про закупівлю, затвердженого наказом Мінекономіки від 30.01.2009 № 65 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.03.2009 за № 222/16238), та з урахуванням зазначеного скаргу товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче об’єднання “Аграрні та індустріальні оливи” задоволено.
_____________________________
Директор департаменту
державних закупівель В. А. Новик