Консультації з питань публічних закупівель
Яким чином провести кваліфікацію пропозиції учасника, що відображена на веб-порталі Уповноваженого органу двічі, ідентифікатор закупівлі UA-2019-09-27-002293-b, з дотриманням норм Закону України "Про публічні закупівлі".
Відповідь
У 2017 році оголошено закупівлю на заправку картриджів для принтерів, виграла фірма з найнижчою ціновою пропозицією, але свої договірні зобов'язання виконувала неякісно та недбало. У 2018 році оголошено про нову закупівлю на заправку картриджів, і минулорічна фірма знову може демпінгувати та понижати ціну. Питання: як замовник може дискваліфікувати такого недбалого учасника в разі його перемоги за критерієм найнижча цінова пропозиція?
Відповідь
27.08.2018
Запитання Тема: Відкриті торги з публікацією англійською мовою
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) учасник надає тендерну пропозицію через електронну систему закупівель. Документ з тендерною пропозицією подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація у т.ч. й про ціну.
Відповідно до вимог тендерної документації (далі – ТД) на конкретну закупівлю валютою тендерної пропозиції для учасників процедури закупівлі – резидентів є гривня; у разі якщо учасник закупівлі - нерезидент України, він може визначити ціну тендерної пропозиції у доларах США або євро. У такому випадку, для проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель, учасник-нерезидент України визначає перераховану ціну тендерної пропозиції у гривні відповідно до порядку, визначеному ТД.
Учасник-нерезидент подав у складі тендерної пропозиції документ «Тендерна (цінова) пропозиція», у якому ціна тендерної пропозиції визначена в євро, та разом з тим в електронній системі закупівель визначив ціну, перераховану в гривні, шляхом заповнення відповідного поля. Запропонована учасником цінова пропозиція, перерахована у гривню, не перевищує очікувану вартість закупівлі. Разом з тим, виявилося що, при перерахунку євро у гривню згідно з порядком, визначеним ТД, учасник невірно виконав перерахунок. За умови правильного перерахунку цінова пропозиція учасника, перерахована у гривню, перевищила б очікувану вартість закупівлі. За результатами аукціону (проходив з пониженням) електронна система закупівель автоматично визначила найбільш-економічно вигідною тендерну пропозицію учасника-нерезидента, перерахунок початкової ціни у гривню якого містить помилку. Замовником було визначено переможцем вищезазначеного учасника та прийняте рішення про намір укласти договір. Відповідно до ст. 17 Закону та на виконанням вимог тендерної документації переможцем були надані усі відповідні документи та тендерна (цінова) пропозиція після пониженням з перерахунком остаточної ціни у євро, яка відповідає механізму перерахунку ціни та не перевищує очікувану вартість закупівлі.
Чи вірними є дії та рішення Замовника у ситуації, що склалася? Чи повинен був Замовник відхилити пропозицію учасника після аукціону з урахуванням помилки при перерахуванні стартової ціни? Які взагалі можливі дії Замовника в такому випадку?
Відповідь
Частиною четвертою статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених пунктами 1 – 8 частини четвертої статті 36.
При цьому внесення змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим в кожному окремому випадку (Лист Мінекономрозвитку від 27.10.2016 р. № 3302-06/34307-06)
У Листі Мінекономрозвитку від 14.08.2019 р. N 3304-04/33869-06 «Щодо зміни ціни у договорах постачання електричної енергії» зазначено, що згідно із частиною шостою статті 67 Закону N 2019 відповідно до правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку за результатами торгів оприлюднюються ціна та обсяги купівлі-продажу електричної енергії для кожного розрахункового періоду та інші показники, що можуть використовуватися як орієнтир (індикатор) для укладення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії.
Оприлюднення результатів торгів на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку відповідно до Закону N 2019 забезпечує ДП "Оператор ринку" на своєму вебсайті (https://www.oree.com.ua). Отже, для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку, сторони можуть використовувати інформацію з вищезазначеного сайту. Водночас, перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію, щодо коливання ціни електричної енергії на ринку та перелік підтверджуючих документів не є вичерпним.
Разом з тим, як свідчить практика, у переважній більшості випадків паперові документи (довідки, експертні висновки тощо) щодо коливання ціни електричної енергії на ринку, які оформляються та видаються уповноваженими установами та організаціями, фактично лише відтворюють інформацію (дані) про ціну та обсяги купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, яка оприлюднюється Оператором ринку (ДП "Оператор ринку") на офіційному вебсайті (https://www.oree.com.ua).
Виходячи з викладеного, просимо роз’яснити, чи можуть сторони договору про закупівлю електричної енергії у якості документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку використовувати засвідчені роздруківки вебсторінок (Web-скріншоти) із сайту ДП "Оператор ринку" ( https://www.oree.com.ua), які містяться відповідну інформацію, без додаткового оформлення паперових довідок, висновків та інших документів третіми особами (органами, установами, організаціями), а також передбачити у договорі про закупівлю лише такий спосіб документального підтвердження коливання ціни електричної енергії на ринку.
Відповідь
06.07.2018
Запитання Тема: Відміна торгів або визнання їх такими, що не відбулись
Департаментом патрульної поліції було оголошено торги за ідентифікатором закупівлі UA-2018-05-02-001051-а з надання послуг з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів на суму 1704000 грн.
ТОВ "Берліна Авто" було визнано переможцем торгів
Однак замість підписання договору 06 липня Замовником було опубліковано Повідомлення про відміну торгів з зазначенням у якості підстави відмови абзац 3 ч.1. ст. 31 Закону України "Про публічні закупівлі", що є незрозумілим
Однак задати питання в чому конкретно полягає порушення через систему Prozorro э неможливим
Просимо надати відповідь - як дізнатися конкретну причину відміни торгів і чи можливо оскаржити данне рішення Замовника
Дякуємо
Відповідь