Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна » Діяльність » Співробітництво між Україною та Європейським Союзом » Участь України у Регіональній Конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження
Участь України у Регіональній Конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження
09.04.2020 | 14:30 | Департамент міжнародної співпраці у сфері економіки, торгівлі та сільського господарства.

Україна є учасницею Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження (набула участі 1 лютого 2018 року).

Регіональна конвенція (Пан-Євро-Мед, ПЄМ) – інструмент, який встановлює ідентичні правила походження товарів, що застосовуються в рамках угод про вільну торгівлю, укладених між її Договірними сторонами.

Учасниці Регіональної конвенції Пан-Євро-Мед: ЄС, країни ЄАВТ (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Швейцарія), Албанія, Алжир, Боснія і Герцеговина, Грузія, Єгипет, Ізраїль, Йорданія, Ліван, Косово, Північна Македонія, Марокко, Молдова, Палестина, Сербія, Сирія, Туніс, Туреччина, Україна, Фарерські острови та Чорногорія.

Участь України в Конвенції потенційно розширює можливості для преференційного експорту товарівна перспективні зовнішні ринки (за нульовою або зниженою митною ставкою), а застосування єдиних правил походження та принципу діагональної кумуляції надає переваги для розвитку торговельних відносин в регіоні ПЄМ та залученню до регіональних та міжнародних ланцюгів доданої вартості.

Принцип діагональної кумуляції походження діє між більш ніж двома країнами за умови, якщо вони мають угоди про вільну торгівлю, що містять ідентичні правила походження та положення про кумуляцію.

На практиці, виробник зможе закуповувати сировину або комплектуючі в одній зі сторін-учасниць Конвенції, здійснювати їх достатню обробку/переробку(застосовується критерій походження), а готову продукцію експортувати до іншої учасниці Конвенції без сплати мита або по заниженій ставці мита з дотриманням принципів застосування преференційного походження.

Умови достатньої обробки або переробки товарів при визначенні країни походження Конвенції застосовуються до вказаних у Переліку технологічних дій та обробок, що необхідні для надання матеріалам іншого походження статусу товарів, що походять з певної країни (Додаток ІІ Доповнення І Конвенції).Для підтвердження походження товару використовується сертифікат з перевезення або декларація походження. При недотриманні правила достатньої обробки Додатку ІІ товари експортуються у непреференційному режимі, без звільнення від сплати мита у державі-імпортері. 

На момент набуття участі Україною було укладено угоди про вільну торгівлю з наступними учасниками Конвенції: Грузія, ЄАВТ, Північна Македонія, Молдова, Чорногорія. Створення зони вільної торгівлі передбачено також Угодою про асоціацію між Україною та ЄС. Ці угоди містили протоколи про походження товарів із власними відмінностями, характерними для кожної з них.

Для якнайповнішого використання переваг Конвенції та з метою її імплементації Україна вносить зміни до своїх чинних угод про вільну торгівлю з її учасницями шляхом заміни згаданих протоколів на правила походження Конвенції:

Правила походження Конвенції автоматично будуть застосовуватись у нових угодах з її учасницями з моменту набуття ними чинності.

На завершальному етапі знаходиться перегляд Конвенції, який має за мету модернізацію правил походження. Застосування Сторонами Конвенції оновлених правил походження у перспективі матиме вплив на розвиток переробної промисловості.

Через надзвичайну епідеміологічну ситуацію в світі, пов’язану із спалахом вірусу COVID-19, та обмеження, що запроваджуються державами задля протидії його розповсюдженню, постала нагальна проблема подальшого дотримання домовленостей щодо умов преференційної торгівлі між Договірними сторонами Конвенції.

У цьому зв’язку Генеральним директоратом ЄК “Оподаткування та Митний Союз” (DGTAXUD) започатковано опрацювання заходів, спрямованих на уникнення ризиків припинення видачі сертифікатів з перевезення (походження) шляхом застосування гнучкого механізму підтвердження походження на взаємній основі.

 

Міністерство розвитку економіки,
торгівлі та сільського господарства України
01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2