Міністерство економіки України

Головна / Про Міністерство
Меню

Інформація щодо участі України в роботі засідання Комітету СОТ з технічних бар‘єрів у торгівлі (8-9 листопада 2017 року)

8-9 листопада 2017 року у м. Женева (Швейцарська Конфедерація) відбулось чергове засідання Комітету СОТ з технічних бар’єрів у торгівлі (далі – Комітет).

Згідно з порядком денним (документ СОТ JOB/TBT/239) основна частина засідання Комітету традиційно була присвячена розгляду торговельних питань, які викликають занепокоєння країн-членів.

Так, представником України були порушені питання, що стосуються:

- проекту Технічного регламенту Російської Федерації стосовно безпеки алкогольних напоїв (питання порушено спільно з делегаціями ЄС та США, підтримане представником Гватемали). В порядку реагування на висловлені зауваження делегація Російської Федерації поінформувала, що згаданий проект Технічного регламенту все ще перебуває на стадії доопрацювання, а виголошені коментарі будуть розглянуті у встановленому порядку;

- правил сертифікації цементу в Російській Федерації (порушено спільно з ЄС, підтримане делегацією Мексики). Російська сторона заперечила наведене ініціаторами застереження про суттєве ускладнення та надмірну обтяжливість процедур імпорту цементу до Російської Федерації з моменту запровадження його обов’язкової сертифікації, зазначивши що з початку застосування процедури у 2016 р. було видано більше 700 сертифікатів. Водночас, представник Російської Федерації повідомив, що практика імпорту цементу наразі аналізується та, в разі доцільності, до правил сертифікації будуть внесені відповідні зміни;

- проекту рішення Ради Євразійської економічної комісії (ЄЕК) стосовно загальних вимог до безпеки та ефективності медичних виробів (спільно з ЄС). Представник Російської Федерації у своєму коментарі запевнив, що виголошені зауваження будуть доведені до відома профільної Робочої групи з цього питання, яка створена в рамках ЄЕК;

- змін до Технічного регламенту Митного союзу стосовно безпеки дитячих іграшок (спільно з ЄС та США). Слід відзначити, що делегації США та ЄС різко та критично висловились стосовно запропонованих змін до вказаного Технічного регламенту, зокрема, охарактеризувавши їх як такі, що науково не обґрунтовані належним чином та не відповідають заявленій меті. До того ж, представник США критично прокоментував представлені Казахстаном на попередньому засіданні Комітету слайди у зв’язку із запропонованими змінами до Технічного регламенту, охарактеризувавши дії делегації Казахстану як маніпулятивні спроби презентувати окремі вироби, які насправді не відносяться до категорії дитячих іграшок, та наголосивши на неприйнятності подібної практики в рамках роботи Комітету. Росію та Казахстан було закликано розглянути можливість застосування альтернативних інструментів менш обмежуючого торгівлю характеру.

Виголошені занепокоєння були підтримані делегацією Канади.

Представники Російської Федерації та Казахстану поінформували, що з даного питання при ЄЕК створена окрема Робоча група, до відома якої будуть доведені виголошені зауваження.

Українська сторона в ході засідання також повторно приєдналася до занепокоєння, виголошеного делегаціями США та ЄС щодо запровадженого Єгиптом порядку реєстрації імпортерів (відповідні накази 992/2015 та 43/2016). На підтримку згаданого питання також висловилися представники Австралії, Канади та Швейцарії. Представник Єгипту пояснив запроваджені заходи необхідністю боротьби із ввезенням контрафактної продукції та запевнив, що вони застосовуються в рівній мірі по відношенню як до імпортерів, так і до національних виробників.

Також слід відзначити окремі з порушених під час засідання питання, які носять системний характер чи можуть мати практичні наслідки для українських експортерів. Так, на окрему увагу заслуговує порушене делегаціями США та ЄС занепокоєння щодо рішення Китаю про запровадження обов’язкової сертифікації ряду категорій продуктів харчування (нотифікація G/TBT/N/CHN/1209). Запит було підтримано представниками Сінгапуру, Гватемали та Тайваню. Делегація Китаю повідомила про запровадження дворічного перехідного періоду (з 1 жовтня 2017 р. по 30 вересня 2019 р.) для імплементації згаданого рішення в порядку реагування на висловлені занепокоєння.

Наступне засідання Комітету заплановане на 21-22 березня 2018 року.

Довідково:

Комітет СОТ з технічних бар'єрів у торгівлі (ТБТ) – орган в системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угод СОТ про технічні бар'єри у торгівлі, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов'язаних із виконанням зобов'язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сферах технічних бар'єрів у торгівлі.

Країни - члени СОТ використовують механізм внесення торговельних проблем на розгляд Комітету ТБТ у випадках, коли не вдається врегулювати питання шляхом двосторонніх консультацій. Водночас привертається увага всіх Членів СОТ до можливих порушень зобов’язань за Угодою ТБТ, а також використовується можливість залучення інших заінтересованих країн-членів організації для підтримки та впливу на невиправдані технічні бар’єри у торгівлі.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json