Міністерство економіки України

Головна / Про Міністерство
Меню

Інформація щодо участі України в роботі засідання Комітету СОТ з питань санітарних та фітосанітарних заходів (2-3 листопада 2017 року)

2-3 листопада 2017 року у м. Женева (Швейцарська Конфедерація) відбулось чергове засідання Комітету СФЗ. Відповідно до порядку денного засідання розглядалися питання щодо імплементації Угоди СФЗ, забезпечення прозорості, запровадження спеціального та диференційного режиму, еквівалентності, територій, вільних від шкідників і захворювань, технічної допомоги, моніторингу застосування міжнародних стандартів та питання щодо приватних і комерційних стандартів, специфічних торговельних занепокоєнь.

Під час сесії про поточну діяльність країн-членів СОТ українською делегацією було проінформовано членів СОТ щодо останніх змін у законодавстві України, зокрема прийняття Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин», а також подальші дії щодо розробки підзаконних нормативних актів.

Особлива увага на засіданні Комітету СФЗ приділялась розгляду запитів щодо специфічних торговельних проблем.

Серед нових питань - Бразилія виступила із заявою стосовно інспектування та відмови ЄС від постачання м'яса птиці через виявлення сальмонели. Бразилія закликала ЄС надати наукові обґрунтування про те, чому існують два окремих критерії для свіжого м'яса птиці та м'ясних субпродуктів.

Представник ЄС зазначив, що мікробіологічні критерії для м'ясних субпродуктів є більш суворими, ніж для свіжого м'яса птиці. Оскільки до продукції (зокрема, свіжого м'яса птиці), що призначена для експорту в ЄС, зазвичай, додається сіль, кінцевий продукт підпадає під визначення м'ясних субпродуктів, до яких застосовуються більш суворі стандарти.

Україна приєдналась до порушеного Сенегалом та США питання стосовно вимог Індії щодо фумігації метил бромідом товарів рослинного походження, які експортуються на її територію. У виступі делегації України було зазначено, на недотриманні Індією міжнародних стандартів, зокрема щодо застосування еквівалентних заходів.

Довідково: українською стороною здійснюються заходи на двосторонньому рівні щодо врегулювання зазначеної ситуації. Наразі, Україна очікує рішення від індійської сторони щодо визнання еквівалентного заходу стосовно застосування альтернативного фуміганту, як фосфін.

Делегація Російської Федерації (далі - РФ) на початку Комітету СФЗ відмовилися від висунутого до порядку денного торговельного занепокоєння щодо фумігації імпорту зерна Індією, повідомивши про досягнутий прогрес у двосторонніх зустрічах.

Також до зазначеного занепокоєння приєдналися Мадагаскар, Буркіна-Фасо, Того, Нігерія, Мозамбік та Колумбія, що свідчить про зацікавленість світової спільноти у ситуації щодо застосування Індією торговельних обмежень при експорті з інших країн.

Представник делегації Індії у відповідь зазначив, що міра була «пом'якшена» для забезпечення здійснення процесу фумігації імпортованого вантажу по прибуттю у порт. Наразі проводяться консультації з країнами-членами, щоб знайти альтернативні рішення.

Представниками Чорногорії було повторно виголошено занепокоєння щодо запровадження РФ обмежень стосовно імпорту винної продукції. Чорногорія висловила пропозицію щодо проведення  двосторонньої зустрічі з компетентними російськими органами виконавчої влади і закликала  РФ скасувати обмеження та спільний контроль за конфіскованим вином.

Відповідно до пункту «Інші питання» порядку денного Комітету СФЗ було розглянуто пропозицію делегацій Кенії, Уганди та США щодо максимально допустимих рівнів (MRL) пестицидів, безпечності їх використання та спрощення процедур торгівлі для продуктів харчування та сільськогосподарських продуктів. Українська делегація висловила зацікавленість у вищезазначеній пропозиції та зазначила, що транспарентність країн-членів щодо регуляторних підходів до MRL пестицидів є дуже важливим для міжнародної торгівлі.

Відповідно до пункту порядку денного Комітету СФЗ щодо моніторингу використання міжнародних стандартів, Аргентина та США висловили занепокоєння стосовно тривалих затримок з боку ЄС щодо процесу перереєстрації дозволу на гліфосат. Також зазначене занепокоєння підтримали Австралія, Бразилія, Канада, Колумбія, Нова Зеландія, Перу та Уругвай. Минулого місяця країни-члени ЄС не змогли домовитися про те, чи потрібно продовжувати перереєстрацію гліфосату.

Також США заявили, що дії країн-членів СОТ щодо обмеження використання гліфосату не мають наукового обґрунтування. Представник США зазначила, що науковим органом, що оцінює ризики, які базуються на міжнародних стандартах, є Спільна комісія ФАО/ВООЗ щодо залишків пестицидів (JMPR). JMPR зробили висновок, що гліфосат не становить ризику для споживачів або громадського здоров'я при відповідному застосуванні.

Представник ЄС зазначив, що відбулися інтенсивні внутрішні дискусії щодо можливості перереєстрації гліфосату, і ЄС прагне знайти рішення, яке забезпечить високий рівень захисту здоров'я людей та навколишнього середовища, і базуватиметься на надійній науковій основі.

У рамках участі делегації України у засіданні Комітету СФЗ були також проведені двосторонні зустрічі із представниками Туреччини, Мексики та США.

Також напередодні Комітету 30-31 жовтня було проведено семінар з питань транспарентності Угоди СФЗ.  При обговоренні питання  «обмін національним досвідом та практика громадських консультацій», представник делегації України інформувала країн-членів СОТ про оприлюднення дорожньої карти стратегічного розвитку торгівлі 2017-2021 рр. та зазначила, що зміцнення довіри з зацікавленими сторонами та збільшення громадської прозорості є одним із важливих аспектів дорожньої карти. Разом з цим, семінар дав можливість ознайомитися з досвідом, викликами та практикою інших країн-членів СОТ стосовно виконання зобов’язань щодо транспарентності у рамках Угоди СФЗ.

Наступне засідання Комітету СФЗ заплановано на 1 - 2 березня 2018 року.

Довідково:

Комітет СОТ з питань санітарних та фітосанітарних заходів (СФЗ) – орган в системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угод СОТ з питань санітарних та фіто санітарних заходів, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов’язаних із виконанням зобов’язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері санітарних та фітосанітарних заходів.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json