Міністерство економіки України

Меню

Індустріальні парки в Україні - 2022 рік

Загальна інформація

Станом на 01.01.2023 до Реєстру індустріальних (промислових) парків (далі – Реєстр) включено 60 індустріальних парків (далі – ІП).

За наявною в Мінекономіки інформацією протягом 2022 року було створено 14 індустріальних парків, а саме:

"Енергія Буковини" (Чернівецька обл.);

"Л-ТАУН ПАРК" (Київська обл.);

"БОДНАРІВ" (Івано-Франківська обл.);

"Innovation Industry Park" (Київська обл.);

"КИТ" (Київська обл.);

"Менський" (Чернігівська обл.);

"Великомостівський" (Львівська обл.);

"Ужгород" (Закарпатська обл.);

"Західноукраїнський промисловий ХАБ" (Тернопільська обл.);

"Еко-смарт індустріальний парк "ГАЛІТ" (Львівська обл.);

"Долина Стрий" (Львівська обл.);

"Недобоївці" (Чернівецька обл.);

"Вініндастрі" (Вінницька обл.);

"Вестерн Індастріал" (Закарпатська обл.).

 

У 2022 році до Реєстру включено дев’ять індустріальних парків:

"Марамуреш" (Закарпатська обл.), створений у 2021 році;

"Л-ТАУН ПАРК" (Київська обл.);

"Енергія Буковини" (Чернівецька обл.);

"Хотин Invest" (Чернівецька обл.), створений у 2021 році;

"Малин-Захід" (Житомирська обл.), створений у 2021 році;

"Володимир" (Волинська обл.), створений у 2020 році;

"Еко-смарт індустріальний парк "ГАЛІТ" (Львівська обл.);

"Західноукраїнський промисловий ХАБ" (Тернопільська обл.);

"Ужгород" (Закарпатська обл.).

 

Згідно з інформацією, що базується на основі звітності про функціонування ІП, наданої їх керуючими компаніями та/або ініціаторами створення, повідомлень ініціаторів створення та керуючих компаній, керуючі компанії визначено у 39 ІП, у 17 ІП є резиденти (всього 38 резидентів, з них лише 2  відповідають статусу учасника ІП).

Станом на січень 2023 року не укладені договори про створення та функціонування індустріального парку протягом двох років з дня прийняття рішення про його створення, як передбачено пунктом 3 частини першої статті 161 Закону України "Про індустріальні парки" (далі – Закон), у наступних ІП:

Долина (комунальна власність на землю);

Перший український ІП (приватна власність на землю);

BIONIC HiLL (приватна власність на землю);

Кривбас (комунальна власність на землю);

Новороздільський (комунальна власність на землю);

Енергія (комунальна власність на землю);

Суми (комунальна власність на землю);

Подільськ (комунальна власність на землю);

Вінтер-Спорт (приватна власність на землю).

Відповідно до Закону керуючі компанії та/або ініціатори створення ІП зобов’язані щопівроку подавати уповноваженому державному органу звіти про функціонування ІП.

Такі звіти подаються за формою та у порядку, визначеними наказом Мінекономіки від 26.07.2022 № 2285 "Про затвердження форми та Порядку подання звіту про функціонування індустріального (промислового) парку та його оприлюднення", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.09.2022 за № 1026/38362.

Відповідно до Закону (пункт 2 частини першої статті 161) неподання уповноваженому державному органу звітів про функціонування ІП протягом двох звітних періодів поспіль є підставою для виключення індустріального парку з Реєстру.

За ІІ півріччя 2022 року подано звіти щодо 46 ІП (з них з порушенням терміну подання – щодо 19 ІП):

Славута

Коростень

Соломоново

Мироцьке

Вінницький індустріальний парк

Яворівський індустріальний парк

Камянка-Бузький індустріальний парк

Вінницький кластер холодильного машинобудування

Сігма Парк Яричів

Ланнівський індустріальний парк

Київщина

Тернопіль

INNOVATION FORPOST

Суми

Хмельницький

Подільськ

Бізнес Прайм

Вінтер Спорт

Chortkiv-West

Місто Скла

Rivne industrial park

Cпарроу Парк Львів

Л-ТАУН ПАРК

Енергія Буковини

Еко-смарт індустріальний парк "ГАЛІТ"

Західноукраїнський промисловий ХАБ

з порушенням терміну подання звітів:

Рясне-2

iPark

Тростянець

Житомир-Схід

Новодністровськ

Фастіндастрі

Новороздільський індустріальний парк

Техносіті

Біла Церква

Захід Ресурс

Біла Церква 2

Східний регіон

ПАТОН

E40 Industrial Park

КРОНОСПАН РІВНЕ

Марамуреш

Малин-Захід

Володимир

Кривбас

Також звіти про функціонування індустріальних парків "Павлоград", "Лиманський" та "Енергія" подані за незатвердженою формою.

 

Облаштування та функціонування ІП

Фінансування та залучення інвестицій

Згідно з поданими звітами найвищий рівень забезпечення інженерно-транспортною інфраструктурою наявний у 8 ІП (Соломоново, Мироцьке, Вінницький, Вінницький кластер холодильного машинобудування, Ланнівський, Спарроу Парк Львів, Л-Таун, Біла Церква). Всі інші ІП, особливо на Заході України, мають низьку готовність і перебувають лише на етапах початку робіт зі створення інфраструктури й облаштування території.

Господарська діяльність фактично проваджується лише одним учасником в індустріальному парку Вінницький кластер холодильного машинобудування.

Господарська діяльність іншими суб'єктами парків до початку воєнного стану здійснювалася у парках Свема (м. Шостка), Ланнівському (Полтавська область), Біла Церква (на ділянці, яка не включена в Реєстр).

Висока готовність до провадження господарської діяльності була в ІП Коростень (здійснювалася реконструкція будівлі складу в виробничий цех із виробництва меблів) та Мироцьке.

У двох ІП (Рівненський та Павлоград) ініціатори створення (Рівненська та Дніпропетровська облдержадміністрації відповідно) не мають права розпоряджатися землею, яка була в 2021 році передана відповідним територіальним громадам у рамках реформи децентралізації.

У 2022 році в індустріальних парках згідно з поданими звітами про функціонування ІП створено 116 нових робочих місць (6 робочих місць – керуючими компаніями, 78 – учасниками індустріальних парків, 32 – іншими суб’єктами індустріальних парків). Усього в індустріальних парках створено 935 робочих місць.

Також, згідно з поданою звітністю у 2022 році випущено продукції вартістю 271,169 млн гривень та експортовано продукції вартістю 234,367 млн гривень (випуск та експорт продукції здійснювався лише одним учасником одного індустріального парку).

За наданою керуючими компаніями та/або ініціаторами створення індустріальних парків звітністю щодо функціонування індустріальних парків у 2022 році на облаштування території індустріальних парків залучено 262,8 млн гривень (у тому числі кошти місцевих бюджетів – 9 млн грн, кошти з інших джерел (переважно кошти ініціаторів створення приватних індустріальних парків та керуючих компаній індустріальних парків) – 253,8 млн грн).

Загалом з початку створення ІП заходи з їх облаштування профінансовані на суму 1 644,41 млн грн (переважно це кошти ініціаторів створення приватних індустріальних парків та керуючих компаній індустріальних парків – 1 432,223 млн грн, решта (212,186 млн грн) – кошти місцевих та державного бюджетів).

Видатки з державного бюджету на облаштування індустріальних парків у 2022 році не здійснювалися.

Передбачені Державним бюджетом України на 2022 рік видатки Мінрегіону в сумі 400 млн гривень (субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на стимулювання розвитку індустріальних парків) було скорочено постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2022 № 245 "Про спрямування коштів до резервного фонду державного бюджету". Інших видатків з Державного бюджету України на 2022 рік на облаштування індустріальних парків не передбачалося.

За наявною в Мінекономіки інформацією у 2022 році учасниками та іншими суб’єктами ІП залучено інвестицій на суму майже 7,5 млн грн. Загалом з початку набуття суб'єктами господарювання відповідних статусів залучено інвестицій на суму понад 460,5 млн грн.

Враховуючи загальний стан підготовки індустріальних парків, включених до Реєстру, можна констатувати, що у переважній їх більшості відсутня належна зовнішня інфраструктура та облаштування території.

Відповідні заходи потребують залучення значних обсягів ресурсів упродовж тривалого часу (не менше 2-х років) для того, щоб можна було залучати на територію ІП нових учасників.

Таким чином, при відсутності фізичних можливостей для розміщення учасників та інших суб'єктів ІП не можливо забезпечити отримання швидкого й масштабного результату від їх функціонування.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json