Одним з поширених порушень законодавства про працю є прийняття працівника на роботу без офіційного оформлення трудових відносин. При цьому, запис в трудовій книжці не являється підставою для автоматичного зарахування даного періоду трудової діяльності до страхового стажу, який враховуватиметься при нарахуванні пенсії, а також при наданні допомоги по тимчасовій втраті працездатності, безробіттю тощо.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003, який вступив в дію з 01.01.2004, страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Таким чином, до пенсії зараховується лише той період, за який були сплачені страхові внески. Як же працівнику перевірити, чи сплачує роботодавець страхові внески і чи буде цей період трудової діяльності зарахований до страхового стажу?
В контексті прийняття Верховною Радою України 5 лютого цього року за основу, в другому читанні та в цілому проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі (реєстр. № 3623 від 10.06.2020) інформуємо про таке.
На сьогодні успішно функціонує портал (далі – Портал) Пенсійного фонду України (далі – ПФУ), в якому можна отримати інформацію про трудову діяльність, наявний страховий стаж, суми внесків сплачених до ПФУ та розмір заробітної плати, а також подати заявку на отримання пенсії (при досягненні відповідного віку та страхового стажу), та одержати витяг з Реєстру застрахованих осіб. Портал доступний цілодобово, і знаходиться за посиланням https://portal.pfu.gov.ua/.
Крім того, ПФУ було розроблено відповідний додаток який можна встановити на смартфон чи планшет, що працюють на системі Android та IOS, що теж дає доступ до Порталу.
На сьогодні існують наступні способи авторизації/реєстрації на порталі:
Портал надає електронні послуги кожній особі індивідуально та працює з дотриманням вимог до захисту інформації.
Один з сервісів який працює на порталі, є сервіс «Електронна трудова книжка», який дає змогу переглянути відомості про трудову діяльність за даними звітних відомостей роботодавця. Також міститься інформація про сплачені страхові внески з 2000 року (в окремих випадках з 1998).
Крім того, на Порталі можна налаштувати безкоштовний сервіс СМС-інформування, який дозволить щомісячно безкоштовно отримувати короткі повідомлення для застрахованих осіб про зарахування/незарахування єдиного соціального внеску підприємством, на якому він працює, інформацію про «зароблений» особистий страховий стаж. Дані будуть надсилатись у вигляді СМС на мобільний телефон та/або у вигляді електронного листа на e-mail. Підключити даний сервіс, також, можна у відділенні ПФУ.
У випадку відсутності доступу до інтернету, працівник також може звернутись за отриманням витягу з Реєстру застрахованих осіб до відділення ПФУ, взявши з собою паспорт та ідентифікаційний код.