Міністерство економіки України
- Cемінари для бізнесу: Операції в Україні, що фінансуються Світовим банком і Цільовим фондом URTF
- Інформація про реформу публічних закупівель
- Інформаційний ресурс
- Політика
- Міжнародна діяльність
- Консультації з питань закупівель
- Нормативно-правові акти
- Професіоналізація
- Аналітика та методологія
- Результати моніторингу дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва
- Методології щодо особливостей закупівель
- Огляд закупівельної практики на основі дослідження конкурентних процедур закупівель за участю нерезидентів
- Державні закупівлі (Архів)
- Оприлюднення роз’яснень
- Роз’яснення стосовно застосування законодавства у сфері державних закупівель
- Звіти
- Нормативно-правові акти
- Листи інформативного характеру
- Листи-повідомлення щодо здійснення моніторингу державних закупівель
- Висновки за результатами здійснення Уповноваженим органом моніторингу державних закупівель
Загальна інформація
Один із напрямків стратегії реформування системи публічних закупівель – “Професіоналізація сфери публічних закупівель”.
Професіоналізація сфери публічних закупівель є необхідною умовою для адаптації міжнародних стандартів в українській закупівельній практиці та для підвищення ефективності закупівель, які здійснюються для забезпечення потреб держави і громади.
Основна мета професіоналізації сфери публічних закупівель – це побудова високопрофесійного ринку публічних закупівель, зокрема спільноти професійних закупівельників, які здатні ефективно закуповувати в інтересах держави і територіальних громад в умовах постійного навчання, оплачуваної роботи та відповідної мотивації.
Основна діяльність департаменту сфери публічних закупівель у напрямку професіоналізації сфокусована на:
- акумуляції на сайті інформації щодо джерел навчального характеру, переліку аналітичнх інструментів та корисних посилань;
З метою підвищення рівня професіоналізації замовників Мінекономіки спільно з Проектом ЄС «Підтримка реформи публічних закупівель в Україні» підготовлено та розміщено на освітній платформі Prometheus онлайн-курси “Публічні закупівлі: від теорії до практики” та “Публічні закупівлі: управління та оцінка ефективності”, які доступні за посиланням http://surl.li/hmqpm.
На зазначених курсах розглянуто різні аспекти публічних закупівель, зокрема ключове законодавство, нормативні акти, принципи та процедури закупівель, тощо.
Після успішного складення фінального тестування слухачі отримають сертифікат про результати проходження навчання.
Також Міністерство спільно з TAPAS Project/Прозорість та підзвітність у держуправлінні та послугах підготували відео курс “Професійно про закупівлі”, який можна переглянути за посиланням https://bit.ly/3zm6WNZ.
Відео курс включає найбільш актуальні та популярні теми закупівельного законодавства та містить базову інформацію та відповіді на основні питання у сфері публічних закупівель.
Мінекономіки спільно з ДП “Прозорро” підготовлено низку відеоматеріалів щодо найактуальніших питань Закону. Більш детально ознайомитись з матеріалами можна на сторінці департаменту сфери публічних закупівель у мережі Facebook https://www.facebook.com/PublicProcurementofUkraine/ та на Youtube-каналі Prozorro TV https://bit.ly/3pISuuN.
Для підвищення поінформованості суб’єктів сфери стосовно наявних аналітичних інструментів, які можуть використовуватись під час проведення закупівель та сприяти проведенню досліджень, вивченню ринку, отриманню інформаційно-консультаційної підтримки, інформації у відкритих джерелах, контролю та моніторингу публічних закупівель зі сторони органів управління таких замовників, департаментом створено підрубрику “Інформаційні джерела та аналітичні інструменти”.
Разом з тим, для підвищення професійного рівня суб’єктів сфери закупівель радимо скористатись інформацією розміщеною в підрубриках: “Тематичні листи” та “Корисні посилання на заходи”.
Для суб'єктів сфери публічних закупівель створено інформаційні ресурси, які забезпечують безоплатний доступ всіх суб’єктів сфери до методологічних, навчальних, роз’яснювальних матеріалів, узагальнених листів, безоплатних консультацій, статей та відеоматеріалів щодо застосування закупівельного законодавства та функціонування електронної системи публічних закупівель. Інформація про відкриті джерела, які допоможуть в отриманні знань, та матеріали розміщені на офіційному сайті Уповноваженого органу.
Так, рубрика “Консультації з питань закупівель” доступна за посиланням https://bit.ly/2B2rbq1, рубрика “Узагальненні відповіді” доступна за посиланням https://bit.ly/3c9kVKb. На допомогу суб'єктам сфери функціонує також ресурс ДП “Прозорро” - Інфобокс, що доступний за посиланням https://infobox.prozorro.org/.
-
впровадженні інструменту централізованих закупівельних організацій (далі – ЦЗО)
Особливості створення та діяльності ЦЗО затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 № 1216 “Про Особливості створення та діяльності централізованих закупівельних організацій”. Постановою передбачено конкретний механізм для створення та особливості функціонування ЦЗО, а також визначено умови їх діяльності та взаємодії з іншими замовниками. Так ЦЗО можуть бути створені як на центральному рівні так і регіональному, а також визначені за територіальними ознаками або у конкретній сфері.
Відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі” ЦЗО організовують і проводять в інтересах замовників процедури закупівлі та закупівлі за рамковими угодами та набувають усіх прав і обов’язків замовників, та несуть відповідальність згідно із законами України.
Основною метою запровадження ЦЗО перш за все є професіоналізація сфери публічних закупівель, досягнення економії коштів за рахунок агрегації обсягів закупівель та стандартизація системних циклічних однотипних закупівель замовників.
Наразі розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 №846-р ДУ “Професійні закупівлі” визначено першою ЦЗО в Україні для проведення тендерів та закупівель за рамковими угодами в інтересах замовників.
Крім того, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.11.2020 № 1405-р ДП “Медичні закупівлі” визначено ЦЗО для проведення тендерів та закупівель за рамковими угодами лікарських засобів, імунобіологічних препаратів, медичних виробів та спеціалізованого санітарного транспорту в інтересах Міністерства охорони здоров’я.
Також розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 № 233-р ДП “Українські спеціальні системи” визначено ЦЗО у сфері цифровізації.
Разом з тим, на регіональному рівні визначено 5 ЦЗО. Так, прийнято рішення щодо визначення ЦЗО:
- Івано-Франківською обласною радою від 31.07.2020 № 1511-36/2020 “Про створення комунального підприємства Івано-Франківською обласною радою “Централізована закупівельна організація Івано-Франківської обласної ради”;
- Херсонською обласною радою від 23.04.2021 р. №172 “Про розширення функцій комунального некомерційного підприємства “Обласна база спеціального медичного постачання” Херсонської обласної ради та затвердження нової редакції статуту”;
- Сумською обласною радою від 18.06.2021 р. “Про визначення Комунальної установи “Сумський обласний фонд підтримки підприємництва” Сумської обласної ради централізованою закупівельною організацією”;
- Одеської обласної ради від 18.06.2021 р. №230-VIII "Про визначення КП “Централізована закупівельна організація Одеської обласної ради”;
- Дніпровською міською радою від 23.06.2021 р. №7/8 “Про визначення КП “Централізована закупівельна організація” ДМР Централізованою закупівельною організацією”;
- Київською обласною радою від 23.12.2022 р. № 454-15-VIII “Про визначення КЗ Київської облради “База спеціального медичного постачання” централізованою закупівельною організацією”;
- Харківською міською радою від 25.01.2023 р. № 329/23 “Про перейменування комунальних підприємств” та визначення КП “Централізована закупівельна організація Харківської міської ради” централізованою закупівельною організацією”.
-
продовженні співпраці з закладами вищої освіти (далі – ЗВО) в рамках викладання дисципліни/тематики/освітньої програми;
Ураховуючи тенденцію до розширення ринку праці у сфері публічних закупівель, департамент сфери публічних закупівель налагодив співпрацю з закладами вищої освіти в рамках спільного проекту “Професіоналізація сфери публічних закупівель”. Так, налагоджено співпрацю з державними та приватними закладами вищої освіти в яких запроваджено як освітню програму так і навчальну дисципліну або модулі для першого та другого освітніх рівнів.
Детально ознайомитися з переліком ЗВО можна за посиланням: https://bit.ly/2SKt8gP
-
побудові спільноти професійних закупівельників;
Новою редакцією Закону України “Про публічні закупівлі” передбачено, що з 01.01.2022 відповідальними за організацію та проведення закупівель є уповноважені особи.
З метою збільшення поінформованості суб'єктів сфери публічних закупівель щодо змін в організації закупівельної діяльності замовників рекомендуємо ознайомитись із узагальненим листом https://bit.ly/3cuTZYj, яким надано відповіді на найбільш актуальні питання щодо уповноважених осіб та скористатись посиланням https://bit.ly/2z8x58C, за яким представлений досвід роботи уповноважених осіб.
-
тестуванні уповноважених осіб;
Законом України “Про публічні закупівлі” передбачено підтвердження рівня володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель уповноваженими особами.
Мінекономіки розроблено та затверджено необхідну нормативно-правову базу для можливості проходження безкоштовного тестування уповноваженими особами:
-
наказ від 06 серпня 2021 року № 376-21 “Про затвердження Порядку організації тестування уповноважених осіб” (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 вересня 2021 року за № 1271/36893);
-
наказ від 01 листопада 2021 року № 873-21 “Про затвердження переліку тестових питань для підтвердження уповноваженою особою рівня володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель з варіантами відповідей”.
Детально ознайомитися з нормативно-правовими актами можна за посиланням: https://bit.ly/3EIO65j
Крім того, Міністерством підготовлено узагальнений лист в якому надано відповіді на питання пов'язані з тестуванням уповноважених осіб: https://bit.ly/3ITmUCv
-
затвердженні примірного положення
Міністерством наказом від 08.06.2021 № 40 затверджено Примірне положення про уповноважену особу, що визначає правовий статус, загальні організаційні та процедурні засади діяльності уповноваженої особи. Зазначене примірне Положення рекомендовано використовувати замовникам під час розроблення власного положення про уповноважену особу.
-
створенні професійного стандарту;
Для узгодженого розуміння функцій особи, яка буде відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі, департаментом сфери публічних закупівель спільно з фахівцями-практиками, експертами, представниками вищих навчальних закладів було розроблено професійний стандарт для професії “Фахівець з публічних закупівель” за кодом 2419.2 у Національному класифікаторі України ДК 003-2010 “Класифікатор професій” та затверджено наказом Мінекономіки від 14.09.2023 № 13580.
Професійний стандарт доступний для завантаження за посиланням: Наказ від 14.09.23 №13580 Про затвердження професійного стандарту.pdf