Міністерство економіки України

Інна Мєтєлєва взяла участь у міжнародній конференції «Молочний бізнес - 2019»

Фото Метелева

20 листопада заступниця Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Інна Мєтєлєва взяла участь у ХІІ Всеукраїнській конференції з міжнародною участю «Молочний бізнес – 2019». 

Серед 150 учасників заходу були представники профільних асоціацій та об’єднань, виробники та переробники молочної продукції, представники комітету ВР України з питань аграрної та земельної політики, Держпродспоживслужби, українські та міжнародні експерти аграрної галузі, Європейської молочної асоціації, представники Уряду та бізнесу Республіки Білорусь. 

«Молочна галузь є однією з найважливіших в аграрному виробництві України. Ми активно працюємо і маємо створити такі умови, щоб вся молочна продукція від первинної ланки до кінцевого споживача відповідала стандартам якості та безпечності для кожного споживача, - зазначила заступниця Міністра.

Інна Мєтєлєва додала, що на сьогодні також реалізується ряд програм державної та регіональної підтримки виробників, а також відбувається співпраця з міжнародними проектами технічної допомоги, яка направлена на навчання населення, виробників і державних службовців, адаптацію законодавства, сертифікацію і стандартизацію. Також особлива увага буде направлена на молочні кооперативи, молочні ферми з метою збільшення виробництва якісного молока.

«Молочний бізнес, молочна індустрія та розвиток різних форм господарювання у молочному секторі, починаючи від первинної ланки і закінчуючи експортними можливостями – все це у фокусі державних стратегій, програм підтримки, співпраці з міжнародними партнерами та у переговорних процесах в України та міжнародними партнерами», - підкреслила Інна Мєтєлєва.

В програмі конференції - професійні дискусії, ознайомлення з сучасними тенденціями молочного ринку та ідеями для розвитку молочного бізнесу. Ключові теми до обговорення – стан молочної галузі України, світова молочна галузь та перспективи України, маркетинг молочних продуктів та напрями розвитку галузі, стратегія внутрішніх та зовнішніх продажів, нові технології у виробництві і заготівлі молока тощо.

Довідково.

У січні-вересні 2019 року всі категорії господарств виробили 7610,8 тис. тонн молока (на 3,5% менше, ніж у відповідному періоді 2018 року). Якість молока, що надійшла на переробку від підприємств в січні-вересні поточного року, у порівнянні з аналогічним періодом, покращилась. Так, збільшилося надходження на переробку молока ґатунку «екстра» на 20%. Державну підтримку за утримання корів отримали 1074 суб'єкти господарювання за 358929 корів на загальну суму 531,2 млн грн.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json