Мінекономрозвитку оприлюднило нові звіти про результати роботи 100 найбільших держпідприємств України
06.10.2015 | 13:42 | Прес-служба МінекономрозвиткуМіністерство економічного розвитку і торгівлі України опублікувало на своєму сайті чергові аналітичні звіти про фінансові результати 100 найбільших державних підприємств України за 12 місяців 2014 року та 1 квартал 2015 року. Звіти підготовлено за фінансової підтримки Уряду Великої Британії (DFID) у рамках Програми "UK-UA: Підтримка реформ в Україні".
80% доходів та 90% активів усього сектору державних компаній країни припадає на ці 100 підприємств. Публікація квартальних та річних звітів - один із кроків Мінекономрозвитку задля підвищення прозорості державних підприємств, що є умовою для успішного реформування сектору та протидії корупції.
Річний звіт включає інформацію про стан виконання реформи держпідприємств України, досвід інших країн, огляд існуючого регуляторного середовища для держпідприємств України, а також зведену фінансову інформацію про результати діяльності 100 найбільших держпідприємств, огляди основних галузей та детальну інформацію про 30 найбільших українських державних підприємств. У свою чергу, квартальний звіт включає зведену фінансову інформацію про результати діяльності 100 найбільших держпідприємств, за виключенням НАК "Нафтогаз України" та "Укрзалізниці", які не готують консолідовані фінансові результати на квартальній основі.
"Ситуація в секторі держкомпаній залишається напруженою. Держпідприємства продовжують нести значні збитки. Ми бачимо приклади, коли політичні інтереси стають на заваді змінам старого керівництва, гальмують темпи реформ, консервують неефективність та корупцію. Необхідно усунути політиків і чиновників від керування державними компаніями та запровадити сучасні механізми корпоративного управління", - зазначив Міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичус.
Як вказується у Річному звіті, 100 найбільших державних підприємств України закінчили 2014 рік із сукупним збитком у 116,6 млрд грн, з них 88,4 млрд грн припадає на НАК "Нафтогаз України". В 1 кварталі 2015 р. сукупний збиток склав 9,7 млрд грн, що майже в 2 рази більше ніж за аналогічний період минулого року (ці дані не включать НАК "Нафтогаз України" та "Укрзалізницю", які не публікують консолідовані фінансові результати на квартальній основі).
Збитки держпідприємств зокрема обумовлені несприятливими економічними умовами, військовими діями, девальвацією національної валюти, виконанням некомерційних, але важливих для держави функцій. Проте, вони також вказують на неефективність держпідприємств, слабкість державного управління та корупцію в секторі держкомпаній.
“Сьогодні, завдяки реформі держпідприємств, яку проводить Мінекономрозвитку, в публічному доступі з'явилося більше інформації про результати роботи державних компаній, ніж будь-коли у минулому. Цього не достатньо. Наступний крок - запровадження більш високих стандартів прозорості та побудова сучасної системи корпоративного управління держкомпаніями, які відповідають європейським стандартам та рекомендаціям ОЕСР. Відповідний законопроект №3062 вже у Верховній Раді і ми очікуємо, що депутати його підтримають", - зазначив старший радник Міністра Адомас Аудіцкас.
У рамках реформи держпідприємств було запроваджено прозору систему конкурсного відбору керівників найбільших держкомпаній через Комітет з призначень; вперше впроваджені вимоги про проведення незалежних зовнішніх аудитів і розкриття інформації; регулярно публікуються звіти про результати держкомпаній. Йде робота над новою системою оплати праці для керівників держкомпаній, яка буде прив'язана до результатів роботи держпрідпримств. Впроваджуються нові стандарти фінансового і стратегічного планування, які наближені до стандартів в приватному секторі.
100 наибільших держпідприємств України: результати 1 кварталу 2015 року
Ukraine's TOP-100 State-Owned Enterprises: full 2014 results