“Економічні гарантії мають стати частиною Київського безпекового договору” - Юлія Свириденко на зустрічі з Андерсом Расмуссеном
13.09.2022 | 19:44 | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації13 вересня пройшла зустріч Першого віцепрем’єр-міністра – Міністра економіки України Юлії Свириденко зі співголовою Групи з питань міжнародних безпекових гарантій для України, екс-керівником НАТО Андерсом Фог Расмуссеном. Обговорили економічні та безпекові перспективи відновлення України.
Пан Расмуссен повідомив, що експертна Група з питань міжнародних безпекових гарантій для України розробила рекомендації щодо створення Київського безпекового договору – спільного документа про стратегічне партнерство, який об’єднає Україну та держави-гаранти.
Пакет гарантій цього ж дня був презентований на зустрічі пана Расмуссена з керівником ОП Андрієм Єрмаком. Київський безпековий договор містить як превентивні заходи військового, фінансового, інфраструктурного, технічного, інформаційного характеру для уникнення нової агресії, так і заходи, які мають бути вжиті у разі нового посягання на суверенітет і територіальну цілісність України.
Ключовою ж темою зустрічі Першого віцепрем’єра і екскерманича НАТО стало післявоєнне відновлення нашої країни. І в цьому контексті - безпекові гарантії для України, які мають містити вагому економічну складову. Тобто частиною Київського безпекового договору мають бути і економічні гарантії.
"Безпекові гарантії надзвичайно важливі для України, - зазначила Юлія Свириденко. - Але не менш важливими є гарантії на економічному фронті. Саме про них запитують наші партнери, коли ми ведемо перемовини про залучення інвестицій в економіку вже зараз, не чекаючи закінчення війни. Тож ми опрацьовуємо декілька інструментів, які можуть надати ці гарантії.
Перший - страхування ризиків з боку міжнародних організацій, що вже мають таку практику. Наприклад, Багатостороннє агентство з інвестиційних гарантій (MIGA), яке входить до групи Світового банку. MIGA успішно реалізувало проекти в країнах, де велися терористичні дії. Тож цей досвід агентства можна застосувати і до умов воєнного часу в Україні.
Другий інструмент, який допоможе привести до України іноземних інвесторів та залучити до відбудови - це гарантії держав-партнерів та їхніх урядів для свого бізнесу. Ми говоритимемо про це з країнами G7 вже найближчими днями. Цей механізм позбавить потенційних інвесторів більшості побоювань і стане вагомим сигналом для всієї світової бізнес-спільноти. Тож ми розробляємо конкретний механізм, який захистить бізнеси у разі втрат через агресію рф".
Погодився з Першим віцепрем’єром України і колишній генсек НАТО:
"Найбільшою гарантією безпеки України у майбутньому буде здатність країни захищатися від агресора і унеможливити новий напад на її територію, - сказав Андерс Фог Расмуссен. - Для цього, серед іншого, необхідні ресурси на утримання потужної армії, а також багаторічні стабільні інвестиції в оборонно-промислову сферу. Тож за таких умов сталий економічний розвиток України має стратегічно важливе значення для безпекової ситуації".
За словами Міністра економіки України, вже розроблено проект Плану економічного відновлення та розвитку, який спрямований на досягнення цілей економічної стійкості та модернізації країни. Цей документ визначає галузеві напрямки, зокрема: оборонно-промисловий комплекс, металургія та металообробка, агропромисловий комплекс. Ці галузі мають призвести до розвитку багатьох інших секторів.
«Серед важливих кроків, які мають забезпечити реалізацію наших амбітних завдань, слід відзначити створення Національного фонду структурної трансформації економіки, впровадження страхування воєнних ризиків, а також розвиток переробної промисловості та мережі індустріальних парків», - наголосила Юлія Свириденко.