• Перейти до основного вмісту

Міністерство економіки України

Роз’яснення щодо обсягу та структури іноземних інвестицій в Україну у 2016 році

Цими днями ЗМІ жваво обговорюють тему обсягу та структури іноземних інвестицій в Україну. З цього приводу Мінекономрозвитку вважає за необхідне повідомити наступне:

 

Щодо статистичних даних, які використовує Мінекономрозвитку

Наразі в Україні існує два підходи до обрахунку даних щодо прямих іноземних інвестицій: дані НБУ та Державної служби статистики. Вони відрізняються методологією обрахунків, джерелами даних і, відповідно, строками виходу даних.

Держстат проводить квартальні обстеження підприємств і підраховує дані щодо прямих іноземних інвестицій (ПІІ) на їх основі. Так, лише наприкінці лютого 2017 року Держстат оприлюднить показники за 12 місяців 2016 року, наразі оперуючи даними за 9 місяців.

Водночас, НБУ бере за основу дані Держстату і коригує їх з урахуванням даних банківської звітності*, яка є щомісячною. Відповідно, НБУ щомісячно робить оцінку динаміки прямих іноземних інвестицій. Останні наявні дані НБУ - за 11 місяців 2016 року.

Важливо, що відкрита статистична інформація Держстату, на відміну від даних НБУ, дозволяє здійснювати порівняння обсягів прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу) в Україну за:

  • країнами-інвесторами;
  • видами економічної діяльності;
  • регіонами.

Мінекономрозвитку відповідно до покладених на нього завдань аналізує стан та тенденції економічного і соціального розвитку України, секторів та галузей економіки, адміністративно-територіальних одиниць з метою формування державної політики економічного і соціального розвитку, зокрема у регіонах.

Очевидно, що для виконання цього завдання Мінекономрозвитку використовує саме інформацію Держстату, деталізовану по регіонам та видам економічної діяльності.

 

Щодо обсягу інвестицій

Мінекономрозвитку на своєму сайті оприлюднило інформацію Держстату про надходження в економіку України прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу), яке за 9 місяців 2016 року  склало понад 3,8 млрд дол. США.

Базою для порівняння надходжень у 2016 році є відповідний період (9 місяців) 2015 року. За цей період (9 міс. 2015) надходження прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу) склали понад 2 млрд дол.США.

Отже, у січні-вересні 2016 року вкладено майже у 2 рази більше, ніж у відповідному періоді минулого року.

Водночас НБУ оцінює чистий приплив прямих іноземних інвестицій в Україну за 11 місяців 2016 року на рівні  3,3 млрд дол. США (з них 2,242 млрд дол. США у банківський сектор). За 11 місяців 2015 року чистий приплив прямих іноземних інвестицій в Україну становив 2,219 млрд дол. США (з них  1,663   млрд дол. США у банківський сектор).

Таким чином приплив інвестицій у інші сектори економіки, крім банківського сектору, збільшився у 1,5 рази.

Зауважимо також, що ці статистичні показники отримані в умовах дії негативних чинників, зумовлених АТО на сході України.

 

Щодо структури іноземних інвестицій

Згідно даних Держстату за 9 місяців 2016 року у сектор фінансової та страхової діяльності вкладено 29,7% від загального обсягу іноземних інвестицій, що складає 1,3 млрд дол. США.

Російська Федерація серед країн-інвесторів займає 4 місце. При цьому інформацію про обсяг коштів, що надійшли від російських інвесторів саме у банківській сектор за даними Держстату проаналізувати неможливо, адже торік законодавством скасована обов’язкова державна реєстрація іноземних інвестицій. Відтак до Мінекономрозвитку не надходить інформація про фактично вкладені іноземні інвестиції.

 

*Відповідно відрізняються і дані. Дані державного статистичного спостереження щодо інвестицій зовнішньоекономічної діяльності  (дані Держстату) відображають їх номінальну (балансову) вартість, а дані НБУ щодо ПІІ в платіжному балансі частково розраховуються за ринковою вартістю.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json