Prozorro зменшує корупцію: результати опитування бізнесу
19.08.2016 | 11:22 | Прес-служба МінекономрозвиткуПідприємці вважають, що електронна система ProZorro суттєво (27%) або частково (53%) зменшує корупцію в державних закупівлях. Якщо за традиційної “паперової” системи з корупцією стикалися 54% бізнесменів, то за системи ProZorro цей показник зменшився до 29%. Про це свідчать результати опитування*, яке було проведено за підтримки USAID і презентовано у Kyiv Smart City Hub.
Під час дослідження бізнесмени порівнювали старі “паперові” тендери та нову електронну систему на предмет корупційної складової та умов доступу до торгів. Отримані результати свідчать, що з впровадженням ProZorro довіра бізнесу до державних закупівель зросла. В цілому підприємці активно користуються системою ProZorro: участь в закупівлях брали більше 80% респондентів. При цьому 64% з них брали участь в закупівлях вже більше трьох разів. Значний процент опитуваних (80%) зазначили, що ProZorro забезпечує простоту оформлення документів і значною мірою вирішує проблему відкритості, доступності та чіткості інформації про конкурс (68%) та про вибір переможця (57%).
Повний перехід на систему ProZorro відбувся два тижні тому. З 1 серпня всі тендери в державі мусять проводитись в електронному форматі. А отже для чесного бізнесу відкрито величезний ринок об’ємом близько 250 млрд грн на рік, відзначив заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов. Він додав, що за півтора роки роботи система довела свою ефективність і вже заощадила більше 3 млрд грн бюджетних коштів. Лідером в використанні ProZorro є Київська область, де економія склала 1,98 млрд грн.
Використання системи ProZorro є обов’язковим для всіх закупівель вартістю від 200 тис. грн для товарів і послуг, та від 1,5 млн грн – для робіт. Якщо предмет закупівлі має вартість від 50 тис. грн до 200 тис. грн, то замовник зобов’язаний або провести закупівлю через систему, або завантажити в неї детальний звіт про закупівлю. Однак Міністерство економічного розвитку і торгівлі наполегливо радить використовувати ProZorro навіть на закупівлях вартістю від 5 тис. грн, оскільки навіть на таких невеликих тендерах система продемонструвала високу ефективність у рамках пілотного проекту, що тривав близько року. Державні закупівельники, підпорядковані КМДА, проводять закупівлі з бюджетом більше 5000 грн через ProZorro, що допомагає більш ефективно використовувати гроші платників податків.
Впровадження системи ProZorro підтримала ініціатива Kyiv Smart City, яка імплементує розумні рішення у міську інфраструктуру. Координатор Kyiv Smart City Юрій Назаров зазначив, що підтримка електронних публічних закупівель є одним з напрямків впровадження концепції Smart City для досягнення прозорості та зменшення простору для корупції.
Як зазначила заступник генерального директора ДП “Прозорро” Надія Бігун, повернення довіри бізнесу до державних закупівель є одним з ключових завдань реформи. “Ми використовуємо всі сучасні маркетингові рішення, щоб донести до підприємців дуже просте повідомлення: правила в державних закупівлях змінилися. Завдяки ProZorro ви можете торгувати з Нафтогазом чи Укрзалізницею. Просто стдячи вдома із лептопом на колінах”, - підкреслила Надія Бігун, додавши, що ДП “Прозорро” і надалі буде проводити подібні опитування, щоб отримати зворотній зв’язок та коригувати маркетингові заходи.
*Про дослідження
В рамках програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Технічна підтримка впровадження електронних тендерів та у співпраці з Департаментом регулювання державних закупівель Міністерства економічного розвитку та торгівлі України було проведено електронне опитуванння підприємців України. Опитування було проведено протягом місяця (з 11 травня по 10 червня 2016) за використанням спеціалізованого програмного забезпечення соціологічних досліджень SurveyGizmo. Метою опитування було вивчити досвід підприємців щодо участі в публічних закупівлях, а також ставлення до системи ProZorro та очікування з метою визначення напрямків поліпшення системи та зменшення можливостей для корупції в закупівлях. В опитуванні взяли участь більше 300 підприємців.
Детальніше: http://bit.ly/2bkMBPF