Рівно 9 років тому, 16 травня 2008 року, Україна набула повноправного членства у Світовій організації торгівлі.
Це стало можливим завдяки більш ніж тринадцятирічній кропіткій, наполегливій і нелегкій роботі великої команди переговорників та фахівців, причетних до підготовки відповідних позиційних документів.
Для України, частка експорту в ВВП якої становить близько 50 %, набуття членства в Організації й, як наслідок – встановлення чітких правил гри на світовому ринку та лібералізація зовнішньоторговельних режимів 164* країн-членів СОТ, на які припадає близько 98 % світової торгівлі та 96 % світової економіки, стало важливим чинником та системним фактором забезпечення подальшого розвитку національної економіки.
Членство у цій найбільшій міжнародній економічній організації стало початком важливого етапу повномасштабної інтеграції держави не лише у світову торговельну систему, а й у світову економіку та надало поштовх для структурних змін у економіці країни, шляхом адаптації її законодавства до світових правил.
Разом з цим, зважаючи на низку скептичних зауважень щодо “недостатньо оптимальних” умов членства України у Світовій організації торгівлі, зазначимо, що СОТ є міжнародною системою торговельних правил, спрямованих не на обмеження чи послаблення позицій її членів на світовому ринку, а якраз навпаки – на зниження торговельних бар’єрів і створення недискримінаційних, прозорих умов міжнародної торгівлі.
Серед головних досягнень останніх років – ратифікація Україною низки нових угод системи СОТ, передусім Угоди про спрощення процедур торгівлі, успішне проведення першого Огляду торговельної політики України, забезпечення послідовної протидії в рамках Організації торговельній агресії з боку Російської Федерації.
Сьогодні Україна як член СОТ успішно використовує відповідні механізми та можливості, що надає членство у Організації. Передусім це стосується розв’язання торговельних суперечок, оптимізації доступу до ринків країн, що вступають до СОТ, й усунення бар’єрів на зовнішніх ринках, участі у глобальних торговельних переговорах з метою формування якісно нових параметрів світової торгівлі тощо.
Водночас попереду ще багато відповідної роботи у різних сферах, зокрема й передбаченої середньостроковим планом пріоритетних дій Уряду до 2020 року та планом пріоритетних дій Уряду на 2017 рік та спрямованої на забезпечення активної позиції нашої держави у СОТ, передусім з метою розширення та диверсифікації зовнішньоекономічних зв’язків України, сталого зростання експорту вітчизняних товарів та послуг.
Тож привітаємо усіх, хто причетний до міжнародної діяльності України у рамках Світової організації торгівлі, та побажаємо терпіння, натхнення та нових звершень у цій роботі.
Детальніше про переваги членства у СОТ для України: http://bit.ly/2fNBNxC.
*Станом на 16.05.2017