Міністерство економіки України -> Про Міністерство -> Інформаційно-аналітична довідка щодо фармацевтичної промисловості Марокко

Міністерство економіки України

Інформаційно-аналітична довідка щодо фармацевтичної промисловості Марокко
21.02.2018 | 16:57 | Департамент розвитку експорту

Фармацевтична промисловість Марокко є другою за значенням хімічної галуззю країни після виробництва фосфатів, яка в 2013 році була включена до Національної програми розвитку пріоритетних галузей промисловості. Фармацевтичний ринок Марокко є одним з 5-ти найбільших та динамічних ринків, які розвиваються на африканському континенті. Він оцінюється приблизно в 2,5 млрд. дол США і становить в грошовому вираженні приблизно 0,13% від загальносвітового обсягу торгівлі медикаментами. Оборот марокканської фармацевтичної промисловості становить 13,7 млрд. дирхамів (1,4 млрд. дол. США).

Якщо в 2010 р. основним імпортером марокканських фармацевтичних препаратів була Франція (на її частку припадало 66% експорту), то з 2011 року відбулася переорієнтація експорту фармацевтичної продукції Марокко на країни Африки і Перської затоки. На частку Франції припадає 17% експорту, Кот Д-д'Івуара 20%, Сенегалу - 15%, Буркіна-Фасо - 11%, Алжиру і Тунісу - 17%. Основні види експортної продукції фармацевтичної промисловості Марокко є антибіотики, болезаспокійливі і протизапальні засоби. При цьому, марокканський експорт медикаментів поки що не в змозі компенсувати неухильне зростання обсягу імпорту, що спостерігається з 2007 року та веде до збільшення розриву сальдо торгового балансу. У 2016 році Марокко імпортувало лікарських засобів і продуктів для здоров'я на суму 5,4 млрд. дирхамів. Місцеве виробництво покриває тільки 65% попиту, імпорт - 35%, тоді як в 2010 р. ці показники становили 75% і 25% відповідно.

Експерти пов'язують таку тенденцію, як з державною політикою сприяння імпорту, так і з недобросовісністю деяких міжнародних виробників фармацевтичної продукції, які базуються в Марокко. Експерти відзначають, що ряд компаній скорочують обсяги або згортають виробництво в країні, зберігаючи при цьому статус фармацевтичних виробничих лабораторій, що дозволяє їм імпортувати лікарські засоби

На збільшення розриву сальдо в торговому балансі ринку медикаментів також впливає той факт, що більшу частину імпорту лікарських препаратів складає дорога високотехнологічна продукція, така як вакцини і гормональні препарати.

Для врівноваження балансу фармацевтичного ринку Марокко планує скоротити імпорт медикаментів за рахунок заохочення місцевого виробництва та збільшення експорту марокканської фармацевтичної продукції, розраховуючи в найближчі п'ять років повернутися до рівня покриття внутрішнього попиту на медикаменти в 75%.

На цей час на експорт (в основному, в сусідні країни Африки) поставляється близько 10% вироблених в Королівстві медикаментів. Марокко планує збільшити обсяг експорту лікарських препаратів до 1 млрд. дол. США до 2023 року, розширюючи поставки марокканської фармацевтичної продукції в напрямку країн Магрибу, особливо Алжиру та Лівії, країн Перської Затоки і Європи.

За останні два-три роки зростання марокканського ринку фармацевтичної продукції не перевищує 2,2%. Для порівняння, в 2013-2014 рр. цей показник становив 6%. Низький рівень споживання медикаментів на душу населення і дефіцит надання медичної допомоги в сільській місцевості є основним чинником, що обмежує зростання марокканського ринку.

На території Королівства зареєстровано близько 250 дистриб'юторів фармацевтичної продукції, при цьому на ринку домінують близько 40 компаній. Країна позиціонує себе, як центр реекспорту в країни Західної Африки, претендуючи на роль регіонального фармацевтичного лідера. У фармацевтичну промисловість країни охоче інвестують європейські та арабські країни, що пояснюється економічною й політичною стабільністю Марокко та її стратегічним положенням «воріт в Європу та Африку». У Марокко знаходиться 46 лабораторій і порядку 33 виробничих майданчиків.

Товарообіг приватного фармацевтичного ринку (дані IMS Health): 9 млрд. дирхамів (978 млн. дол. США) або 65,7% від загального обсягу фармацевтичного ринку Марокко. У Міністерстві охорони здоров'я зареєстровано 6000 оригінальних лікарських препаратів. У фармацевтичній промисловості працює близько 40 000 чоловік. Кількість аптек в Марокко - понад 11 000. Станом на 2016 р. кількість одиниць продукції склала близько 425 млн. од. (з них 325,8 млн. - для приватного ринку).Споживання на душу населення в 2016 році склало 413 дирхамів (44,8 доларів США). Якість медикаментів, вироблених в країні, відповідає міжнародним стандартам.

Сектор фармацевтичної промисловості регулюється законом № 17-04 від 22 листопада 2006 року, згідно з яким процедура відкриття в Марокко фармацевтичного виробництва включає видачу Генеральним секретаріатом Уряду (Secrétariat Général du Gouvernement, SGG) попереднього схвального дозволу, а потім остаточного дозволу з боку Міністерства охорони здоров'я та Національної гільдії фармацевтів Марокко (Ordre des pharmaciens). Основним систематизованим законодавчим актом Марокко, який регламентує імпорт і комерціалізацію фармацевтичної продукції на території Королівства, є Кодекс про лікарські засоби і діяльність аптек (Сode du médicament et de la pharmacie). Процедура початку комерціалізації лікарського препарату на території країни передбачає обов'язкове отримання дозволу на комерціалізацію товару (Autorisation de mise sur le marché, AMM). Дозвіл AMM видається Міністерством охорони здоров'я Марокко.

З 60-х рр. XX століття в Марокко існує фіксована система цін на медичні препарати. 9 червня 2014 року набрав чинності декрет Уряду Марокко № 2-13-852 від 18 грудня 2013 року, що стосується системи ціноутворення на лікарські препарати в Марокко. Зміни в законодавстві мають на меті загальне зниження цін на ринку лікарських препаратів Королівства, головним чином, на фармацевтичну продукцію, яка користується найбільшим попитом у населення.

Згідно з новими правилами ціна для кінцевого споживача на медичні препарати в Марокко розраховується і фіксується Міністерством охорони здоров'я Королівства в залежності від мінімальної ціни виробника на аналогічні препарати без сплати податків і зборів на 6-ти країнових ринках (Саудівська Аравія, Бельгія, Іспанія, Франція, Португалія, Туреччина). У разі якщо імпортний препарат не представлений на одному з вказаних країнових ринків, ціна продукту на ринку Марокко розраховується залежно від ціни даних ліків на ринку країни виробництва (при обміні на марокканські дирхами за курсом ЦБ Марокко).

Фіксована комерційна маржа компанії-імпортера становить 10% від вартості препарату на країновому ринку (ринках). Причому зазначена комерційна маржа включає також маркетингові витрати на просування продукту (т.зв. «frais d'approche») і витрати на сплату митних зборів (2,5% на більшість медичних препаратів).

У Марокко значна частина фармацевтичної продукції оподатковується на додану вартість у розмірі 7%. Разом з тим, від сплати ПДВ звільнені медикаменти для лікування ракових захворювань, препарати проти вірусного гепатиту В і С, ліки для лікування діабету, астми, захворювань серцево-судинної системи і ВІЛ.

Регулювання на ввезення фармацевтичної продукції носить переважно тарифний характер. Для більшості медикаментів, особливо, рідкісних, високотехнологічних і життєво необхідних ліків мито, як правило, становить 2,5%. До них відносяться, зокрема, препарати для лікування онкологічних захворювань, ВІЛ і багато інших. Для медикаментів, аналоги яких виробляються в Марокко, мито може становити 25% від вартості товару. За місцевим законодавством для реєстрації іноземного лікарського препарату з метою його поширення на території Марокко у підприємця можуть запитати пакет документів на препарат для Міністерства охорони здоров'я. Подачею документів для реєстрації зазвичай займається місцевий партнер-дистриб'ютор, який допоможе уточнити необхідний перелік документів. Документи приймаються тільки французькою або англійською мовами. Процес реєстрації та отримання всіх необхідних дозволів в Міністерстві охорони здоров'я зазвичай займає від 6 до 9 місяців.

Лютий 2018 р.                                                                                                                     Посольство України в Марокко