Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Додаткове меню / Прес-центр / Оголошення
Звіт про результати електронних консультацій з громадськістю щодо проекту постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Типового положення про регіональну раду підприємців в Автономній Республіці Крим, області, мм. Києві та Севастополі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 травня 2011 р. № 526”
29.12.2023 | 09:15 | Департамент регуляторної політики та підприємництва.

В рамках реалізації завдання визначеного пунктом 10 Плану заходів до 2024 року щодо реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021˗2026 роки, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів від 14.02.2023 № 160, Мінекономіки проводиться робота з удосконалення засад функціонування регіональних рад підприємців.

Попередньо проведено збір інформації від обласних (Київської міської) державних адміністрацій, що стосується поточного стану функціонування регіональних рад підприємців, отримано інформацію про проблемні питання та основні результати діяльності регіональних рад підприємців, а також пропозиції щодо удосконалення засад функціонування регіональних рад підприємців. Також, одержано пропозиції громадських спілок, об’єднань підприємців та інших компетентних організацій щодо удосконалення засад функціонування регіональних рад підприємців.

Отримані пропозиції та зауваження зацікавлених сторін опрацьовано та систематизовано, визначено основні напрями реформування функціонування регіональних рад підприємців. За результатами проведеної роботи підготовлено проект постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Типового положення про регіональну раду підприємців в Автономній Республіці Крим, області, мм. Києві та Севастополі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 травня 2011 р. № 526” (далі – проект постанови).

Відповідно до Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2010 року № 996, 1 листопада 2023 року Міністерством економіки України на офіційному веб-сайті Мінекономіки, у рубриці “Обговорення проектів документів”, було розміщено повідомлення про проведення електронних консультацій з громадськістю щодо проекту постанови.

У повідомленні про оприлюднення було зазначено, що Міністерство економіки України приймає зауваження та пропозиції до зазначеного проекту постанови протягом одного місяця з дня оприлюднення.

27 грудня 2023 року оприлюднення проекту постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Типового положення про регіональну раду підприємців в Автономній Республіці Крим, області, мм. Києві та Севастополі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 травня 2011 р. № 526” завершено.

За результатами проведених консультацій проект постанови було підтримано 67 голосами, не підтримано – 56 голосами. Інформація про пропозиції, що надійшли за результатами обговорення, а також інформація про врахування пропозицій та зауважень громадськості з обов’язковим обґрунтуванням прийнятого рішення та причин неврахування пропозицій та зауважень подано нижче.

Автор пропозиції

Інформація про пропозиції

Інформація про врахування пропозицій та зауважень

Обґрунтування прийнятого рішення та причин неврахування пропозицій та зауважень

1.

Регіональна рада підприємців в Черкаській області

Функціонування регіональної ради підприємців (далі – Рада) як самоврядного органу при державній адміністрації є деструктивним, оскільки основне завдання Ради – це пошук спільних, компромісних та ефективних рішень, що забезпечує виконання завдань Президента України та рішень центральних органів влади. Проект Типового положення про регіональну раду підприємців (далі – Типове положення) має бути доповнений положеннями, що регламентують повноваження місцевої державної адміністрації у відносинах з Радою щодо організації та координації роботи, а також відповідальності за ефективність комунікації та прийняття рішень органами виконавчої влади. Пропонується уточнити алгоритм роботи та взаємодії членів Ради з обласними державними адміністраціями. Місцеві державні адміністрації теж повинні пропонувати порядок денний засідань Ради та координувати її роботу.

Враховано частково. До проекту Типового положення внесено зміни, що передбачають можливість місцевих державних адміністрацій вносити пропозиції до порядку денного Ради.

Удосконалення засад функціонування регіональних рад підприємців визначено одним із завдань Плану заходів до 2024 року щодо реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021-2026 роки, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.02.2023 № 160-р. У свою чергу, основною метою Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021-2026 роки, затвердженої Указом Президента України від 27.09.2021 № 487/2021, (далі – Стратегія) є створення сприятливих умов для розвитку громадської ініціативи та самоорганізації, формування та діяльності інститутів громадянського суспільства, налагодження взаємодії між громадянами, згаданими інститутами та органами державної влади.

Отже, в даному контексті регіональні ради підприємців розглядаються як майданчик взаємодії інститутів громадянського суспільства, що представляють інтереси суб’єктів середнього та малого підприємництва, з органами державної влади. При цьому запропоновані зміни до Типового положення передбачають саме заохочення громадської ініціативи та здатність до самоорганізації і не містять положень, що ускладнюють чи бюрократизують процеси створення та діяльності Рад.

Поряд з цим з метою забезпечення можливості конструктивного діалогу місцевих органів влади з представниками бізнесу, щодо пошуку спільних, компромісних та ефективних рішень, які сприятимуть досягненню цілей державних політик, враховано пропозицію щодо надання можливості Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським держадміністраціям надавати пропозиції до порядку денного засідань Ради.

Водночас внесення інших змін до Типового положення, що регламентують повноваження місцевої державної адміністрації у відносинах з Радою щодо організації та координації її роботи, може призвести до порушення принципів самоврядності громадянського суспільства, поваги до автономії інститутів громадянського суспільства та невтручання в їх діяльність. В таких умовах є ризики того, що Ради фактично перетворяться на структури, які підпорядковані місцевим органам виконавчої влади, що в свою чергу не сприятиме досягненню цілей Стратегії.

2.

Регіональна рада підприємців в Черкаській області

Пропонується внести до Типового положення окремий пункт щодо членства в складі регіональних рад представників вищих навчальних закладів та закладів професійної освіти.

Враховано редакційно. Згідно з запропонованим проектом Типового положення представники вищих навчальних закладів та закладів професійної освіти мають право бути членами Рад. Водночас до проекту Типового положення внесено зміни, відповідно до яких представники вищих навчальних закладів та закладів професійної освіти можуть також залучатись Радами до своєї роботи.

Стратегія базується, зокрема, на принципах рівності можливостей, участі та інклюзивності. При цьому зазначені принципи передбачають створення умов для рівноправної громадської участі, рівних можливостей для реалізації громадянських прав, вжиття заходів для подолання перешкод для представлення інтересів тієї чи іншої суспільної групи.

У свою чергу, дотримання принципу самоврядності громадянського суспільства означає, що інститути громадянського суспільства повинні бути вільні у визначенні своїх цілей, прийнятті рішень, провадженні діяльності. Водночас утворення та функціонування Ради є добровільним процесом, що передбачає наявність громадської ініціативи та здатність до самоорганізації.

З огляду на зазначене, надання виняткових умов для членства в Раді представників суб’єктів господарювання за окремими видами економічної діяльності може суперечити принципам та меті Стратегії. При цьому відповідно до запропонованого проекту Типового положення представники вищих навчальних закладів та закладів професійної освіти мають право бути членами Рад.

3.

Регіональна рада підприємців в Черкаській області

Пропонується внести зміни в механізм формування Ради, а саме в проекті змін до Типового положення виключити імперативну норму щодо обов’язкового запрошення громадської ради при відповідному місцевому органі влади до участі в установчих зборах Ради, замінивши її на диспозитивну  норму (громадська рада може запрошуватись за потреби).

Не враховано

Запропонований в проекті постанови механізм формування Ради не передбачає складних регламентованих процедур та потребує мінімальної участі місцевих органів виконавчої влади в цьому процесі. Поряд з тим прозорість, підзвітність, участь та інклюзивність визначені принципами Стратегії. При цьому принципи участі та інклюзивності передбачають, що рішення, які стосуються питань реалізації Стратегії, приймаються відповідними органами за результатами вивчення інтересів та потреб громадян, інститутів громадянського суспільства, зокрема шляхом проведення публічних консультацій. Ураховуючи зазначене, та з метою забезпечення принципу прозорості процесу формування Ради, участь громадськості в установчих зборах Ради відповідає цілям та принципам Стратегії.

Водночас відповідно до постанови КМУ від 03.11.2010 № 996 “Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики” тимчасовим консультативно-дорадчим органом, утвореним для сприяння участі громадськості у формуванні та реалізації державної, регіональної політики є громадська рада при відповідному органі державної влади.

За результатами обговорення Мінекономіки прийнято рішення внесення зазначеного проекту постанови на розгляд Кабінету Міністрів України.

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2